Szansa na międzynarodowy rozwój dla MŚP

Jakie biznesowe możliwości mają małopolscy przedsiębiorcy w Unii Europejskiej? Tego między innymi dowiedzieli się uczestnicy konferencji: "Inteligentne specjalizacje w rozwiązywaniu wyzwań europejskich na przykładzie Małopolski", w Komitecie Regionów, w Brukseli, 24 lipca 2019 r.
O autorze
2 min czytania 2019-07-26

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu Mapa Marek, realizowanego przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Małopolski Związek Pracodawców Lewiatan.

Wyjazd do Brukseli miał celu zwrócenie uwagi na potencjał Małopolski i firm z tego regionu w tworzeniu inteligentnych specjalizacji i w ich ramach partnerstw biznesowych z podmiotami z UE, szczególnie z Europy Zachodniej i Brukseli. Małopolscy przedsiębiorcy (ich produkty i usługi) są wciąż mało aktywni i niezbyt popularni na rynku europejskim. Inicjatywa miała zwiększyć rozpoznawalność małopolskich marek oraz pozytywnie wpłynąć na świadomość osób i instytucji działających w Brukseli. Wydarzenie stało się również jedną z pierwszych okazji do przedstawienia nowych europosłów z tego regionu.

W konferencji wzięli udział przedsiębiorcy z Małopolski, osoby bezpośrednio działające w Brukseli tj. liderzy opinii, przedstawiciele instytucji unijnych, organizacji i firm.

Konferencję „Inteligentne specjalizacje w rozwiązywaniu wyzwań europejskich na przykładzie Małopolski” poprowadziła dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodka THINKTANK. Zwróciła uwagę na to, jak ważna jest obecność przedstawili firm i ich stałej reprezentacji w Brukseli – miejsca stanowienia prawa i decydowania o zmianach.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Tematem pierwszego wystąpienia był potencjał Małopolski i firm reprezentujących inteligentne specjalizacje tego regionu. O działalności swoich firm oraz o produktach i świadczonych usługach opowiedzieli przedstawiciele przedsiębiorstw: JUKA, Prodromus, Ultimate Systems, Protech, UNIA, WAMECH, P.A. WĄSIK, K&K Recykling System.

Następnie, Renata Jasiołek, kierownika Przedstawicielstwa Województwa Małopolskiego w Brukseli, opowiedziała o działaniach Przedstawicielstwa na rzecz przedsiębiorców. Zwróciła uwagę na istniejące organizacje i programy służące rozwojowi firm, a także o możliwościach ekspansji zagranicznej. Przestawiła rolę Europejskiej Sieć Współpracy Regionów w zakresie Badań i Innowacji (ERRIN). Mówiła również o możliwość kooperacji małopolskich przedsiębiorstw, z partnerami z UE w ramach Projektów Pilotażowych i Działań Demonstracyjnych Inicjatywy Awangarda. Zwróciła uwagę na to, że budowanie partnerstw ponadnarodowych umożliwia korzystanie ze środków finansowych UE, które są dystrybuowane przez Komisję Europejską.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Martynas Barysas, dyr. dep. Business Europe i Adam Jarubas, europoseł EPP wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat szans i barier dla MŚP na jednolitym rynku europejskim. – Małopolskie Inteligentne Specjalizacje (RIS) korelują bardzo ściśle z tymi, które funkcjonują w innych krajach europejskich, to daje niezwykłą szansę do znalezienia partnerów zagranicznych. Zarówno w ramach współpracy biznesowej, jak i projektowej. W Europie Polska ma opinię kraju bardzo przedsiębiorczego – powiedział Martynas Barysas.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

– Jestem pod wrażeniem działalności i tak szerokiej oferty firm, które dziś się zaprezentowały – mówił europoseł Adam Jarubas. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest zaangażowanie firm w konsultacje regulacji prawnych, które tworzą się właśnie w Brukseli. Mają one ogromny wpływ na działalność firm, czy to w zakresie badań, rozwoju czy produkcji. Zmiany regulacji prawnych mogą generować czasem potężne obciążenia finansowe dla przedsiębiorstw. Podkreślił również jakie ważna jest rola marki w budowaniu przewagi konkurencyjnej. W dzisiejszych czasach nie wystarczy mieć produkt, trzeba go jeszcze właściwie zaprezentować i sprzedać. Aby tak się stało produkt musi być rozpoznawalny – Marka ma znaczenie.

Poza udziałem w konferencji, przedsiębiorcy z małopolski odwiedzili Parlament Europejski, Przedstawicielstwo Województwa Małopolskiego, biuro Konfederacji Lewiatan oraz siedzibę PGNiG w Brukseli.