Zakup nowego auta na do firmowej floty to duży wydatek, który często przewyższa planowany budżet. Dlatego na rynku istnieją inne formy finansowania samochodu. Są nimi leasing i wynajem długoterminowy. Choć z pozoru obie usługi są podobne, istnieją między nimi różnice.
Leasing samochodu – na czym polega?
Leasing samochodowy polega na użytkowaniu pojazdu, którego właścicielem jest firma leasingowa. Podczas podpisywania umowy trzeba uiścić opłatę wstępną, gwarancję oraz opłaty manipulacyjne. To jednorazowy wydatek, jednak może on wynieść nawet… kilkadziesiąt procent wartości pojazdu.
Zobacz również
Ponadto w zamian za możliwość korzystania z auta, leasingobiorca zobowiązuje się do płacenia comiesięcznych rat, w które wliczają się:
- wartość samochodu,
- cena za użytkowanie pojazdu.
W trakcie trwania umowy trzeba dodatkowo płacić ubezpieczenie OC i AC.
Leasing samochodu: finansowy i operacyjny
W ofercie firm zajmujących się outsourcingowymi modelami finansowania floty np. Carefleet często pojawiają się dwie formy leasingu: operacyjny i finansowy. Każda z nich pozwala użytkować auto po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Jednak to jedyna ich wspólna cecha. Aby móc wybrać formę leasingu, warto przyjrzeć się każdej z nich:
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
- W leasingu operacyjnym samochód pozostaje własnością firmy leasingowej. To sprawia, że nie jest zaliczany do składników majątkowych Twojego przedsiębiorstwa. Nie można zatem dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingowej możesz oddać samochód lub wykupić go za niewielką kwotę.
- Leasing finansowy samochodu to usługa dla osób, które chcą, aby pojazd został wliczony do środków trwałych ich przedsiębiorstwa. Dzięki temu można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Zaletą leasingu finansowego samochodu jest także to, że po zakończeniu umowy leasingobiorca od razu się staje właścicielem samochodu.
Wybór formy finansowania warto przedyskutować np. z doradcą finansowym lub księgowym. Eksperci podpowiedzą, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Wykup pojazdu po leasingu – ile kosztuje?
Po zakończeniu umowy na operacyjny leasing samochodowy właściciel samochodu zwróci się do Ciebie z propozycją wykupu. Zazwyczaj można tego dokonać, płacąc leasingodawcy tzw. wartość rezydualną. Wynosi ona często np. 1% wartości początkowej pojazdu. Zatem za niewielką kwotę możesz stać się właścicielem samochodu, którym jeździłeś się przez ostatnie kilka lat.
Pamiętaj! Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy samochodu osobowego, nie musisz wykupować pojazdu. W takiej sytuacji samochód automatycznie staje się składnikiem majątku firmy po zakończeniu umowy. Pozostaje wówczas tylko rozliczyć się z zakupu.
Wykup pojazdu z leasingu a VAT
Większość firm wymaga dostarczenia wniosku o wykup pojazdu na miesiąc przed zakończeniem umowy. Wówczas otrzymasz fakturę z 23% podatkiem VAT, którą należy uregulować wraz z ostatnią ratą leasingu.
Pamięta! Jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT i samochód nadal będzie w użytku firmowym, możesz odliczyć 100% naliczonego podatku VAT. Natomiast jeśli samochód będzie wykupiony do użytku osobistego i biznesowego, możesz ubiegać się o zwrot 50% podatku VAT.
Gdy wykupisz auto, możesz je wpisać do rejestru środków trwałych i poddać amortyzacji. Kolejne kroki zależą od wartości auta w dniu wykupu. Jeśli np. wartość rezydualna wyniosła więcej niż
10 000 zł netto, wystarczy dokonać jednego odpisu amortyzacyjnego i uwzględnić zakup w kosztach uzyskania przychodu. Więcej informacji dotyczących tematu „wykup pojazdu z leasingu a VAT” uzyskasz np. od swojej księgowej.
Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z wykupem pojazdu po leasingu właściciel powinien Ci przekazać:
- kartę pojazdu,
- dowód rejestracyjny,
- zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym,
- odpis z KRS.
Te dokumenty są potrzebne do przerejestrowania samochodu osobowego w leasingu na własne nazwisko.
Wykup pojazdu z leasingu a ubezpieczenie AC
Udało Ci się załatwić formalności związane z wykupem pojazdu z leasingu a VAT-em? Kolejnym Twoim obowiązkiem będzie poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o tym, że samochód ma nowego właściciela.
Zastanawiasz się, jak wyglądają kwestie określane jako wykup pojazdu z leasingu a ubezpieczenie AC? Polisa nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że auto straci ochronę na wypadek kradzieży czy zniszczenia na skutek działania sił przyrody. Jeśli chcesz, żeby samochód był objęty autocasco, musisz zawrzeć nową umowę.
Wynajem długoterminowy – na czym polega?
Wynajem długoterminowy polega na odpłatnym wydzierżawieniu samochodu drugiej osobie. W przeciwieństwie do operacyjnego czy finansowego leasingu, przy podpisywaniu umowy najmu nie trzeba wpłacać opłaty wstępnej. Zatem nie musisz mieć bardzo dużego budżetu na start, aby zacząć użytkować nowy samochód.
Po wynajęciu auta do Twoich obowiązków jako najemcy należą:
- regularne płacenie comiesięcznych opłat. Wliczone są w nie np. koszty rejestracji pojazdu, ubezpieczenia auta, przeglądów technicznych czy wymiany opon sezonowych i ich przechowywania;
- pokrywanie wydatków związanych z utrzymaniem auta w dobrym stanie, czyli np. z jego systematycznym sprzątaniem i myciem.
Jako najemca możesz nie tylko wydzierżawić auto, ale i skorzystać z różnych dodatkowych usług. Wynajmujący tacy jak przykładowo Carefleet w ramach umowy często oferują np.:
- serwis pojazdu,
- wsparcie techniczne, np. zw specjalną aplikacją, w której można łatwo sprawdzić pobliskie stacje paliw i serwisy mechaniczne czy wulkanizacyjne;
- assistance i usługę likwidacji szkód,
- kartę paliwową,
- monitoring GPS.
Dzięki wyżej wymienionym usługom można nie tylko usprawnić zarządzanie flotą, ale i zaoszczędzić czas np. na szukaniu kompetentnych mechaników.
Samochód w leasingu czy na wynajem – co wybrać?
Zarówno leasing finansowy samochodu, jak i wynajem długoterminowy auta, to atrakcyjne usługi. Pozwalają niskim kosztem zacząć korzystać z nowego samochodu. Jednak są to dwie różne formy finansowania, które warto dokładnie poznać. Różnice pomiędzy nimi dobrze widać w poniższej tabeli.
Różnice pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym:
*Źródło: Opracowanie własne.
Aby rozsądnie wybrać samochód osobowy — w leasingu czy na wynajem — warto się zastanowić nad swoimi potrzebami. Jeśli po zakończeniu umowy:
- auto ma nadal służyć Ci podczas pracy, dobrym wyborem może być finansowy leasing. Gdy zapłacisz ostatnią ratę, samochód automatycznie stanie się Twoją własnością. Tobie pozostanie tylko dopełnić formalności związanych z rozliczeniem się z zakupu auta w ramach leasingu finansowego samochodu osobowego;
- chcesz wykupić pojazd na własność, skorzystaj z leasingu operacyjnego samochodu. Pamiętaj jednak, że od 2022 roku nie opłaca się sprzedawać auta po wykupie pojazdu po leasingu. Jeśli dokonasz takiej transakcji w ciągu 6 lat od zakończenia umowy, uzyskane środki zostaną zaliczone do przychodu z działalności gospodarczej. Dlatego leasing operacyjny sprawdza się, jeśli nadal chcesz używać samochodu w firmie;
- zamierzasz oddać samochód i wymienić na nowy model, zdecyduj się na wynajem długoterminowy auta na firmę. Podczas trwania umowy płacisz za możliwość użytkowania auta. To sprawia, że koszty wynajmu są niższe niż opłaty za samochody w leasingu. Ponadto wynajmujący mogą skorzystać z różnych usług, które usprawniają zarządzanie flotą na co dzień.
Wiele osób decyduje się na samochody w leasingu, ponieważ boi się, że wynajmujący obciąży ich kosztami za ponadnormatywne zużycie. Jednak warto pamiętać, że jeśli nie złożysz wniosku o wykup pojazdu, leasingobiorca może obciążyć Cię kosztami za zniszczenie samochodu. Dlatego niezależnie od tego, czy masz samochód w leasingu, czy na wynajem długoterminowy, musisz o niego dbać.
Leasingobiorcy dbają o to, żeby auto wróciło w nienagannym stanie do leasingodawcy, ponieważ później pojazd jest wystawiany na sprzedaż. Oferty sprzedaży takich samochodów znajdziesz np. na stronie https://poleasingowe.carefleet.pl/. Warto zwrócić na nie uwagę, jeśli chcesz kupić dobre auto w atrakcyjnej cenie.
Podsumowując, zarówno samochody w leasingu, jak i na wynajem, są dobrym wyborem dla przedsiębiorcy, który nie chce przeznaczać gotówki na zakup nowego auta. Aby wybrać odpowiedni wariant finansowania dla siebie, warto porównać „za” i „przeciw” każdego z nich.
Artykuł powstał we współpracy z carefleet.pl