Chłoniak czy jesienne przeziębienie?

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Chłoniak czy jesienne przeziębienie?

W związku z organizacją kolejnej edycji kampanii pod hasłem „Zdemaskuj chłoniaka” Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki “Przebiśnieg” przeprowadzi społecznościową akcję edukacyjną pod hasłem “A Ty co widzisz” pokazującą, jak łatwo można pomylić objawy chłoniaka z przeziębieniem.

Chłoniak to naprawdę podstępna choroba. Kto z nas pomyślałby, w szczególności jesienią, że wzmożone nocne pocenie lub przewlekły kaszel może świadczyć o chłoniaku, a nie o przeziębieniu lub innej sezonowej chorobie? Bardzo łatwo się pomylić. Dlatego też z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (15 września) organizujemy kampanię “Zdemaskuj chłoniaka” i już od lat staramy się edukować społeczeństwo o objawach tej choroby i sposobach jej leczenia. Mamy nadzieję, że nasze działania pomogą rozbudzić w społeczeństwie czujność/uważność i przyczynimy się tym samym do uratowania czyjegoś życia.” - Maria Szuba - Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Celem kampanii „Zdemaskuj chłoniaka” organizowanej od kilku lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg”, jest poszerzanie wiedzy o nowotworach układu chłonnego i ich objawach oraz uświadomienie społeczeństwu, że postęp medycyny zapewnia obecnie wysoką skuteczność leczenia chłoniaków, ale tylko wtedy, gdy choroba jest prawidłowo rozpoznana i leczona już we wczesnych stadiach. Chłoniaki, które pozostają nieleczone, mogą doprowadzić do śmierci w ciągu kilku miesięcy. Najczęstszym objawem początkowym chłoniaka jest niebolesne powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, które nie reagują na leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwzapalne przez okres nie dłuższy niż 2-3 tygodnie. Choroba może jednak rozpoczynać się w umiejscowieniach pozawęzłowych, takich jak żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jajnik, mózgowie czy skóra.

Często symptomy towarzyszące chorobie przypominają objawy kojarzone powszechnie ze zwykłym przeziębieniem, dlatego mogą być przez chorych mylnie interpretowane lub bagatelizowane, przez co nowotwór ten wykrywa się zazwyczaj dopiero w stadium zaawansowanym. Sukces w walce z chłoniakiem zależy od wielu czynników, ale do najistotniejszych należą samoobserwacja oraz wiedza na temat choroby i jej leczenia.

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki nieziarnicze (ok. 80% przypadków) i chłoniaki ziarnicze (inaczej chłoniaki Hodgkina). Do grupy chłoniaków zalicza się również przewlekłą białaczkę limfocytową. Przyczyny zachorowalności nie zostały jeszcze poznane, choć wytypowano już wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Na chłoniaki chorują osoby w różnym wieku. Posiadanie wiedzy na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i tym samym - szybsze rozpoczęcie leczenia. Bardzo ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy, które utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie, konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Najczęściej występujące objawy chłoniaków:

1. Powiększone węzły chłonne

2. Osłabienie

3. Znaczna utrata masy ciała

4. Nieuzasadnione zmęczenie

5. Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny

6. Obfite nocne poty

7. Długo utrzymujący się kaszel lub duszność

8. Uporczywe swędzenie skóry

Organizator Kampanii:

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg" skupia osoby, które pragną pomagać pacjentom z rozpoznanymi chorobami układu limfatycznego – zarówno tym dopiero diagnozowanym, będącym w trakcie leczenia, jak i tym, którzy je ukończyli. Chcemy, do opieki medycznej, którą otrzymują chorzy, dodać wsparcie i przyjaźń osób, które choroby już doświadczyły i pokonały ją. Celem Stowarzyszenia, które zapoczątkowało działalność w lutym 2008 roku, jest m.in. niesienie pomocy chorym ze schorzeniami układu chłonnego i ich rodzinom, działanie na rzecz poprawy jakości ich życia oraz propagowanie wiedzy na temat chorób układu chłonnego i metod ich leczenia. Stowarzyszenie m.in. oferuje chorym pomoc psychologiczną i duchową, a także rozpowszechnia materiały edukacyjne i organizuje kampanie uczące rozpoznawania objawów chłoniaka i metod jego leczenia. Więcej informacji o organizatorze i działalności Stowarzyszenia można uzyskać na stronie internetowej..

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij