#TransportDlaMłodych: UNICEF nagłaśnia problem wykluczenia transportowego młodzieży

#TransportDlaMłodych: UNICEF nagłaśnia problem wykluczenia transportowego młodzieży
UNICEF rozpoczął kampanię #TransportDlaMłodych i opublikował raport dotyczący wykluczenia transportowego dzieci w wieku od 12 do 19 lat w Polsce. Jak się okazuje, aż 30% z nich ma problem z dotarciem do szkoły czy lekarza na czas, a wszystko przez niewystarczająco rozwiniętą sieć połączeń komunikacyjnych w naszym kraju.
O autorze
1 min czytania 2024-11-06

Kiedy można mówić o wykluczeniu komunikacyjnym? Wtedy, gdy przez wybrane miasto czy wieść nie przejeżdża żaden autobus, środki komunikacji jeżdżą nieregularnie, a w efekcie mieszkańcy tych terenów nie mogą na czas zdążyć do pracy, szkoły, czy w inne ważne dla nich miejsce.

Ten problem postanowił nagłośnić UNICEF, który ruszył z akcją #TransportDlaMłodych. Jej głównym elementem jest spot opublikowany w mediach społecznościowych i na YouTubie.

Pod hasłem #TransportDlaMłodych w sieci można też znaleźć treści związane ze skalą zjawiska, jakim w Polsce jest wykluczenie komunikacyjne młodzieży. Na facebookowym profilu UNICEF Polska powstał cykl postów poświęconych właśnie temu tematowi. Zorganizowano również konferencję pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Hornej-Cieślak, w której wzięli udział eksperci analizujący przyczyny wykluczenia transportowego dzieci w Polsce oraz jego wpływ na życie młodych osób.

Raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”

Jak się okazuje, niemal co trzeci nastolatek w Polsce uważa, że ma problem z dostępem do komunikacji publicznej. Pokazuje to raport UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” opublikowany w ostatnim kwartale 2024 roku.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Inspiracją do stworzenia raportu o wykluczeniu byli młodzi ludzie, którzy podkreślali wagę tego problemu dla ich codzienności oraz planów na przyszłość. Dla mnie jednak bardzo ważne jest też zwiększenie udziału samych zainteresowanych w opracowywaniu konkretnych rozwiązań na danym terenie – tłumaczy Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Raport UNICEF Polska pokazał skalę problemu, jakim jest wykluczenie komunikacyjne. Już 1 na 6 dzieci w wieku 12-19 lat jest nim zagrożone, a taka sytuacja nie tylko wyraźnie ogranicza możliwości edukacyjne, ale też widocznie wpływa na trudności w budowaniu relacji z rówieśnikami.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

30% pytanych przez autorów raportu dzieci przyznało, że problem z dostępem do transportu publicznego pogorszył ich relacje ze znajomymi. Co więcej, aż 49% z nich przyznało, że w ciągu ostatniego roku najczęściej docierało na spotkania z przyjaciółmi pieszo (podczas gdy transportem zbiorowym zaledwie 29%).

Problemem jest też często odległość miejsca zamieszkania od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej. Jak wynika z raportu UNICEF, z takimi trudnościami znacznie częściej mierzą się jednak młodzi mieszkańcy wsi (37%) niż miast (23-28%).

Pełen raport „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce” pobierzesz TUTAJ >>

Zdjęcia: raport UNICEF „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”

PS PAGEN z UNICEF pomaga dzieciom, których kraj przestał być domem