fot. Swatch
Szwajcarski producent zegarków poinformował w lipcu br. o tym, że jego specjalna kolorowa kolekcja, która powstała z okazji Pride Month, została wycofana ze sprzedaży w Malezji. To jednak nie wszystko, ponieważ każdemu, kto posiada gadżet zawierający jakiekolwiek symbole społeczności LGBTQ+, grozi kara trzech lat pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości do 20 tysięcy ringgitów (4375 dolarów).
Zobacz również
-
Centralizacja i personalizacja: podwójna moc obsługi klienta w social media [WEBINAR]
-
#PrzeglądTygodnia [6-12.09.24]: NowyMarketing Podcast o strategii miast, marketerzy a współpraca Roblox i Shopify, ekologia w marketingu wg jurorów Effie Poland
-
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Malezyjski minister spraw wewnętrznych powiedział, że zegarki nie będą sprzedawane w kraju, ponieważ znajdował się na nich napis „LGBTQ”. Dodatkowo, symbole, które są na nich umieszczone, łamią przepisy obowiązujące w Malezji. Przedstawiciele marki Swatch wytłumaczyli jednak, że zegarki w większości nie zawierały wspomnianego przez ministra napisu. Miały jedynie kolory tęczy.
Zegarki zostały skonfiskowane. Ich łączna wartość wynosiła 14 250 dolarów. W związku z zaistniałą sytuacją, marka Swatch będzie walczył o odszkodowanie oraz zwrot produktów.
– Bez wątpienia zajęte zegarki nie powodowały i nie mogły powodować jakichkolwiek zakłóceń porządku publicznego lub moralności ani jakichkolwiek naruszeń prawa – mówi Swatch w pozwie, do którego dostęp uzyskała agencja Associated Press.
#PolecajkiNM cz. 23: The LIONS Creativity Report 2024, „Wyprostuj spojrzenie”, NotebookLM, Open AI o1
Rząd malezyjski nie zareagował jednak na oskarżenia. Dodał natomiast, że nie tylko zegarki są zakazane według prawa, ale także ich opakowania. Dodatkowo podkreślił, że ruch LGBTQ+ nie jest akceptowany przez ogół społeczeństwa malezyjskiego, ponieważ szkodzi to moralności, interesowi publicznemu oraz narodowemu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Prawo w Malezji a społeczność LGBTQ+
Prawo w Malezji jednoznacznie zakazuje współżycia osób tej samej płci. Poza karą pozbawienia wolności czy grzywną można otrzymać karę chłosty. Kilkakrotnie zdarzyło się, że członkowie społeczności LGBTQ+ zostały aresztowane. Jedną z ostatnich sytuacji było zatrzymanie uczestników imprezy Halloweenowej. Równie głośne wydarzenie miało miejsce podczas festiwalu muzycznego w Kuala Lumpur, kiedy jeden z artystów pocałował na scenie innego członka zespołu.
PS Dlaczego duże polskie marki boją się tęczowego marketingu i LGBT+? (podcast)
W Polsce jako osoby LGBT+ identyfikuje się ok. 5% społeczeństwa – tak było przynajmniej kilka lat temu. Dziś jest ich jeszcze więcej. Mimo to ciągle pozostają grupą niezagospodarowaną przez duże polskie marki. Tęczowy marketing to domena MMŚP i zachodnich korporacji. Co za tym stoi?
PS2 Anna Piaseczna i Justi Herman: Ważne, żeby działania marek nie były rainbow washingiem
Czym się zajmuje agencja prowadzona przez Annę i Justi? Dlaczego dziewczyny pokazują w swoich social mediach, jak wygląda życie w związku osób tej samej płci? Czy Polska ma jeszcze wiele do nadrobienia, jeśli chodzi o inkluzywność w marketingu? O tym rozmawiamy z Anną Piaseczną i Justi Herman.