Ponad 50% odbiorców nie ma zaufania do influencerów, a niecała 1/3 dokonała zakupu pod ich wpływem - przedstawiamy wyniki badania NowegoMarketingu

Ponad 50% odbiorców nie ma zaufania do influencerów, a niecała 1/3 dokonała zakupu pod ich wpływem - przedstawiamy wyniki badania NowegoMarketingu

Coraz częściej mówi się o wykorzystaniu influencerów do współpracy z markami. Jak wpływa to na wiarygodność influencerów? Czy mają oni faktyczny wpływ na decyzje zakupową? A jak oni sami oceniają współpracę z marekterami? Przedstawiamy wyniki naszego badania.

W ramach badania satysfakcji influencerów ze współpracy z markami, a także wpływu ich przekazu na dokonanie zakupu/zainteresowanie się konkretnym produktem, marką, przeprowadziliśmy dwie ankiety. Pierwsza została rozdystrybuowana w sieciach partnerskich przy ich współpracy, natomiast w drugiej wzięli udział nasi czytelnicy, w większości osoby z branży marketingowej. Odpowiedzi zbierane były od 21/06 do 06/08 br.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Kwestionariusz ankiety skierowanej do influencerów zawierał 12 pytań dotyczących oceny ich współpracy z markami, natomiast ankieta, która pojawiła się u nas na stronie, zawierała 3 pytania skierowane do czytelników, dotyczące wpływu influencerów na dokonanie zakupu konkretnego produktu, przez nich reklamowanego.

Poniżej przedstawiamy wyniki badania, a także komentarze z sieci partnerskich ReachaBlogger, WhitePress oraz GetHero, dotyczące ankiet.

W ankiecie rozdystrybuowanej w sieciach partnerskich wzięło udział łącznie 248 influencerów, przy czym jedynie 17-stu z nich nie należało do sieci partnerskich YouTube, MCN. Z pozostałych 231 odpowiadających:

 • 92 osoby należały do ReachaBlogger
 • 90 osób do WhitePress
 • 23 do GetHero
 • 13 do indaHash, natomiast reszta
 • 13 osób należało do innych sieci

Z sieci, w której są zrzeszeni, zadowolonych jest jedynie 66% osób.

Jeśli chodzi o ilość subskrybentów, obserwujących wszystkie kanały influencerów biorących udział w badaniu:

 • 116 osób (47%) ankietowanych ma do 50 tys.,
 • 48 osób (19%) ankietowanych ma 50-100 tys.,
 • 28 osób (11%) ma 100-200 tys.,
 • 36 osób (14%) ankietowanych  ma 200-500 tys.,
 • 9 osób (4%) ankietowanych ma 500-750 tys.,
 • 4 osoby (2%) ankietowanych ma 750 tys. – 1 mln
 • 7 osób (3%) ankietowanych  ma powyżej 1 mln.

Współpracę z markami w skali od 1 do 10, (1 to ocena najniższa, 10 najwyższa):

 • 44 osoby (18%) oceniły na 10
 • 32 osoby (13%) oceniły na 9
 • 56 osób (23%) oceniło na 8
 • 33 osoby (13%) oceniły na 7
 • 17 osób (7%) oceniło na 6
 • 17 osób (7%) oceniło na 5
 • 11 osób (4%) oceniło na 4
 • 9 osób (4%) oceniło na 3
 • 8 osób (3%) oceniło na 2
 • 20 osób (8%) oceniło na 1.

W pytaniu wielokrotnego wyboru, „Jacy są marketerzy, z którymi pracujesz przy kampaniach, akcjach?” aż 141 ankietowanych uznało marketerów za otwartych, 75 za odpowiedzialnych, 73 za rozsądnych, wg 66 osób są oni kreatywni oraz ostrożni, a 56 uważa ich za skłonnych do kompromisów; natomiast 80 ankietowanych uważa ich za oszczędnych, 32 za zamkniętych, 43 za niecierpliwych, 18 za sceptycznych, a jedynie 11 uznało ich za nieuczciwych.

W skali od 1 do 10, 41 ankietowanych oceniło na 10 swój wpływ na ostateczny kształt, wygląd realizacji w ramach współpracy z marką, 51 osób oceniło na 9, 43 osoby na 8, 33 osoby na 7, 23 osoby na 6, 21 osób na 5, 9 osób na 5, 6 osób na 3, 5 osób na 2, a 12 ankietowanych określiło swój wpływ na 1.

Co ciekawe, znaczna większość ankietowanych uważa, że ich działania, w ramach których promowany jest produkt/usługa, mają realny wpływ na odbiorców i np. skłonią ich do zapoznania się z marką, zakupu. W skali od 1 do 10, 56 influencerów siłę swojego oddziaływania ocenia na 10, 54 ocenia na 9, 67 ocenia na 8, 36 ocenia na 7, 10 ocenia na 6, 7 ocenia na 5, łącznie 5 osób ocenia na 3 i 2, natomiast na 1 ocenia oddziaływanie 9 ankietowanych.

Ze wszystkich 248 ankietowanych, aż 198 influencerów uważa, że efektywność ich działań dla marki można w krótkim czasie przeliczyć na konkretne zyski dla firmy, przedstawione w liczbach. Przeciwnego zdania jest jedynie 45 ankietowanych.

Obecne sposoby rozliczania efektywności współpracy z influencerami są właściwe, dobre dla obu stron i mają realną wartość dla 156 ankietowanych, jedynie 67 osób uważa przeciwnie.

Na pytanie o stawki obecnie oferowane przez marki za współpracę, 148 ankietowanych odpowiedziało, że są za niskie, natomiast 97 osób uznaje je za adekwatne.

Ankieta udostępniona u nas na stronie (wśród osób związanych z branżą marketingową) zawierała 3 pytania, dotyczące wpływu influencerów, ich wiarygodności, a także zaufania, jakim są obdarzani.

Na pytanie "Czy masz zaufanie do influencerów i ich przekazu?" odpowiedzi udzieliły 284 osoby. Aż 168 z nich (59.2%) odpowiedziało, że nie ma zaufania do ifluencerów i ich przekazu, 78 ankietowanych (27.5%) uznało, że 'to zależy', a jedynie 38 osób (13.4%) uważa, że ma zaufanie.

Jeśli chodzi wpływ influencerów na zainteresowanie czy zakup produktu, jedynie 65 osób z 223 odpowiadających stwierdziło, że zainteresowało się marką, produktem lub dokonało zakupu pod wpływem influencera, natomiast aż 158 osób uznało, że przekaz ten nie nakłonił ich do zakupu lub chociaż zainteresowania reklamowanym produktem.

Ostatnie pytanie dotyczyło wiarygodności influencerów przy współpracy z marką. 89 ankietowanych uznało, że współpraca taka wpływa na spadek wiarygodności inluencera, dla 79 'to zależy', a jedynie 30 osób uznało, że nie wpływa on negatywnie na wiarygodność.

Poniżej przedstawiamy komentarze z ReachaBlogger, WhitePress oraz GetHero dotyczące wyników.

Anna-Maria Frejtag
Junior Project Manager, www.REACHaBLOGGER.pl

Jesteśmy naprawdę dumni z wyników badania i tego, jak blogerzy oceniają www.REACHaBLOGGER.pl. Od pewnego czasu docierały do nas głosy, że jesteśmy platformą, na której dzieje się najwięcej i najlepiej, ale miło jest znaleźć potwierdzenie tego w niezależnym badaniu. Aż 73% zrzeszonych u nas blogerów jest zadowolonych z udziału w naszej platformie! To 12 punktów procentowych więcej niż średnia dla pozostałych platform i sieci ujętych w badaniu. 49% zrzeszonych u nas twórców internetowych ocenia współpracę z markami w skali 1-10 na 9-10 punktów, gdzie średnia dla pozostałych w badaniu wynosi 20% - to bardzo znacząca przewaga i duży powód do satysfakcji dla nas i naszych klientów. Jeśli chodzi o wpływ influencerów na kształt kampanii, badani ocenili, że ich wpływ na kształt kampanii jest bardzo duży, ponieważ w skali od 1 do 10 aż 75% ocenia go na 8-10 punktów. W porównaniu, tylko 66% ankietowanych z innych platform zrzeszających odpowiedziało tak samo. Kolejna sprawa to fakt, że 73% blogerów opiniujących Reach a Blogger uważa, że sposoby rozliczania efektywności współpracy z influencami są właściwe (średnia dla pozostałych sieci ujętych w badaniu jest o 13 punktów procentowych niższa).

Należy dodać, że wg badania jesteśmy najpopularniejszą platformą na rynku. Potwierdzają to też liczby ofert. W tej chwili na Reach a Blogger jest już prawie 5 000 blogów oferowanych do współpracy reklamowej online. Każdy może kilkoma kliknięciami kupić publikację inspirowaną. Blogerzy zrzeszeni u nas generują ponad 40 000 000 zasięgu miesięcznie, suma followersów na kanałach społecznościowych wynosi już ponad 8 000 000. Z dumą możemy nazwać się naprawdę dużą siecią reklamową.

Natomiast nie spoczywamy na laurach i pracujemy nad wieloma elementami, które chcemy poprawiać. Wiemy, że na tak rozbudowanym rynku, jaki tworzy www.REACHaBLOGGER.pl ma miejsce konkurowanie ceną. Na szczęście w ciągu ostatniego roku średni wzrost ceny publikacji jest bardzo istotny i jak przewidujemy ten trend będzie się utrzymywał. Dla reklamodawców nie jest to wiadomość zła, ponieważ ceny za publikacje w porównaniu do innych narzędzi mediowych wciąż są bardzo atrakcyjne, a za wyższą ceną idzie lepsza jakość. W ciągu kilku tygodni pojawi się update graficzny, funkcjonalny i UX naszej platformy. Dążymy do pozyskania coraz większych marek i zmniejszenia ilości marek oferujących współpracę w barterze. Nie wykluczamy tej możliwości do końca, bo przyczynia się ona do popularyzowania platformy, a część reklamodawców barterowych wraca później z budżetami. Cieszy nas to, że mamy już ponad 2 800 użytkowników zarejestrowanych jako reklamodawcy (w sumie na platformie jest już ponad 13 000 zarejestrowanych userów), a firmy, które korzystają, wracają z kolejnymi kampaniami wielokrotnie. Udało nam się zdobyć już wiele dużych marek, jednak za nasz główny cel stawiamy to, aby przyciągnąć jeszcze większą ilość reklamodawców (główni nasi klienci to agencje PR, digital, domy mediowe ale też i same marki). Naszym celem jest także edukacja twórców w kierunku zwiększania jakości publikacji i cieszymy się z efektów, które udaje nam się osiągać.

Patrycja Górecka-Butora
Szef działu influencer marketing w WhitePress

Wniosek z badań? Relacje influencerów z markami są coraz lepsze. Zwróćmy uwagę na to, że ponad połowa twórców oceniała współpracę z marketerami na 8,9 lub 10 punktów w 10 stopniowej skali! Uważam to także za osobisty sukces, ponieważ odkąd zaczęliśmy tworzyć moduł WhitePress Influencer, naszym celem była edukacja obu stron w zakresie dobrych praktyk współpracy. Influencerzy zgłaszali nam, że największym problemem są mało precyzyjne zapytania o współpracę. Dlatego w platformie udostępniliśmy interaktywny kreator briefu, który każdy reklamodawca musi uzupełnić, zanim jego propozycja trafi do influencera. Wiemy też, jak ważna jest niezależność twórców i ich indywidualne podejście do promocji marek. Influencerzy znają najlepiej swoich odbiorów i postawienie na ich koncepcję może okazać się kluczowe dla efektów kampanii. Wyniki ankiety są imponujące! Największa liczba influencerów, biorących udział w badaniu, ocenia swój wpływ na wygląd realizacji na 9 lub 10 punktów!

Zwróćmy uwagę na to, że 89 procent czytelników oceniło, że współpraca z marką wpływa na spadek wiarygodności influencerów. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy marketer narzuca influencerowi swoją wizję kampanii, przesyłając dokument, w którym strona A4 to cechy produktu, jakie twórca musi zaprezentować. Nie tędy droga. Jest mnóstwo przykładów kampanii influencerów z markami, w których obie strony nie tylko nie tracą wiarygodności, ale zyskują. Jest to choćby współpraca Joanny Glogazy z Vichy, gdzie marka objęła patronatem cykl wywiadów „Zawodowe dziewczyny”. Innym przykładem jest projekt społeczny „Halo tato” zrealizowany przez Konrada Kruczkowskiego, objęty mecenatem przez Bank Zachodni WBK. Marki, które do tej pory traktowały influencerów jak kolejny słup ogłoszeniowy, powinny zrobić rachunek sumienia i postawić na relację partnerską z twórcami.

Niepokoją też wyniki dotyczące stawek za współpracę z influencerami. Prawie 64% ankietowanych uważa, że kwoty proponowane przez marketerów są zbyt niskie. Właśnie dlatego w platformie WhitePress to influencer wycenia działania. Jeśli ma wątpliwości, jaka stawka będzie konkurencyjna w platformie, wspieramy go swoją wiedzą. Dbamy o to, aby stawki były adekwatne do wykonanych działań i zasięgów. Dodatkowo reklamodawcy i influencerzy mogą skorzystać z opcji negocjacji i ustalić warunki korzystne dla obu stron.

Tobiasz Wybraniec
CEO, GetHero

Wiele firm ma spore obawy przed kampaniami z udziałem influencerów. Uważa się, że to dosyć ryzykowna forma promocji, a szkoda. Dobrze zaplanowana kampania wykorzysta wszystkie zalety infulencera, który ma przecież do zaoferowania o wiele więcej niż zasięgi. Skuteczny influencer to taki, który angażuje swoich odbiorców i jest dla nich wiarygodny. Udana kampania z udziałem takiej osoby to na tę chwilę strzał w dziesiątkę, zwłaszcza taka, która nie sili się na kiepski product placement, a realnie pokazuje, że produkt w niej przedstawiony może się przydać w pewnych określonych sytuacjach, o których influencer poinformuje swoją grupę docelową. Przy planowaniu takiej kampanii powinno się wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, takich jak: grupa docelowa influencera, tematyka jego działalności, a także i przede wszystkim jego cechy charakteru. Wiele kampanii miałoby o wiele lepsze wyniki, gdyby zastosowano w nich dogłębniejszy research. Przed każdą kampanią należy mieć zakodowane gdzieś z tyłu głowy, że influencer to osoba, która osiąga swój status przede wszystkim dzięki naturalności, a zbyt mocne odbieganie od jej najbardziej charakterystycznych cech charakteru może położyć nawet najlepiej zrealizowany projekt. Szczegółowy research i znalezienie influencera, który wpasuje się w strategię komunikacyjną firmy to z drugiej strony zdecydowany przepis na sukces. Influencerów nie należy się bać, ich trzeba po prostu dobrze poznać!

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij