Na zdjęciu: Jack Ma, założyciel Alibaba Group | fot. Alibaba Group
1. Alibaba otworzy biuro w Polsce. Pojawi się do końca 2017 roku
W ubiegłym roku Alibaba zapowiedziała, że otworzy biura w Europie. W Niemczech i Holandii już stoją filie spółki, a niebawem pojawią się następne – tym razem w Polsce. Według Li Zhang z Alibaba Group nastąpi to jeszcze przed końcem 2017 roku. Dla chińskiego giganta e-commerce Polska jest ważnym rynkiem – największym w regionie Europy Wschodniej.
Zobacz również
2. Czatuj w języku migowym. Five App w nowej odsłonie
W lutym ubiegłego roku Mateusz Mucha, pomysłodawca Five App, pozyskał 400 tysięcy złotych na rozwój aplikacji dla głuchych, a teraz prezentuje nową odsłonę programu. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli czatować ze swoimi znajomymi niezależnie od tego, czy ci drudzy znają język migowy. Program automatycznie przetwarza obrazki na zwroty, a zwroty na obrazki.
czytaj więcej >
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
3. Dzięki znajomym. Tak Social WiFi zdobył swojego pierwszego klienta
Social WiFi to spółka, która pomaga restauratorom utrzymywać kontakt z klientami za pośrednictwem Wi-Fi. Firma powstała marcu 2013 roku, a jej założycielami są Artur Racicki i Tomasz Wysocki. Chwile po uruchomieniu projektu przedsiębiorcy zaproponowali znajomej, która zarządza siecią restauracji 77 Sushi, żeby wdrożyła ich technologię. Wkrótce potem narzędzie było odstępne w 13 lokalizacjach.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
4. Był dzieckiem kiedy założył pierwszą firmę. Dwadzieścia lat później sprzedał jedną z nich i teraz jest miliarderem
Divyank Turakhia miał 14 lat, kiedy założył pierwszą firmę i 18, kiedy zarobił pierwszy milion. Dziś stoi na czele spółki Direct, do której należał serwis Media.net. Należał, bo przedsiębiorca sprzedał platformę chińskiej korporacji Chinese Consortium. Zarobił na tej transakcji 900 milinów dolarów i ostatecznie dołączył do grona miliarderów.
5. Ten 21-latek tworzy stoliki w kształcie miast. Sprzedaje je za kilkaset złotych za sztukę
Blaty stolików, które wykonuje Karol Wójcik, twórca HOLDIS, mają kształt granic miast. Ich podstawą są solidnie wykonane nogi, których styl nawiązuje do projektu z lata czterdziestych ubiegłego wieku. Przedsiębiorca sprzedaje je za kilkadziesiąt złotych za sztukę, szuka inwestora i już niebawem rusza z ekspansją w Wielkiej Brytanii.