„Wystawa się NIE odbędzie”. Trójmiasto zdobią murale z ogłoszeniami nt. obrazów utraconych podczas II WŚ

„Wystawa się NIE odbędzie”. Trójmiasto zdobią murale z ogłoszeniami nt. obrazów utraconych podczas II WŚ
Ruszyła wystawa mająca przybliżyć miłośnikom sztuki malarstwo utracone podczas II wojny światowej. W przestrzeni miejskiej Gdańska i Gdyni pojawiły się murale przypominające ogłoszenia nt. zaginionych obrazów. Mowa m.in. o „Akcie kobiecym” oraz „Ogierze arabskim”.
O autorze
1 min czytania 2024-05-09

MKiDN we współpracy ze Stowarzyszeniem Traffic Design stworzyło w Trójmieście projekt mający przypominać o dziełach sztuki utraconych przez Polskę w okresie II wojny światowej. Obrazy, pośród których znalazł się m.in. „Portret małżonki Johanna C. Fichtela” i „Ogier arabski” są promowane w niecodzienny sposób, bo w formie wielkoformatowych murali. Malowidła można podziwiać w Gdyni i Gdańsku już od początku maja br.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od lat poszukuje obrazów bezprawnie wywiezionych z naszego kraju w latach 1939-1945. Wiele z nich, bo aż ponad 700, udało się odzyskać, jednak wciąż są takie, których nie udało się odnaleźć.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Promocja obrazów (jak) w mediach cyfrowych

W ramach akcji pt. „Wystawa się NIE odbędzie” powstały murale zlokalizowane na ścianie budynku przy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego 16 w Gdańsku Wrzeszczu. Prezentują one trzy ze wciąż nieodnalezionych obrazów: „Portret małżonki Johanna C. Fichtela” Andreasa Stecha, „Mały żołnierz” Friedricha Eduarda Meyerheima oraz „Ogier arabski” Carla Steffecka. Wizerunki każdego z nich przedstawione zostały w sposób nawiązujący choćby do współczesnych technologii mobilnych. Innymi słowy, murale wyglądają tak, jak gdyby były np. zrzutami ekranu z telefonów komórkowych. Inne przypominają tradycyjne ulotki-zrywki, rozwieszane na miejskich słupach.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Kolejnych 12 dzieł jest wspominanych na filarach gdyńskiego Węzła Pokoju. To „Pod równikiem/Morze” Eduarda Hildebrandta, „Walka psa z ptakiem” Daniela Schultza, „Mała gosposia” Friedricha Eduarda Meyerheima i kolejne, które wiele dekad temu zaginęły z narodowych zbiorów.

Trójmiejskie murale można będzie oglądać tylko do końca września 2024 roku, więc warto się pospieszyć.

PS Kolekcja poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego od Medicine

Takiej kolekcji jeszcze nie było. Jerzy Nowosielski to jeden z najwybitniejszych polskich artystów XX w. Teraz jego prace (przeniesione na ubrania!) znajdziesz w Medicine. Zanurz się w niezwykłej harmonii między formą a kolorem. Niech malarstwo przemówi za Ciebie!

PS2 Dulux na nowo przedstawia okładki 12 klasyków literatury, od „1984″ do „Draculi”. Inspiracją kolory farb

Firma Dulux stworzyła nowe wydania najsłynniejszych dzieł literatury. W kolekcji znalazły się m.in. „Moby Dick” i „Frankenstein”. Każdemu z 12 tytułów nadała wyjątkowy charakter dzięki okładce w jednym z kolorów farb z serii Heritage by Dulux.

Zdjęcia: ww.gov.pl