>>> Więcej zestawień, topów i raportów znajdziesz w NM Insights
W 2023 roku wygenerowano w sieci łącznie 7 348 665 publikacji i wzmianek na temat zdrowia psychicznego, zaburzeń i osób potrzebujących pomocy. Fundacji eFkropka we współpracy z firmą Sentione i Fabryką Komunikacji Społecznej sporządziły raport dotyczący tego tematu.
Zobacz również
Poruszono w nim kwestie m.in. związane z zaburzeniami osobowości i tym, jakiego rodzaju treści na ten temat pojawiają się online. Z raportu wynika, że ponad 88% z nich miało w ubiegłym roku wydźwięk neutralny, a tylko nieco ponad 4,5% – pozytywny.
Panie piszą o zaburzeniach odżywiania
W sieci nie brakuje treści na temat zaburzeń odżywiania. Co ciekawe, znaczna większość z nich (71%) jest tworzona przez kobiety.
Movember/Wąsopad: jak marki zachęcają do profilaktyki męskich nowotworów [PRZEGLĄD]
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Internauci publikujący treści na temat zaburzeń odżywiania najczęściej wykorzystują zwroty „dieta”, „anoreksja”, „jedzenie”, czy „choroby”.
Hasztag zaburzenia lękowe
Autorzy raportu sprawdzili, jakie hasztagi są najczęściej wykorzystywane do opisywania zaburzeń lękowych. Okazało się, że należą do nich: #depresja, #nerwica i #psychologia. Tuż za czołową trójką znalazł się hasztag #zdrowiepsychiczne.
O wypaleniu zawodowym częściej piszą mężczyźni
Co ciekawe, z raportu wynika, że syndrom wypalenia zawodowego znacznie częściej dotyka mężczyzn (61,42%) niż kobiety (38,58%). A przynajmniej to panowie częściej publikują w sieci treści na ten temat.
Choć w internecie można znaleźć wiele treści o zaburzeniach odżywiania, a zdecydowanie najwięcej z nich ukazuje się na portalach online (53,02%) i Facebooku (29,79%), to jednak temat ten wciąż pozostaje niedostatecznie zgłębiony.
Tematów do analizy nie brakuje
Wspomniany raport pozwala przeanalizować również informacje związane z treściami online dotyczącymi m.in. depresji, myśli samobójczych, fobii społecznych, schizofrenii czy schorzenia, jakim jest ADHD. Dostępne są także dane odnoszące się do stygmatyzacji wspomnianych stanów i zjawisk. Pełną treść publikacji można pobrać na stronie internetowej.
Strona internetowa i kongres
Poza raportem powstała również dedykowana projektowi witryna ef.org.pl/zadbajomental/, na której zamieszczono licznik odliczający stale przyrastający stan generowanych online treści o tematyce zdrowia psychicznego. Stworzono także hasztag #zadbajomental, który pozwala na oznaczanie ważnych publikacji w tym obszarze.
W dniach 10-11 czerwca br. w Warszawie odbędzie się IV Kongres Zdrowia Psychicznego, na który zapisać można się online.
Zdjęcia: raport Fundacji eFkropka, Sentione i Fabryki Komunikacji Społecznej
PS Havas Prosumer publikuje raport nt. zdrowia psychicznego oczami Polaków
Zespół badaczy agencji Havas opracował wyniki kolejnego raportu z serii Havas Prosumer dotyczącego zdrowia psychicznego Polaków.