16 lipca br. odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Ignacego Niemczyckiego, ekspertów z Ministerstw: Rozwoju i Technologii, Finansów, Cyfryzacji, Klimatu i Środowiska, Zdrowia oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a także Urzędu Ochrony Danych Osobowych, przedstawicieli przedsiębiorców, organizacji zrzeszających pracodawców i branży gospodarki cyfrowej, a także organizacji dbającej o interesy konsumentów. W trakcie spotkania oceniono aktualną sytuację oraz propozycje możliwych rozwiązaniach, zarówno krajowych, jak i europejskich. Eksperci rozmawiali m.in. o metodach wprowadzenia i skutecznego egzekwowania m.in. regulacji unijnych. Inicjatywy legislacyjne dotyczą m.in. zniesienia ulg podatkowych, z których dziś korzystają chińskie firmy e-commerce, przepisów z zakresu nadzoru rynku i bezpieczeństwa produktów czy regulacji dotyczących odpadów tekstylnych.
fot. gov.pl
Zobacz również
– Problem nieuczciwej konkurencji w handlu internetowym narasta. Chcemy zapewnić polskim przedsiębiorcom równe warunki konkurencji. Spotykamy się w gronie ekspertów z ministerstw i urzędów oraz organizacji skupiających biznes, żeby wypracować najszybsze i najskuteczniejsze rozwiązania – podkreślił w trakcie spotkania wiceminister rozwoju i technologii Ignacy Niemczycki.
Spotkanie było odpowiedzią na oczekiwania strony społecznej, sygnalizującej nieuczciwe praktyki stosowane przez chińskie marketplace’y. Polscy przedsiębiorcy zwracają uwagę, że azjatyccy giganci e-commerce, coraz mocniej wchodzą na europejski rynek i nie stosują się do obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów, a to nie pozostaje bez znaczenia dla ich konkurencyjności.
– Słyszymy wyraźne głosy biznesu nawołujące do wzmocnienia instytucji nadzoru rynku. Ich skuteczne działanie pomoże zapewnić uczciwe warunki konkurencji – dodał wiceminister.
#PrzeglądTygodnia [05.11-12.11.24]: kampanie z okazji Movember, suszonki miesiąca, mindfulness w reklamach
źródło: mat. prasowe, opracowanie: Agata Drynko
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Zdjęcie główne: gov.pl
PS UOKIK: Wielkie „wymiatanie” złych praktyk w e-commerce
PS2 KIG: e-handel w Polsce w maju 2024 [RAPORT]
PS3 „Chińskie platformy handlowe oczami Polaków” [RAPORT]
PS4 Komisja Europejska wszczyna formalne postępowanie przeciwko AliExpress na mocy aktu o usługach cyfrowych