#25latEffiePoland: Trendy i przyszłość marketingu

#25latEffiePoland: Trendy i przyszłość marketingu
Jakie są najważniejsze trendy w marketingu, które będą dominować w najbliższych latach? O to zapytaliśmy ekspertki i ekspertów.
O autorze
12 min czytania 2024-08-13

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa 25. edycja konkursu Effie Poland.

W cyklu #25latEffiePoland pytamy ekspertki i ekspertów związanych z konkursem Effie Poland o to, jaki jest przepis na stworzenie kreatywnej kampanii, jak wykorzystać emocje w przekazach reklamowych oraz ogólnie – o przyszłość marketingu.

Tym razem zapytaliśmy o to, jakie są najważniejsze trendy w marketingu, które będą dominować w najbliższych latach? Na pytania odpowiedzieli: Olga Barańska, Filip Beźnicki, Beata Czarnacka, Łukasz Gumowski, Barbara Izowska, Joanna Karwowska-Koza, Rafał Lampasiak, Maciej Lissowski, Natalia Kostera, Hania Piotrowicz, Marcin Samek, Agata Twardowska, Jacek Wlazło oraz Katarzyna Zemlik.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Olga Barańska
Szefowa Zespołu Rozwoju Produktu Reklamowego, Warner Bros. Discovery

Obecnie funkcjonujemy w bardzo złożonym i dynamicznym środowisku marketingowym. Konsumenci żyją w świecie wielu touchpointów, a marketerzy podążając za ich potrzebami starają się uchwycić ich nowoczesne ścieżki zakupowe. Zachowania konsumenckie są zbyt dynamiczne, by ograniczać je do linearnego lejka zakupowego. Zakup to teraz często punkt wyjścia do trwałego związku między konsumentami a markami. Myślę, że ważnym trendem jest zauważanie wśród marketerów jakości treści, przy których obecne są ich brandy oraz co za tym idzie zrozumienie efektu jaki wywołują poszczególne kontakty widza/użytkownika z kontentem. Badania podkreślają, że wysokiej jakości treści lepiej budują marki. Ważne będzie też na pewno wykorzystanie w coraz większym stopniu technologii i danych. Tu dobrym przykładem jest szybki rozwój telewizji adresowalnej, która precyzyjnie dociera do pożądanych grup celowych oraz efektywnie dobudowuje zasięg do kampanii liniowych.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Filip Beźnicki
Managing Partner, Stratosfera

Marketingowców zawsze kusi, żeby wieszczyć wielkie zmiany, nowe otwarcia, a realnie przyzwyczajenia konsumentów nie zmieniają się tak szybko, jak mody w reklamie. Tym niemniej w przyszłości warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

  • Zbalansowanie działań krótko i długoterminowych. To zawsze było wyzwanie, a w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez presje natychmiastowego wyniku, może być jeszcze większym problemem. Każdy marketer napotka problemy, jeśli będzie chciał, chociaż na chwilę odłączyć kroplówkę z performance’u i krótkich aktywacji, tym niemniej – tutaj liczę, że wiedza zacznie się przebijać i z odpowiednim wsparciem marketing będzie miał coraz więcej argumentów dla CFO i zarządu, żeby móc inaczej inwestować te środki. Dlatego tak ważna jest kategoria long-term, która może potwierdzić, że chwila zastanowienia i skierowanie marki na odpowiednie tory, daje więcej niż codzienna promocyjna sieczka.
  • Nie utonięcie w średniości. Dane są super. Wszyscy z nich korzystamy. Nasza konkurencja też. Dlatego musimy nauczyć się je czytać, ale mieć też odwagę podejmować decyzje, które nie zawsze da się danymi uzasadnić. Tylko wtedy możemy zrobić coś „wystającego” z kategorii, za co możemy dostać swoistą rynkową premię. Robiąc rzeczy poprawne, zgodne z danymi, średnie, zaczynamy konkurować tylko na wielkość budżetu, a tutaj wygrają najsilniejsi.

Podsumowując, chciałbym, żeby w kolejnych latach było więcej przemyślanych działań, gdzie odważni marketerzy nie robią tylko tego co wyjdzie z tabelki. A ryzyko jest takie, że średnio kompetentni pracownicy działu marketingu i sprzedaży, będą inwestować środki w krótkoterminowy efekt. I jest to wbrew pozorom kluczowe wyzwanie dla marketingu w najbliższych latach.

Beata Czarnacka
Licensing & Partnerships Lead, Wargaming

Nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, że działania marketingowe w nadchodzących latach będą napędzane przez dynamiczne zmiany technologiczne oraz wciąż rosnące oczekiwania konsumentów i tzw. syndrom „znudzenia konsumenckiego”. Wszystkie poniższe trendy są omawiane od lat, jednak zmieniają się narzędzia i pewne aspekty działań marek będą coraz ważniejsze wraz ze zmianą pokoleń.

  • Sztuczna Inteligencja (AI)

AI to norma i warto otwarcie powiedzieć, że jest kluczowa w przyspieszaniu wszystkich procesów związanych z pracą operacyjną, umożliwiając uwalnianie czasu na strategię i kreatywność. Narzędzia oparte na AI pomagają tworzyć bardziej dostosowane treści oraz precyzyjniej targetować kampanie reklamowe, w coraz większym stopniu umożliwiając hipersonalizację i inkluzywność. AI wspiera automatyzację przekazu na coraz większą skalę. Autentyczność i przekaz od człowieka do człowieka będą więc coraz wyżej cenione, również ze względu na rozdrobnienie krótkich treści generowanych przez AI. Przed nami wiele nowych doświadczeń i wdrożeń w każdym aspekcie planowania i przygotowywania komunikacji marketingowej.

  • Społeczne i środowiskowe zaangażowanie marek

Dla marek społeczne zaangażowanie, wspieranie pozytywnych wartości oraz działania prośrodowiskowe to już od dawna część planu komunikacji całorocznej. Konsumenci przywiązują coraz większą uwagę do marek, które wykazują się zaangażowaniem w kwestie społeczne i ekologiczne, bardziej je cenią i częściej wybierają. Autentyczność i transparentność takiej komunikacji są kluczowe dla budowania zaufania i lojalności klientów, jednak stworzenie jasnej, wieloletniej strategii nie jest łatwe.

  • Nowe wyzwania SEO

Najcenniejszą umiejętnością zawodową jest zdolność do adaptacji do zmian. Media często przypominają, że „SEO is dead”, ale prawda jest taka, że to bardzo dynamiczny i ciekawy czas. Tempo i złożoność wdrażania narzędzi AI napędzają rozwój SEO. Wzrost AI i machine learning w wyszukiwarkach umożliwia lepsze zrozumienie intencji użytkownika oraz dostarczanie bardziej trafnych wyników. Ostatecznie, Google ogłosiło, że nie usunie tzw. cookies, co warto uwzględnić w aspekcie reklamy kontekstowej oraz Search Generative Experience. Dodatkowym trendem będzie wyszukiwanie w social media, które zdominuje pokolenia „TikTok search”.

  • Pokolenie 50+

Rosnąca grupa konsumentów starszego pokolenia jest komunikacyjnie i mediowo niewykorzystana. Te grupy stają się coraz bardziej aktywne w internecie, co tworzy niewykorzystaną możliwość i wymaga dostosowania komunikacji marketingowej do ich specyficznych potrzeb. Marki muszą uwzględniać preferencje i oczekiwania starszych konsumentów, oferując im komunikację, produkty i usługi dostosowane do ich stylu życia.

  • Autentyczność i transparentność

Autentyczność w social media kolejny raz odgrywa coraz większą rolę w budowaniu zaufania i lojalności konsumentów. W świecie, gdzie użytkownicy są bombardowani różnorodnymi treściami, także generowanymi przez AI, autentyczne komunikaty wyróżniają marki i tworzą silniejsze więzi z odbiorcami. Konsumenci cenią przekazy, które są transparentne i zgodne z ich wartościami, a najważniejsze są rekomendacje od innych użytkowników. Autentyczność i innowacyjność w komunikacji są nieocenione w epoce nudy w social mediowej.

Łukasz Gumowski
Wiceprezes Zarządu Plej sp. z o.o.

Personalizacja była kluczowa w marketingu od kilku lat, jednak postępy w analizie danych i AI przenoszą ją na nowy poziom. Marki są w stanie dostarczać spersonalizowane komunikaty na dużą skalę i to szybciej niż kiedykolwiek. Zachowania i preferencje konsumentów poznajemy w zasadzie w czasie rzeczywistym. Analiza predykcyjna wspierana przez AI może prognozować trendy rynkowe, pomagając markom podejmować decyzje oparte na danych i wyprzedzać konkurencję. Ponadto, zdolność AI do przetwarzania ogromnych ilości danych umożliwia dokładniejsze targetowanie i segmentację, co przekłada się na skuteczność.

Zmiany widać również w budującym swoją popularność od kilku lat marketingu influencerskim. Ewoluuje on poza tradycyjne wykorzystanie celebrytów. Przyszłość przyniesie podejście, które koncentruje się na długoterminowych partnerstwach z mikro- i nano-influencerami. To oni mają dziś wysokie zaangażowanie oraz lojalność odbiorców. Oferując markom bardziej autentyczne dotarcie do grup docelowych. Dodatkowo, coraz częściej pojawiają się i są wykorzystywane narzędzia AI do identyfikacji i analizy odpowiednich influencerów dla konkretnych kampanii.

Barbara Izowska
Senior PR, Marketing and Digital Manager CEE/Benelux & GSA, Warner Bros. Discovery

Marketing nieustannie ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się potrzeb konsumentów i technologii. W najbliższych latach zauważymy kilka kluczowych trendów, które zdominują branżę i przekształcą nasze podejście do komunikacji i strategii marketingowych.

  • Personalizacja na nowym poziomie
    Konsumenci oczekują spersonalizowanych doświadczeń. Dzięki zaawansowanej analizie danych i sztucznej inteligencji, marki będą mogły dostarczać treści i oferty, które są idealnie dopasowane do indywidualnych preferencji i zachowań klientów.
  • Zrównoważony rozwój i etyka
    Świadomość ekologiczna i społeczna staje się coraz ważniejsza. Marki, które inwestują w zrównoważony rozwój i transparentność, zyskają zaufanie konsumentów. Etyczne podejście do biznesu będzie nie tylko mile widziane, ale wręcz oczekiwane.

Patrząc w przyszłość, marketing stanie się bardziej skoncentrowany na kliencie, zorientowany na zrównoważony rozwój i napędzany przez technologie. Te trendy nie tylko zdefiniują, jak komunikujemy się z konsumentami, ale również jak tworzymy trwałe relacje i budujemy zaufanie do marki. Przyjmując te zmiany z otwartym umysłem, będziemy w stanie nie tylko sprostać oczekiwaniom rynku, ale także wyznaczać nowe standardy w branży.

Joanna Karwowska-Koza
Strategy & Growth Director, Publicis Worldwide

Przyszłość marketingu w naszym pędzącym świecie, zapowiada się równie dynamicznie. W erze AI, proces generowania treści i obrazów nabierze jeszcze większego tempa, a walutą wyróżnienia się stanie się ludzka kreatywność i oryginalność myślenia. Treści z autentycznym, głębokim insightem zyskają na znaczeniu, mocno dystynktywne pomysły pozwolą wybić się markom w nadmiarze zalewającego nas contentu i bodźców. Drugim ważnym trendem będzie hiperpersonalizacja na dużą skalę – coraz więcej kontekstowych, osadzonych lokalnie, personalizowanych reklam, zamiast generycznych komunikatów do „targetu ALL”. Szansę na rozwój mają w związku z tym reklamy natywne, marketing oparty na mikro i nano influencerach, którzy mogą zyskać przewagę dzięki szczerości i większej wiarygodności. 

Konsumenci przyszłości będą też coraz głośniej domagać się przejrzystości i etycznych praktyk ze strony marek. Zrównoważony rozwój, pełna dostępność dla osób neuroróżnorodnych oraz osób z niepełnosprawnościami czy widoczność łańcucha dostaw staną się bardzo istotnymi czynnikami różnicującymi dla konsumenta i jego wyborów. 

Podsumowując, przyszłość będzie należała do tych, którzy odważą się myśleć kreatywnie i odważnie, postawią na autentyczność i szczerość – by tworzyć naprawdę znaczące doświadczenia.

Rafał Lampasiak
Strategy Director, MullenLowe Group

Na pytanie o przyszłość marketingu prawie każdy odpowie teraz – AI. Wiadomo, że sztuczna inteligencja ma coraz większy wpływ na nasze działania, ale nie jest wcale takie oczywiste, że będzie zawsze przez nas wykorzystywana w tak dużym stopniu. W mojej opinii w najbliższych latach będą dominowały trendy, które w dużej mierze będą stały w kontrze do wszystkiego co sztuczne i technologiczne. Myślę tu o szeroko pojętej re-humanizacji w marketingu, czyli postawieniu na prawdziwe relacje międzyludzkie oraz wywoływaniu emocji poprzez autentyczne interakcje z markami. Podsumowując jednym zdaniem – według mnie trendy w marketingu w najbliższych latach będą stawiały w centrum człowieka i jego ludzką naturę, bardziej niż technologię i „nieludzką” inteligencję.

Maciej Lissowski
VicePresident, indaHash

Prawdę mówiąc, ten temat przewija się nad wyraz często, i w dyskusjach środowiskowych, na konferencjach, w opracowaniach naukowych. Jak wiemy, prognozy i stanowiska są różnorodne i często zupełnie się wykluczające. Pytany na spotkaniach o trendy kształtujące kategorię obecnie mi najbliższą, czyli influencer marketing, wyciągam w kierunku moich rozmówców dłonie i na swoich pulchnych palcach wyliczam moim zdaniem elementami które kształtować będą IM to m.in.: rozwój analityki, standaryzacja, tworzenie kontentu eksperckiego, brand safety, jakość strategiczna i kreatywna (na poziomie idei i wykonawstwa). Wreszcie odejście od „pracy ręcznej”, czy intuicyjnej na rzecz unarzędziowienia. (Jako indaHash mamy zresztą swoje autorskie narzędzia – zapraszam – chętnie je zaprezentujemy).

Oczywiście nie można pominąć roli AI. Ale to truizm. Zresztą, powyższe obszary, mieć będą kluczowe znaczenie dla wielu gałęzi komunikacji. Zaproponuję drogim Czytelnikom troszkę inne ujęcie tematu. Robert Schiller twierdził, że „narracje potrafią zmieniać systemy ekonomiczne”. Pomny ostatniej dyskusji o utworze „Imagine” Johna Lennona, chciałbym podzielić się z Wami, moimi marzeniami. A są nimi trendy i zagadnienia, które moim zdaniem, miałyby świetny wpływ na przyszłość naszej branży.

  • Etyka

Mam ogromną nadzieję, że przyszłość marketingu to działania etyczne. Wprowadzanie standardów, reagowanie regulacjami i działaniami na zmiany technologii, zachowań konsumenckich i kategorii produktów. Jako arbitrowi Komisji Etyki Reklamy, marzy mi się, by ewentualne przyszłe skargi były efektem niefortunnych błędów, a nie działań zamierzonych, komunikacji tworzonej w złej wierze. I żeby działań nieetycznych było z roku na rok mniej. Jestem przekonany, że wzrost świadomości i postaw etycznych będzie nie tylko efektem dojrzałości pracowników branży. Będzie wymuszony przez konsumentów. To się nie będzie opłacało.

  • Purpose Marketing

Marketing zbudowany na działaniach misyjnych, „dobro czynieniu” , na idei związanej
z ekologią, wpływem na środowisko, na społeczeństwo (czy jego grupy) jest bardzo popularny.
To znaczy wszyscy o nim mówią i tym się inspirują. Wciąż śmiesznie mało firm na to stawia.
Myślę, że to ogromna szkoda dla marek i konsumentów. To się już opłaca, będzie jeszcze bardziej.

  • Działania marketingowe skierowane do różnych grup odbiorców.

Nowoczesne systemy analityczne stworzyły możliwość zastąpienia „one fits all” adresowaniem działań marketingowych (i to właściwie na obszarze wszystkich „P”), równolegle do różnych grup odbiorców. Ogromnie mi się to podoba. Widzę w tym możliwość wyrażenia szacunku do różnych odbiorców, precyzyjnego dopasowania oferty, rozwoju sprzedaży i marek.

  • Antropocentryzm, czyli – nie zapominajmy o człowieku

No właśnie. Mam czasem wrażenie, że dyskurs o analityce, o AI, o systemach, technologiach, o metodach usuwają w cień konsumenta. Że zaczynamy żyć projekcją a nie obrazem realnym.
Łatwo zapominamy o pokorze. AI to bardzo potężne narzędzie. Narzędzie – nie cel sam w sobie.Liczy się człowiek i jego realne postawy i zachowania. Marketing, komunikacja – są dla człowieka. I tworzone przez człowieka

I tu się zatrzymam. Cytując Lennona, powiem: „You may say, I am a dreamer”. Ktoś zapewne powie, że powyższe punkty to czysty romantyzm i mają znaczenie marginalne. Otóż nie, jestem realistą. I wierze, że to o czym powiedziałem, ma znaczenie fundamentalne.

Natalia Kostera
Marketing & Trade Operations Director, Electrolux

Przewidywanie przyszłości marketingu jest wyzwaniem, zwłaszcza po ostatnich nieoczekiwanych wydarzeniach jak pandemia czy wojna za naszą granicą. Jednak bazując na obecnych trendach, kluczowe dla marketingu w nadchodzących latach mogą stać sięponiższe czynniki.

  • Personalizacja i automatyzacja – zaawansowana analityka danych i sztuczna inteligencja pozwolą na tworzenie bardziej spersonalizowanych kampanii, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Automatyzacja umożliwi efektywne zarządzanie kampaniami i optymalne wykorzystanie budżetów.
  • Marketing oparty na danych – big data zyska na znaczeniu. Analiza zachowań konsumentów pozwoli na precyzyjne prognozowanie trendów i dostosowywanie strategii. Równocześnie, w obliczu rosnącej uwagi na ochronę prywatności, marki będą musiały zadbać o transparentność w gromadzeniu i wykorzystywaniu danych.
  • Omnichannel marketing – kluczowe będzie zapewnienie spójnego doświadczenia klienta na wszystkich platformach i punktach kontaktu z marką. Integracja kanałów komunikacji stanie się niezbędna w konkurencyjnym rynku.
  • Content marketing i storytelling – te aspekty pozostaną istotne, ale z naciskiem na autentyczność. Klienci poszukują marek, które oferują wartościowe treści i prawdziwe historie, z którymi mogą się utożsamiać.

Hania Piotrowicz
Senior Partner, Minds & Roses

Te najważniejsze trendy to konsekwencje odwrotu od globalizacji i wzrastająca niechęć biznesu do angażowania się w wojny kulturowe. 

Globalne marki straciły dużą część swojego sex appealu, kulturową obcość dużo częściej postrzega się dzisiaj jako źródło zagrożenia. Konsumenci są wyczuleni na dobre zrozumienie ich specyficznych, lokalnych aspiracji i napięć. Upowszechniły się też kompetencje marketingowe – lokalne marki są zarządzane dużo kompetentniej i sprawniej niż kiedyś. Ten trend będzie się jeszcze bardziej pogłębiał.

Marki będą też dużo ostrożniejsze wobec angażowania się w wojny kulturowe. Niektóre zapłaciły za swoją progresywną brawurę bardzo wysoką cenę (patrz case BudLight). Wielu marketerów odpowiedzialnych za duże, mainstreamowe brandy wyciągnie z tego prosty wniosek – będą szukać raczej tego, co łączy konsumentów na lokalnym rynku. 

Może dzięki temu reklamy zaczną nas znowu bawić, zamiast zmuszać do zajęcia stanowiska w politycznych konfliktach.

Marcin Samek
Partner, 45 AI

Ok. nie napiszę nic zaskakującego – oczywiście rozwój Gen AI a w perspektywie czasu pojawienie się AGI , który zmienia wszystko, po pierwsze w procesach, budowaniu zespołów, planowaniu, produkcji…. Stawiając nas wszystkich przed wyznawaniem pracy w hybrydowych zespołach AI + człowiek , w których będziemy musieli pokazać swoją ludzką wartość dodaną. Paradoksalnie doprowadzić to może do wzrostu wartości kreatywności – zrobienie dobrej komunikacji będzie proste, ale stworzenie czegoś więcej – umilanej, kreatywnej kampanii, wychodzącej poza standard… już niekoniecznie.

Spodziewałbym się także wzrostu znaczenia spersonalizowanej, precyzyjnie targetowanej komunikacji wraz z rozwojem kreatywnej AI-driven segmentacji. Wszystko to powinno doprowadzić do wyraźnego wzrostu osiąganego ROASu. Miejmy nadzieję że uzyskany w ten sposób „naddatek” marketerzy zainwestuje w kreatywność.Co więcej? Zakładałbym dalszy rozwój szeroko rozumianej advocacy, z naciskiem na twórców. Kreatywność ulegnie dalszemu rozproszeniu z rosnącą rolą kontentu tworzonego chociażby przez TikTokerów. W pewnym momencie i oni zaczną intensywnie korzystać ze wsparcia AI… co oczywiście otworzy ze zdwojoną siłą dyskusję o autentyczności, deep fake itp. Zapewne pojawią się też marki „unplugged” czyniące z nieużywania technologii swoją przewagę konkurencyjną.

Agata Twardowska
współzałożycielka / Dyrektorka Zarządzająca, albo albo

Przyszłość marketingu leży w konsekwencji i adaptacji. Umiejętnym czytaniu potrzeb klientów i kompetencji marek. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, są za to mocne argumenty, by widzieć w markach kulturowe punkty odniesienia, projektujące styl życia, rozrywkę czy doświadczenia.

Jednocześnie marki i ich produkty, to narzędzia pozwalające osiągać określone cele, ważne dla ich odbiorców. Komunikacja musi być zatem emocjonalna, ale pokazująca marki i produkty w kontekstowy sposób – tam, gdzie to możliwe, jako reprezentanta kultury i społeczności.

Nadawanie markom znaczenia jest, a przynajmniej powinno być głównym zadaniem komunikacji marketingowej i brandingu. Rolą marketingu jest komunikowanie celów, kształtowanie potrzeb, ale też ośmielanie i edukowanie. Nasza praca, i to się raczej nie zmieni, rozciąga się pomiędzy uświadamianiem przydatności i budzeniem pożądania.

Dziś oczywistym staje się, że bez szerokiej perspektywy, empatii, wrażliwości na kwestie społeczne, ekologiczne, ale i estetyczne nie da się zbudować marki kompletnej. Marki, która w dłuższej perspektywie tworzyć będzie trwałe relacje z odbiorcami. Dlatego awangardą jutra będą marki, które budują swój biznesowy kapitał równolegle z kapitałem kulturowym i społecznym.

Jacek Wlazło
CEO, Dyrektor Strategiczny, Grandesi

Jednym z najciekawszych trendów, który możemy dziś obserwować, jest walka o nasz czas i uwagę dwóch rzeczywistości – sztucznej rzeczywistości wirtualnej i świata wydarzeń „life”. Wydawałoby się, że dzięki rosnącej penetracji Internetu mobilnego, smartfonów i turbodoładowaniu, które daje AI, wirtualna rzeczywistość musi pokonać świat wydarzeń „life”. Na szczęście to się nie wydarzy, ponieważ na straży świata „life” stoi natura ludzka. 

My, ludzie, po prostu uwielbiamy konsumować wszelką twórczość innych ludzi na żywo. Dzieje się tak z czterech powodów.

  • Wydarzenia „life” dostarczają wyjątkowej jakości doznań i potęgowanych przez kolektywne przeżywanie emocji. Każdy kto raz poszedł na koncert, wydarzenie sportowe, parku rozrywki czy do teatru, wie o czym mówię.
  • W świecie, w którym wszystko staje się coraz bardziej podobne do siebie i uśrednione, uczestnictwo w wydarzeniu „life” daje poczucie ekskluzywności.
  • Wydarzenia „life” są narzędziem do autokreacji za pomocą kontentu tworzonego przez uczestników i publikowanego przez nich na ich SoMe.
  • Na koniec, bycie na wydarzeniu „life” jest też formą detoksu od świata cyfrowego.

W konsekwencji im bardziej będziemy bombardowani przez sztuczny kontent generowany przez maszyny, tym większą wartość będzie dla nas miało wszystko, co jest „life”.

Katarzyna Zemlik
Head of Strategy, Altavia Kamikaze + K2

Dominującym trendem marketingowym najbliższych lat będzie oczywiście generatywna sztuczna inteligencja odmieniana przez wszystkie przypadki. To, co jeszcze rok temu wydawało się nowatorskie i przełomowe, szybko weszło do powszechnego użytku. Choć AI nie zacznie za nas myśleć i wymyślać (jej pomysły na tym polu są zwyczajnie miałkie i przez długi czas będą), to pomoże nam w znalezieniu i opracowaniu danych oraz produkcji reklam, tam, gdzie można optymalizując pracę.

Kolejnym wyzwaniem marketingu jest starzejące się społeczeństwo i zjawisko silver tsunami. Granica starości przesuwa się, a styl życia osób 50+ ulega diametralnej zmianie. Współczesne pokolenia żyją i starzeją się kompletnie inaczej niż ich poprzednicy, a reklama wciąż jeszcze za tym nie nadąża. Aż 28% seniorów czuje się ośmieszanych przez skierowane do nich kampanie. Świat reklamy jest światem wiecznej młodości, w którym starzenie się postrzegane jest stereotypowo i krzywdząco. Częściowo wynika to z tego, że branża reklamowa jest zdominowana przez osoby młode, a otwarcie się na różnorodne perspektywy i doświadczenia mogłoby przynieść jej wiele korzyści. Polska jest jednym z najszybciej starzejących się krajów w Europie. Za 25 lat osoby 60+ będą stanowić 40% naszego społeczeństwa. Skupienie się wyłącznie na generacji Z to pominięcie istotnej grupy odbiorców.

Tiktokenizacja internetu postawiła bardzo mocny akcent na rozrywkę, która nierzadko staje się celem samym w sobie, co niesie za sobą spore ryzyko. Gdy marketerzy wszystkie wysiłki skupiają na ciągłym reagowaniu na mikrotrendy i fady, chcąc wpisać się w to, co aktualnie jest modne, a marki masowo wchodzą w rolę jestera, efektem jest ujednolicanie a nawet zlewanie się komunikacji brandów, co może mieć fatalne długofalowe skutki.