fot. unsplash.com
Zobacz również
1. Łukasz Schab, Solution architect, x-kom
2. Wojciech Daniłowicz, CTO w IMAGINE
3. Piotr Baran, pełni funkcję zarówno Web Developera, jak i Team Leadera w PromoAgency; Grzegorz Gracz, Prezes Zarządu agencji PromoAgency
4. Andrzej Sarzała, Senior Web Developer w agencji Peppermint
5. Jacek Pytel, Full Stack Developer, INSIGNIA
6. Michał Strześniewski, Lead Web Developer w KERRIS Group
Zobacz pozostałe odcinki cyklu Kariera w marketingu>
Łukasz Schab #NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Solution architect, x-kom
Jak zostałeś web developerem?
Swoją wielką przygodę z programowaniem rozpocząłem jeszcze w liceum. Sam pomysł, aby zostać web developerem, wyniknął z chęci praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy i przełożenia jej od razu na coś realnego. W tamtym czasie na rynku nie było darmowych licencji na komercyjne wytwarzanie oprogramowania, dlatego skorzystałem z alternatywnych możliwości i zacząłem kodować.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Nazwa web developera jeszcze do niedawna oznaczała osobę kompleksowo zajmującą się budową strony internetowej. Do zadań na tym stanowisku należały m.in.: projektowanie, kodowanie, budowanie szaty graficznej strony, a także pełna jej obsługa, czyli zabezpieczenie i aktualizacja witryny. Obecnie rola web developera ograniczyła się do roli programisty.
Tak naprawdę zawód ten może wykonywać każdy, kogo interesuje tworzenie stron internetowych. Liczą się przede wszystkim Twoje umiejętności i doświadczenie, dlatego zacznij od prostych projektów przygotowywanych w domu. Z tak zdobytą wiedzą możesz zostać juniorem, a z czasem, w zależności od zdobytego doświadczenia, starszym programistą.
Oczywiście Twoja kariera nie musi zawierać się tylko między juniorem a seniorem. Przed Tobą pełen wachlarz możliwości. Wszystko zależy od poziomu wiedzy, umiejętności i potrzeb firmy, w której pracujesz.
Co należy do obowiązków web developera?
Rdzeniem obowiązków web developera jest tworzenie kodu źródłowego aplikacji internetowej. Często webdev czuwa nad całością projektu, przyjmując rolę konsultanta technicznego, analityka i architekta rozwiązania.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Przed rozpoczęciem pierwszej pracy musisz opanować kodowanie w HTML, CSS i JS. Te trzy języki są obecnie podstawowymi w kodowaniu stron internetowych. Ze względu na zmieniające się potrzeby klientów, warto nauczyć się jednego z języków programowania (np. PHP).
Bardzo ważne, aby webdev był odporny na stres i potrafił pracować pod presją czasu. Na tym stanowisku nie może zabraknąć umiejętności kreatywnego i analitycznego spojrzenia na stawiane problemy. Istotne są również umiejętności interpersonalne. Zwłaszcza jeśli chcesz dołączyć do zespołu.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
Najciekawsza jest możliwość praktycznego wykorzystania wykonanej aplikacji/strony internetowej i możliwość jej interakcji z milionami użytkowników na co dzień. To właśnie ich ocena jest najważniejsza.
Jakie są największe trudności/wady a jakie zalety tej pracy?
Praca na tym stanowisku jest bardzo wymagająca, dlatego potrafi szybko doprowadzić do wypalenia zawodowego. Największym minusem jest walka o dotrzymywanie terminów. Frustracja często związana z niewystarczająco rozpisanymi wymaganiami prowadzi do permanentnego stresu. Ciągłe zmiany w branży IT i nowe rozwiązania wymagają nieustannego uczenia się.
Największym plusem jest wynagrodzenie i możliwość wpływania stworzonym oprogramowaniem na miliony użytkowników.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Zarobki uzależnione są od poziomu umiejętności i profilu firmy. Na stanowisku web developera możesz znaleźć pracę zarówno za płacę minimalną, jak i za 10 000 zł.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pracę można znaleźć praktycznie wszędzie. Wszystko zależy tylko od tego, w jakim projekcie chcesz brać udział i jakie wynagrodzenie jest dla Ciebie satysfakcjonujące.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
Nie poddawaj się w tym postanowieniu i zabierz się do tego już dzisiaj.
Dobrą radą wydaje mi się stwierdzenie, aby nie wynajdywać koła na nowo – większość problemów, które napotykasz, poznając nową technologię, zostało już wcześniej rozwiązanych.
Na początku drogi nie musisz wiedzieć wszystkiego — wiedzę zdobędziesz stopniowo wraz z kolejnymi problemami, które napotkasz.
———————————————————–
Wojciech Daniłowicz
CTO w IMAGINE
Jak zostałeś web developerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Na studiach otworzyłem z kolegą z roku firmę, która zajmowała się tworzeniem stron internetowych. Nie mieliśmy wtedy zielonego pojęcia o prowadzeniu biznesu, ale ogromne chęci do robienia rzeczy innowacyjnych, atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnie. Był to okres, w którym nauczyliśmy się chyba najwięcej, poświęcając właściwie tyle samo czasu na samodoskonalenie umiejętności, co na pracę dla klientów. Nie jest to jednak klasyczna droga kariery web developera.
Obecnie większość programistów i programistek zaczyna swoją ścieżkę zawodową jako juniorzy w większej firmie. Tam zdobywają cenne doświadczenie w pracy przy dużych projektach, rozwijają swoje umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych kolegów. Na tym etapie krystalizuje się ścieżka, którą dana osoba chce podążać: czy będzie to front-end, back-end, full-stack, aplikacje mobilne. I czy przywiąże się do jednej technologii i będzie starać się osiągnąć w niej mistrzostwo, czy też śledząc nowinki w branży, będzie poruszać się w wielu z nich. Seniorzy, architekci, dyrektorzy ds. technologii — oni wszyscy stawiali swoje pierwsze kroki zazwyczaj w ten sposób.
Co należy do obowiązków web developera?
To bardzo otwarte pytanie, biorąc pod uwagę, że zakres jest mocno powiązany z firmą i technologiami, w których zespół pracuje. Oczywiście głównym zadaniem jest pisanie poprawnego kodu w danej technologii i kontrola jakości dostarczanych rozwiązań. Reszta obowiązków to uczestnictwo w spotkaniach projektowych, często praca w Agile czy Scrumie oraz cały wachlarz umiejętności miękkich: praca w zespole, pozostawanie w kontakcie z koordynatorem projektu itp. Pamiętajmy też, że developer/ka jest pierwszym testerem swojego kodu, więc umiejętność analizy, szybkiego i sprawnego wyciągania wniosków oraz wprowadzania poprawek jest bardzo ważna. Przy pracy w większym zespole istotnym staje się również umiejętność dopasowania swoich nawyków do konwencji przyjętej w projekcie — tak aby wzajemna praca z kodem kolegów i koleżanek nie była drogą przez mękę.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Pracodawcy stawiają przede wszystkim na osoby inteligentne i potrafiące samodzielnie radzić sobie z problemami. Z rzeczy oczywistych: wymagana jest znajomość technologii, w których developer/ka ma pracować w danym projekcie. O umiejętnościach miękkich wspominałem przy okazji poprzedniego pytania, wszystkie z nich są równie ważne, szczególnie w przypadku pracy w zespole. Obecnie w zawodzie pojawia się coraz więcej kobiet, jest to prawdopodobnie wynikiem programów prowadzonych przez uczelnie (“Dziewczyny na politechniki!” itp.). Jest to świetna inicjatywa, ponieważ kobiety często wnoszą — oprócz umiejętności developerskich – pewną swobodę komunikacyjną, której często programistom brakuje.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
Zawsze ogromną satysfakcję sprawiało mi rozwiązywanie problemów. Nie ma w tym zawodzie lepszego uczucia, niż satysfakcja płynąca z poprawienia czegoś, nad czym ktoś głowił się dłuższą chwilę. W pracy nad większymi projektami: stopniowe budowanie ich, obserwowanie, jak wszystko zaczyna tworzyć większą, działającą całość — to również jest czymś niezwykle satysfakcjonującym. Dla mnie ciekawa była też możliwość dzielenia się doświadczeniami z innymi członkami zespołu, wspólne opracowywanie rozwiązań, okazja do podążania za nowościami na rynku i stosowania ich w projektach. Dla osoby, która interesuje się tym tematem, ciekawych rzeczy jest naprawdę wiele.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Do minusów można zaliczyć na pewno wiecznie kurczące się terminy, które często kuszą do pójścia na skróty. Jest to zawód, który nie wybacza większych błędów — szczególnie w przypadku pracy w sprintach. Reszta w moim odczuciu to plusy: możliwość tworzenia czegoś, co w przypadku dużych projektów będzie częścią życia tysięcy czy nawet milionów użytkowników, stawianie czoła problemom oraz samodzielne lub wspólne rozwiązywanie ich, ciągły rozwój. Stanowisko web developera daje nam też w większości przypadków możliwość pracy zdalnej w określonym z góry wymiarze. To czyni je dobrym wyborem w kontekście niektórych sytuacji życiowych, jak chociażby posiadanie małego dziecka.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, nikt natomiast nie ma wątpliwości, że zarobki na tym stanowisku są satysfakcjonujące. Oczywiście w ogromnym stopniu uzależnione są od doświadczenia, lokalizacji, technologii. W najbliższej przyszłości nie zapowiada się, żeby sytuacja na rynku miała się pogorszyć. Widełki płacowe w tym zawodzie są wręcz absurdalnie rozstrzelone — od kwot oscylujących w okolicach 3 tys. zł netto w niewielkich rozwijających się firmach, po kwoty przekraczające czasami 15 czy 20 tys. netto w wielkich zagranicznych korporacjach. Często rozsądnym wyborem jest praca w trybie projektowym — tutaj warunki można negocjować osobno dla każdego z podejmowanych zleceń.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
Rynek obecnie kształtuje się tak, że często to praca szuka developera. Jeśli jednak stawiamy dopiero pierwsze kroki, to dobrym pomysłem będzie chociażby odpowiedni profil na LinkedIn i obecność w odpowiednich grupach na Facebooku z ofertami IT.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
Odpowiedzcie sobie na pytanie, co w programowaniu lubicie robić najbardziej i idźcie w tę stronę. Starajcie się być wszechstronni w obrębie swoich zainteresowań i śledźcie rynek. Nie bójcie się tworzyć własnych rozwiązań, nie bójcie się popełniać błędów — ich naprawa jest najlepszą drogą nauki. Pamiętajcie, że ciekawe, często drobne projekty umieszczane chociażby na Githubie często bywają początkiem wymarzonej kariery zawodowej.
———————————————————–
Piotr Baran, pełni funkcję zarówno Web Developera, jak i Team Leadera w PromoAgency
Grzegorz Gracz, Prezes Zarządu agencji PromoAgency
Jak zostałeś web developerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Piotr Baran: Szczeble kariery mogą się różnić w zależności od firmy czy obranej specjalizacji, ale najczęściej typową ścieżkę kariery możemy podzielić na kilka etapów: junior developer – to okres, w którym dopiero zaczyna się przygodę z programowaniem, a nasza praca jest nadzorowana przez innych, bardziej doświadczonych developerów; regular/mid developer – osoba pełniąca funkcję na tym stanowisku ma za sobą wiele linijek własnoręcznie napisanego kodu, jak również jest już samodzielnym programistą posiadającym kilkuletnie doświadczenie w komercyjnych projektach; senior developer – od osoby na tym stanowisku wymaga się nie tylko dużej wiedzy technicznej i kreatywnego spojrzenia na projekt, ale także elastyczności w stosunku do oczekiwań i wymagań klienta oraz empatii opierającej się na wsparciu pozostałych członków zespołu.
Co należy do obowiązków web developera?
PB: Do obowiązków web developera należy m.in. projektowanie, tworzenie oraz wdrażanie oprogramowania. Osoba na tym stanowisku często odpowiedzialna jest również za stworzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej wytwarzanego oprogramowania oraz spójną komunikację z innymi uczestnikami projektu – grafikami, UX/UI designerami, jak i project managerami – w celu dostarczenia produktu zgodnego z oczekiwaniami klienta.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
PB: Umiejętności twarde są niezbędnymi do wykonywania pracy na tym stanowisku. Należą do nich m.in. znajomość różnych języków programowania, frameworków, narzędzi niezbędnych do tworzenia, rozwijania i testowania oprogramowania, a także znajomość języka angielskiego – przynajmniej w stopniu pozwalającym na swobodne czytanie i rozumienie dokumentacji technicznej.
PB: Pracodawcy coraz większą uwagę przykładają także do umiejętności miękkich – bowiem to od nich zależy, czy dana osoba posiada umiejętność pracy w zespole, czy predyspozycje do bycia ogniwem w firmie. Dlatego bardzo ważnym jest komunikacja z innymi, która bezpośrednio wpływa na atmosferę w zespole. Umiejętność zadawania właściwych pytań i analizowanie często mało specjalistycznych informacji od klienta oraz przełożenie ich na język programowania to kolejna mile widziana umiejętność, która oddziaływuje nie tylko na organizację pracy. Najlepszymi kandydatami na to stanowisko będą zatem osoby, które posiadają już wiedzę techniczną połączoną z odpowiednimi kompetencjami miękkimi.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
PB: Praca na tym stanowisku pozwala na realizowanie bardzo różnorodnych projektów, zarówno małych stron internetowych, które będą odwiedzane przez niewielką liczbę osób, jak i dużych aplikacji, z których codziennie mogą korzystać tysiące ludzi na całym świecie. Ciągły rozwój technologii webowych oraz często pojawiające się nowe narzędzia usprawniające pracę, nie pozwalają na stagnację. Języki programowania nie mają narodowości ani granic, dzięki czemu są uniwersalne i zrozumiałe dla developerów na całym świecie.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
PB: To, co ciekawe w tej pracy jest zarazem jej największym plusem. To, co dla jednych może być zaletą, dla innych może stanowić wadę, dlatego każdy kto myśli przyszłościowo o programowaniu powinien przekonać się o tym na własnej skórze i wyrobić sobie zdanie na ten temat. To praca, która powinna wynikać z pasji – jeśli nie będzie ona sprawiała nam przyjemności, to tak jak każda inna, nie da nam poczucia zadowolenia, satysfakcji i spełnienia.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
PB: W Internecie możemy znaleźć wiele artykułów czy raportów mówiących o wysokości zarobków programistów. Są to jednak uśrednione dane, które nie do końca oddają sytuację na rynku pracy.
W rzeczywistości, wysokość zarobków na tym stanowisku może się bardzo od siebie różnić, a wpływ na nie ma wiele czynników. Zalicza się do nich przede wszystkim umiejętności i doświadczenie kandydatów, istotnym jest również czy firma, w której będziemy pracować to mała rodzinna spółka, start-up czy międzynarodowa korporacja. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja – w dużych miastach zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest zdecydowanie większe, a zatem wynegocjować można lepsze warunki kontraktu.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
PB: To zależne jest od naszych oczekiwań. Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę chcielibyśmy się zajmować oraz co nas bardziej interesuje – tworzenie stron czy sklepów internetowych, czy może bardziej złożonych aplikacji webowych. W zależności od tego mamy różne opcje do wyboru. Może to być np. agencja interaktywna, software house, start-up czy korporacja. W każdym z tych przypadków będziemy mieć do czynienia z inną specyfiką pracy i jeśli jeszcze nie mamy co do tego sprecyzowanych oczekiwań warto spróbować kilku z nich.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
PB: Każda decyzja, także ta wyznaczająca kierunek naszego rozwoju wymaga dokładnej analizy i rozwagi. Praca na stanowisku web developera może przynieść dużo satysfakcji, ale związana jest ona także z silną potrzebą ciągłego rozwijania swoich kompetencji zawodowych oraz śledzenia najnowszych trendów i próbą podążania za nimi. Nic nie przygotowuje lepiej do tego zawodu jak odpowiednia praktyka. Oczywiście fundamentem powinien być także odpowiedni „background”, do którego można zaliczyć nie tylko studia informatyczne, ale i teorię zaczerpniętą z książek czy kursów, których można znaleźć w Internecie niezliczoną ilość. Posiadając takie zaplecze, powinniśmy pisać jak największą ilość kodu, próbować mierzyć się z nowymi wyzwaniami, aby stale się rozwijać. Pomocne jest także śledzenie artykułów napisanych przez uznanych developerów, wpisów branżowych na blogach i forach oraz korzystanie z takich serwisów jak Stack Overflow, czy GitHub. W wielu miastach organizowane są także cykliczne spotkania oraz eventy branżowe, na których poza możliwością zdobycia nowej wiedzy możemy również poznać osoby, które podzielą się z nami swoim doświadczeniem w programowaniu.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Grzegorz Gracz: Wbrew pozorom bardzo często ważniejsze od wiedzy specjalistycznej są umiejętności z zakresu komunikacji. Zwykle, projekty deweloperskie w agencjach interaktywnych są krótkie (1-2 mce) – dlatego niezwykle istotna jest umiejętność pracy w zespole. Pomaga ona w zrozumieniu celu projektu, jak i w przyjmowaniu feedbacku. Dlaczego? Dowolną wiedzę można nabyć i zgłębić – jednak jest ona niewystarczająca jeśli brakuje sprawnej komunikacji. Na szczęście obraz typowego programisty outsidera mocno się zmienił i web developerzy bardzo często przejmują rolę kreatywnych teamów w zakresie proponowanych rozwiązań czy doradztwa. Wiedza, doświadczenie, komunikacja + kreatywność to sprawdzony przepis na level master
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
GG: Droga kariery web dewelopera zwykle jest bardzo podobna, ale jej tempo i dynamika mocno zależy od danej osoby. Zwykle zaczyna się ona od zajawki na eksperymenty koderskie, programistyczne – kwestia wyboru technologii. Trzeba tworzyć, tworzyć i tworzyć – najlepiej na początku dla siebie (żeby nie wyrządzić nikomu krzywdy w razie niepowodzenia 🙂 Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia, masa testów – po to, żeby wybrać technologię, wokół której warto będzie się skupić. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na trendy i sięgnąć po nowe rozwiązania, które dopiero wchodzą na rynek – ich popularność będzie większa za 2-3 lata, gdy wspomniany “junior” stanie się przynajmniej regularnym web deweloperem. Ważna rzecz – wybór technologii, jej zapotrzebowanie na rynku, popularność będzie miał wpływ na wysokość wynagrodzenia w trakcie trwania kariery, warto sięgnąć do raportów dot. wynagrodzeń – jest sporo opracowań dostępnych w sieci.
———————————————————–
Andrzej Sarzała
Senior Web Developer w agencji Peppermint
Jak zostałeś web developerem?
Może zabrzmi to zabawnie, ale po obejrzeniu filmu “Hakerzy” podjąłem decyzję, że w przyszłości zostanę web developerem. Jestem samoukiem, swoją przygodę z kodowaniem rozpocząłem od przerobienia kilku książek. Jednak nie było to takie proste, bo przed laty literatura w tym zakresie była bardzo niewielka. Dostępne były jedynie pozycje poświęcone HTML i PHP. Nie mając więc większego wyboru, rozpocząłem od podstaw PHP, a następnie przez zaawansowane techniki PHP doszedłem do samodzielnego programowania. Po zrealizowaniu kilku stron internetowych zainteresowałem się ich kreacją, więc zacząłem zgłębiać wiedzę w zakresie projektowania webowego. Po 2 latach przygody z projektowaniem internetowym wróciłem do kodowania, ale już z ukierunkowaniem na nazywany wtedy webmastering. Zdobyta wcześniej wiedza programowania oraz projektowania bardzo pomogła mi w dostrzeżeniu możliwości, jakie daje ten kierunek.
Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Zaczyna się od juniorskiego stanowiska, a wraz z poszerzeniem doświadczenia i kompetencji przechodzi się przez kolejne szczeble kariery. Zawód web developera w ostatnich latach mocno galopuje, możemy wybrać specjalizację związaną z konkretnym językiem jak JavaScript Developer, AngularJS Developer, a dla ambitniejszych Full-Stack Developer, który agreguje wszystkie specjalizacje procesu technologicznego.
Co należy do obowiązków web developera?
Ogólnie rzecz ujmując web developer zajmuje się opracowaniem kodu dla widoków zaprojektowanych przez grafika oraz ściśle z nim współpracuje. Web developer nie może jednak ograniczać się do samego kodowania. Powinien również posiadać wiedzę związaną z działaniem wyszukiwarek internetowych, animacją czy podstaw user experience, ponieważ od web developera również zależą pozytywne doświadczenia.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Do umiejętności miękkich możemy zaliczyć wszelkie pozytywne cechy potrzebne do pracy w zespole: jak bycie otwartym, przyjmowanie krytyki, zadawanie pytań czy wykazywanie zainteresowania. Potrzebna jest również samodzielność, chęć uczenia się oraz kreatywność, gdyż właśnie od web developera może zależeć finalna estetyka realizacji.
Pojęcie tej profesji jest bardzo szerokie i nie ogranicza się do znajomości 2 czy 5 programów. Osoba początkująca powinna wiedzieć, co to jest HTML i znać jego składnię, znać arkusze stylów CSS oraz powinna znać podstawy JavaScript.
Proces rozwijania swoich umiejętności w tej branży może zająć trochę czasu, dlatego jedną z ważniejszych cech, jaką powinien posiadać przyszły web developer, jest zdolność adaptacji. Trendy i nowinki technologiczne zmieniają się z miesiąca na miesiąc i warto być z nimi na bieżąco.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
Web developer to nie tylko praca, ale styl życia :). Różnorodności wykonywanych projektów, praca z ciekawymi firmami czy elastyczny czas pracy. Najciekawsze jednak jest przekształcanie projektów statycznych w interaktywne twory. To proces twórczy powoduje, że praca którą wykonujesz, sprawia Ci przyjemność. Zaczynasz od statycznego projektu graficznego otrzymanego od grafika i kolejno sprawiasz, że on ożywa, zaczyna się ruszać, a nawet myśleć.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Jednym z największych minusów tej pracy to nadal istnienie Internet Explorera na rynku. Ale przez szybki rozwój branży pojawia się na rynku również coraz więcej narzędzi, które teoretycznie mają ułatwić pracę, a w praktyce są nietestowane i mogą sprawić dużo problemów. Frameworki front-endowe, które mają krótki cykl życia. Trzeba starannie budować swój pakiet narzędzi do pracy.
To, co można zaliczyć do plusów, jak już wcześniej pisałem, to proces twórczy, który sprawia, że Twoja praca jest namacalna. Jednak ważne jest również to, że w realizacji projektów mamy swobodę działania i możliwość wpływu na to, w jaki sposób dana funkcjonalność będzie działała.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Tutaj oczywiście wszystko zależy od posiadanych umiejętności oraz również lokalizacji pracodawcy. Ale ograniczając się do obszaru naszego kraju, nie jest tajemnicą, że najlepiej można zarobić w Warszawie. Różnice są kolosalne (nawet 100%), w porównaniu do nawet takich dużych miast jak Katowice, Wrocław czy Kraków.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
To gdzie można szukać pracy w tym zawodzie, w dużej mierze zależeć będzie od tego, w jaki sposób będziesz chciał pracować. Jest kilka możliwości, jeżeli chcesz pracować w konkretnej specjalizacji np. jako JavaScript Developer, możesz próbować dostać się do dużej firmy typu Software House, w której dział web developerski liczy kilka — kilkanaście osób. Trzeba mieć jednak świadomość, że wykonywana praca w takiej firmie ograniczała będzie się tylko do twojej specjalizacji i dotyczyć będzie tylko części projektu. Kolejna możliwość jest dla osób, które chcą poznawać wszystkie aspekty branży web developerskiej i mieć większy wpływ na wykonywaną pracę. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem jest praca w różnego rodzaju agencjach digitalowych, kreatywnych. Wówczas pracuje się w zespole z programistą back-endowym i wspólnie realizuje się projekty, na które ma się bezpośredni wpływ. Jest też jeszcze jedna opcja, czyli tak zwany freelance, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ trzeba być zdyscyplinowanym i samodzielnym. Niemniej ta forma daje bardzo dużo możliwości rozwoju i doskonalenia umiejętności.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
Warto na samym początku zapoznać się z jak największą ilością zagadnień związanych z tą branżą tak, aby po jakimś czasie móc się ukierunkować na to, w czym czujesz się dobrze. Jednak jest też aspekt samorozwoju, bez znaczenia na to, czy zaczynasz przygodę z kodowaniem, a może jesteś już NINJA w tej branży, to nie powinieneś przestać się rozwijać. Ogromny obszar jakim jest web developing, stale się rozwija i rozrasta. Wyznaję taką zasadę, że minimum raz w miesiącu muszę zrobić coś nowego. Nie ważne, czy jest to zapoznanie się z nowym frameworkiem czy napisanie nowego widgetu. Jeżeli przez 6 miesięcy nie zrobiłeś niczego nowego, cofnąłeś się o 1.5 roku. A zatem bardzo ważna jest konsekwencja w dążeniu do celu, cierpliwość i stałe podnoszenie swoich umiejętności.
———————————————————–
Jacek Pytel
Full Stack Developer, INSIGNIA
Jak zostałeś web developerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Pierwszym kamieniem milowym, choć nieobowiązkowym, są studia, gdzie możemy zobaczyć szeroki zarys pracy z komputerem. Etap ten rzadko kiedy przygotuje nas stricte do pracy (w rozumieniu, że pracodawca nas zatrudni, a my od startu siadamy i piszemy dobry kod), ale wykształci w nas odpowiednie myślenie i pokaże, na co musimy się szykować. Jeżeli chcesz być w tym dobry, to zapomnij o pracy 8-16 i fajrant. Obecnie bycie na bieżąco z nowinkami, rozwiązaniami, nie raz standardami to długie godziny spędzone przed komputerem.
Kolejny (właściwy) etap to praca. Zazwyczaj zaczyna się jako front-end lub back-end developer, choć nie jest to reguła. Z upływem czasu oraz chęcią rozwoju (czasami wymuszoną czynnikami zewnętrznymi) nabieramy odpowiednich umiejętności, aby stać się web developerem. Etap ten jest w dużym stopniu zależny od miejsca, gdzie pracujemy, ponieważ jeżeli pracujesz w dużej firmie, gdzie odpowiadasz tylko za pewien ograniczony kawałek systemu, to musisz mieć w sobie chęć i zaparcie do rozwoju. W przeciwnym wypadku wyspecjalizujesz się w tym jednym zagadnieniu. Duże firmy (w większości), wspomagają rozwój pracowników, dlatego jeżeli chcesz robić coś więcej, to zazwyczaj masz w tym wsparcie.
Inną motywacją może być praca w niewielkiej firmie lub niewielkim dziale IT, gdzie nauka nowych umiejętności jest wymuszona przez to, że „ktoś to musi zrobić”. Dużym plusem jest to za zdobywanie dodatkowej wiedzy, co łączy się bezpośrednio lub pośrednio ze zwiększeniem zarobków. Na współczesnym rynku pracy, jeżeli obecny pracodawca tego nie docenieni, to szybko znajdzie się taki, który to zrobi.
Ze względu na drogę dojścia do stanowiska web developera, nie zawsze możemy mówić o jednoznacznym podziale na junior, middle i senior web developera, ponieważ będąc na przykład senior back-end developer przeskok na junior web developera mógłby być „dziwny”. Raczej odbywa się to po prostu jako web developer.
Co należy do obowiązków web developera?
Web developer powinien dbać o całość strony. Z jednej strony posiadane umiejętności pozwalają mu na rozbudowanie, dbanie o spójność, bezpieczeństwo oraz optymalne działanie aplikacji, a z drugiej musi również troszczyć się o warstwę widoczną dla użytkownika. Zazwyczaj opanowanie wszystkich tych elementów wymaga współpracy z administratorem, web designerem, copywriterem i, w zależności od złożoności projektu, mogą tu dochodzić kolejne osoby.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Umiejętności miękkie, jakie są wymagane, często zależą od firmy/projektu/opisu zadania, ale podstawą jest rozwiązywanie problemów w sposób logiczny. Wraz ze wzrostem projektu mamy do czynienia z poszerzaniem się zespołu, a to wymaga, aby jego członkowie potrafili się na odpowiednim poziomie komunikować i pracować w grupie. Później część „pracy” może przejść na team leadera/project managera, ale każdy web developer powinien posiadać umiejętność wsłuchania się w to, co jest od niego wymagane. W kompetencjach twardych najważniejszy jest język. W internecie krąży praktycznie cała wiedza, musimy tylko umieć ją odczytać, a w świecie IT nieznajomość języka angielskiego na poziomie zrozumienia dokumentacji skutecznie zablokuje rozwój. Następnie poza językiem potrzebna jest znajomość programowania oraz działania bazy danych.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
Moment, w którym wszystko zaczyna działać, jak należy. Gdy ludzie zaczynają korzystać z czegoś, co się samemu napisało. Gdy projekt na siebie zarabia. Dużo satysfakcji sprawiają projekty, w których małym nakładem pracy można zrobić coś fajnego, dzięki połączeniom z innymi serwisami, podzieleniem się lub pobraniem od nich danych możemy napisać coś, co będzie przyciągać użytkowników.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Trudności to raczej niedogodności wynikające z rozwoju, ale każda praca ma swoje minusy i tutaj nie jest inaczej. Praca web developera wymaga dużo czasu i nie zawsze jest to czas, za który ktoś bezpośrednio zapłaci. Chcąc utrzymywać się na rynku pracy jako dobry pracownik, stale trzeba się rozwijać, a co za tym idzie – godziny spędzone przed komputerem mogą dość mocno wpłynąć na zdrowie i to jest chyba największy minus. Dochodzą do tego zmieniające się standardy, przeglądarki i systemy, które czasami po swojemu dostosowują się do wymogów, przez co trzeba spędzić kilka dodatkowych godzin, żeby na różnych urządzeniach nasza strona działała tak samo.
Plusów natomiast jest dużo więcej. Głównym są zarobki, które całkiem ładnie się przedstawiają. Do tego wielkie repozytoria gotowych bibliotek, czekające tylko na skorzystanie z ich zasobów. Elementy, jakie samemu się napisało i można je wykorzystać w innych projektach. Całe systemy, które można dopasować do wymagań projektowych. Ostatecznie społeczność — web developer opiera się na internecie, a tam jest mnóstwo osób chętnie pomagających i dzielących się swoją specjalistyczną wiedzą.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Zarobki zależną są od miast, doświadczenia, firmy i umiejętności negocjacyjnych. Zaczynając naszą pracę i nie będąc jeszcze samodzielnym (ale mając podstawową wiedzę), w większych miastach możemy liczyć na pensję w wysokości 1 000-2 000 zł netto. Kwota ta dość szybko rośnie. Każdy miesiąc, rok doświadczenia przybliża nas do bycia samodzielnym web developerem, a to umożliwia zarobki z przedziału 4 000-6 000 zł netto. Po kilku latach pracy wynagrodzenie powyżej 8 000 zł netto staje się normą. Górny limit jest ograniczany przez firmę i kraj, dla którego wykonywane są zlecenia. Pracując jako freelancer dla zagranicznych firm zarobisz dużo więcej, ale samemu musisz dbać, żeby nie brakowało zleceń.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
Obecne zapotrzebowanie jest tak duże, że to praca szuka człowieka. Portale z ofertami pracy, grupy dyskusyjne, social media czy strony firmowe — ogłoszenia są dosłownie wszędzie. Potrzeba tylko chęci do nauki i pracy.
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
Zaczynaj małymi, ale pewnymi krokami. Z czasem nabierzesz rozpędu, ale błędy popełnione na początku będą ciężkie do naprawienia. W tej pracy jest wiele aspektów, które nie są wymagane, ale mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić albo utrudnić pracę. Przykładem mogą być konwencja nazw, trzymanie się jednego języka (w nazewnictwie), dokumentacja i opisywanie kodu. Początkowo nie zwraca się na to uwagi, bo przecież „będę pamiętał, co pisałem i jak to działa”, ale to się zmieni. Siadając po długim okresie, roku czy dwóch, może bardzo dużo czasu zająć, żeby przypomnieć sobie wszystko, co się zrobiło. Poza tym nie ma pewności, że ktoś inny nie będzie musiał czegoś zmienić, a wtedy wstawki od autora są niezastąpionym źródłem informacji.
Kolejna rada — chciej się rozwijać. W pracy nie raz będziesz miał zadania spoza tego, co obecnie wiesz. Może to nowe API, może jakiś nowy program, a może nawet nowy język. Wszystko, czego się nauczysz, w końcu przełoży się na korzyści wymierne, może to będzie większa pensja, może nowe zlecenie, a może znajdziesz swojego konika 🙂
———————————————————–
Michał Strześniewski
Lead Web Developer w KERRIS Group
Jak zostałeś web developerem? Jak wyglądają szczeble kariery na tym stanowisku?
Odkąd pamiętam, interesowałem się komputerami i chciałem być informatykiem. Nigdy jednak nie myślałem jaką ścieżką będę chciał podążać. Strony dla siebie i dla znajomych robiłem już od liceum, ale dopiero będąc na studiach informatycznych miałem świetnie prowadzone zajęcia z tworzenia aplikacji internetowych, które zaraziły mnie pasją do Web Developmentu. Nie były to kolejne nudne zajęcia z HTML4, jak to zwykle bywa w szkołach, uczyliśmy się nowych (jak na tamte czasy) technologii i to one mnie tak bardzo przekonały do tej pracy. Po pewny czasie poszedłem na staż do KERRIS Group i trafiłem w świetne miejsce do rozwoju i nauki. Dzięki pomocy bardziej doświadczonych kolegów i dużej ilości poświęconego czasu po pracy jestem tu, gdzie jestem.
Szczeble kariery na tym stanowisku są dosyć popularne. Od stażysty (Intern) przez Juniora, Mid-level, do Seniora. Dodatkowo w zależności od firmy, w której się znajdujemy, możemy awansować na szczeble kierownicze jak np. Team Leader czy Mentor.
Istnieje jeszcze podział w zależności od zakresu prac, który wykonujemy, czyli ogólnie Front End Developer, Back End Developer czy też Full Stack Developer oraz szczególnie w zależności od konkretnej specjalizacji np. WordPress Developer czy JavaScript Developer.
Co należy do obowiązków web developera?
Oczywiście tworzenie stron internetowych. Składa się na to zarówno tworzenie warstwy wizualnej z pomocą języków HTML, CSS, JavaScript, a także warstwy logiki przy pomocy języków takich jak PHP, C#, Java, a także JavaScript. Każdy z nas dostaje zadania, z których następnie jesteśmy rozliczani. Do obowiązków developerów z wyższych szczebli dochodzi również pomoc i wsparcie programistów o niższym stażu. Poza tym każdy z nas ma obowiązek poszerzać i aktualizować swoją wiedzę, ponieważ w tej branży bardzo łatwo wypaść z obiegu.
Kogo poszukuje się na stanowisko web developera? Jakie umiejętności miękkie i twarde są potrzebne?
Zdecydowanie osób o mocno rozbudowanym myśleniu logicznym. Studia informatyczne są dużym plusem, ale nie są wymagane. Aby myśleć o pracy w branży, należy najpierw poświęcić dużo czasu na samodzielną naukę, a następnie dobrze by było pójść na staż do firmy, aby nabrać doświadczenia w pracy z zespołem. Myślę że największą zaletą w pracy developera jest umiejętność pytania, gdy się czegoś jeszcze nie wie. Wszyscy się ciągle uczymy i jasne jest, że nie wszystko jeszcze umiemy. Dlatego dobrze zadane pytanie pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, jak i na dużo szybszy rozwój.
Co jest najciekawsze dla Ciebie w pracy web developera?
Ciągła zmiana. Pracując w agencji w ciągu roku mamy wielu różnych klientów z różnych branż. Żaden projekt nie jest taki sam, do każdego podchodzimy indywidualnie, więc ta praca się nie nudzi. Dodatkowo żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologii internetowych, dzięki czemu możemy z jednej strony przyglądać się temu, a z drugiej, brać w tym czynny udział np. wdrażając nowoczesne rozwiązania w aplikacjach naszych klientów.
Jakie są największe trudności/minusy a jakie plusy tej pracy?
Ciągła potrzeba nauki i często bardzo wygórowane deadline’y to z pewnością trudności, ale nie powiedziałbym, że minusy. Ta praca potrafi być bardzo stresująca, ale jeżeli umiemy sobie z tym poradzić, to te umiejętności pomagają nam także w codziennym życiu. Plusy to zdecydowanie satysfakcja z tego, że ludzie korzystają z tego, co stworzyłeś. Sam etap tworzenia czegoś od podstaw sprawia, że na koniec projektu jesteś szczęśliwy. Oczywiście plusem też są zarobki, które w tej branży są bardzo dobre.
Jak kształtują się zarobki na tym stanowisku?
Tutaj jest duża rozbieżność w zależności od wielkości firmy, miasta, rodzaju umowy, no i oczywiscie doświadczenia i zakresu obowiązków. Zarobki wahają się od ok 2000 do 15000 zł netto miesięcznie. Dzięki możliwości pracy zdalnej możemy pracować z Polski również dla firm zagranicznych i zarabiać w innych walutach. Wtedy zarobki mogą być nawet wyższe.
Gdzie szukać pracy jako web developer?
Jeżeli znacie firmę, której praca wam się podoba, sprawdźcie, czy na ich stronie jest dział “kariera”. W tej branży rekrutacja jest ciągła, a dobrych pracowników nigdy za wiele. Poza tym standardowo warto przeglądać portale z ofertami pracy. Ogłaszają się tam zarówno mniejsze agencje, jak i duże korporacje. Przy okazji, zachęcam do sprawdzenia aktualnych ofert pracy w naszej agencji 😉
Co poleciłbyś osobom, które zamierzają w przyszłości zostać web developerami?
W tej pracy ważna jest cierpliwość, bo przykładowo nie raz zdarza się po kilku godzinach lub dniach pracy, że można było zrobić coś szybciej lub lepiej. Ale jeżeli macie pasję do tego co robicie to wszystko inne przyjdzie z czasem.