Portal ScreenLovers po raz szósty zorganizował plebiscyt, w którym głosujący mogli wybrać Reklamową Bzdurę Roku. Czy miniony rok okazał się bogaty w tytułowe bzdury? Okazuje się, że było z czego wybierać, a zwycięzców prezentujemy poniżej.
10. Festiwal wyznań o świętości po wybuchu Pandora Gate
Afera Pandora Gate doprowadziła do kilku nieudanych tłumaczeń, zarówno po stronie influencerów, jak i marek czy agencji. Zrezygnowano z wielu współprac, twórcy stracili sponsorów, użytkownicy social mediów reagowali śmiechem na kolejne przedstawione stanowiska. Okazuje się jednak, że influencerzy (również Ci zamieszani w Pandora Gate) mają się dobrze.
Zobacz również
9. KIM w oparach śmiechu, afer i z kolejnymi milionami na AI?
Ze sztucznej inteligencji w zeszłym roku korzystało coraz więcej marek i agencji. Czy to dobrze? Jak się okazuje – nie zawsze. O tym przekonaliśmy się m.in. dzięki ogłoszeniu przetargu Krajowego Instytutu Mediów, który dotyczył świadczenia usług w zakresie kompleksowej obsługi zewnętrznej infolinii rozmów wychodzących. Na ten cel KIM chciało przeznaczyć 2,09 mln zł.
8. Między pustym śmiechem a konwulsją, czyli Leroy robi ESG
Marka Leroy Merlin poinformowała o zatrudnieniu nowego dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju i ESG, ale klienci (i nie tylko) pamiętają dalekie od ESG działania firmy. W szczególności w kontekście konfliktu między Rosją a Ukrainą.
7. Frekwencja w krzywym zwierciadle
W Raporcie Fundacji Batorego podjęto próbę oszacowania tego, jak kampania zachęcająca do udziału w wyborach, wpłynęła na faktyczną frekwencję. Raport sygnowany był przez GfK, IQS, PBS czy Research Collective, ale zgodnie ze zdaniem ScreenLovers, „to podręcznikowy przykład jak nie omawiać wyników badań, by nie robić badaniom czarnego PR-u”.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
6. Badacze, odpuśccie Zetom!
2023 rok można nazwać rokiem badań nad pokoleniem Z. Z tym, że osoby, które faktycznie do niego należą, nie do końca utożsamiają się z ich wynikami. Nie czują się, np. fanami kawioru, a ich symbolem nie jest ekskluzywność.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
5. Dżetem z miłości do ekologii
Kolejna afera, ale tym razem związana z ekologią. Absurdalne okazało się działanie Joanny Przetakiewicz, która na panel o ekologicznej modzie w Karpaczu przyleciała helikopterem, a wszystko udokumentowała to w swoich social mediach.
4. Samsung a zasada decorum
Zasada decorum, czyli zgodność treści z formą. Okazuje się, że niektóre marki mają z nią problem. Na przykład Samsung, podczas festiwalu kreatywności w Cannes, zorganizował dyskusję o zrównoważonym rozwoju na luksusowym jachcie.
3. Tęczowe klauzule YES
YES zaliczył w ubiegłym roku (nie)małą wpadkę. Podczas miesiąca dumy LGBT, zorganizował kampanię, w ramach której marka obiecała obrączki pierwszym dziesięciu parom jednopłciowym, które zalegalizują swój związek w Polsce. Problem w tym, że postawiono takie warunki, jak to, że obrączki zostaną przekazane, jeśli władza w Polsce wprowadzi równość małżeńską, pary kupią pierścionki zaręczynowe za minimum tysiąc złotych, a dodatkowo pochwalą się tym w social mediach.
2. Propagandziści ze sztandarami wolności
Moment, w którym Telewizja Polska powinna przejść w ręce nowej władzy, stał się chwilą błagania o wsparcie. Powstała specjalna skrzynka pocztowa, na którą widzowie mogli wysyłać miłe słowa do redakcji.
1. Branża obwieszona złotem
Jesień to zawsze intensywny czas w branży. W tym okresie ma miejsce mnóstwo gal, konkursów itp. W 2023 roku organizatorzy Effie, KTR, Innovation, Złotych Spinaczy i Mixx-ów obsypali rynek łącznie 465 tytułami, a 49 Dyrektorów Marketingu Roku dorzucił do puli Mediarun.
Źródło: ScreenLovers
PS Znamy największe kryzysy wizerunkowe 2023
Największy kryzys wizerunkowy 2023 roku w polskim świecie publicznym to afera wizowa. W gronie firm i organizacji – PKN Orlen i oskarżenia o manipulacje cenami przed wyborami, zaś w sferze marek osobistych na pierwszym miejscu znaleźli się influencerzy zamieszani w tzw. Pandoragate.
PS2 Skąd nadejdą kryzysy wizerunkowe w 2024 roku?
Kolejny rok z rzędu utrzymuje się wysoki poziom obaw kryzysowych wśród managerów, dyrektorów ds. komunikacji oraz rzeczników kluczowych polskich firm i instytucji. Przygotowywany na podstawie ich opinii wskaźnik Kryzysometr, tworzony przez agencję Alert Media Communications, wyniósł w tym roku 55 proc.