Microsoft zmienia wymiar sztuki. Płótna mistrzów w cyfrowym wymiarze

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Microsoft zmienia wymiar sztuki. Płótna mistrzów w cyfrowym wymiarze

Artyści. Zawsze twórczy, zawsze nowatorscy, a tym razem także innowacyjni. Nie mieli pędzli, płótna ani palet z ferią barw. Mieli za to cyfrowe narzędzia, które pozwoliły im przemalować arcydzieła m.in. Da Vinci, Vermeera i van Gogha.

Konkurs, w którym nagrodą główną był nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem Surface Pen, zgromadził 1 528 prac. Cyfrową galerię sztuki Surface AntyLuwr w Internecie obejrzało ponad 76 tysięcy osób, a malarstwo cyfrowe zyskało nowego mistrza. Pierwszy w historii konkurs łączący sztukę z technologią ma już zwycięzcę!

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Przemalował dzieło mistrza – „zmalował” nowy Surface Pro

O sukcesie konkursu Microsoft Surface AntyLuwr najlepiej świadczą liczby. Przez miesiąc, do organizatorów wpłynęło 1 528 cyfrowo przemalowanych prac, stworzonych według wyjątkowych wizji autorów. Liczone w dziesiątkach, sukcesywnie pojawiały się w galerii dzieł na portalu Behance.net, w profilu Surface AntyLuwr, dostępnym pod linkiem. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru 23 obrazy, arcydzieła malarstwa różnych epok i stylów.

Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr wziął na cyfrowy warsztat obraz The Bubble Boy, dzieło Paula Peela, kanadyjskiego malarza tworzącego w XIX wieku.

Dla mnie wybór obrazu Peela był oczywisty. Od razu wiedziałem co i jak chcę na nim namalować. Na początku jednak, wydrukowałem oryginał i ołówkiem naniosłem pierwszy szkic – mówi Damian Rojek, zwycięzca konkursu Microsoft Surface AntyLuwr. Cyfrową przeróbkę zrobiłem na tablecie graficznym. Namalowałem robota, czerwone wiaderko z płynem na bańki mydlane i tak wyszedł z tego futurystyczno-tradycyjny obraz – dodaje Damian Rojek.

To połączenie tradycji z nowoczesnością w obrazie Damiana Rojka jury konkursowe uznało za najciekawsze, doceniając nie tylko pomysł autora, ale także pieczołowitość i dokładność z jaką autor oddał nawet najmniejsze załamanie światła i cieni. W nagrodę twórca wyróżnionej pracy otrzyma nowy Surface Pro w zestawie z klawiaturą i piórem, które już niebawem trafią do zwycięzcy.

Nowy Surface Pro – fuzja technologii i sztuki

Sztuka nie daje się łatwo opisać słowami. Wymyka się z ram, schematów i rzadko łączy się z innymi dyscyplinami. Polski oddział Microsoft organizując konkurs Surface AntyLuwr udowodnił, że sztuka w parze z technologią może przekraczać granice.

Malarstwo jest czymś absolutnie wyjątkowym – szczególnie to cyfrowe. Inspiruje i otwiera na świat, pokazując go w rozmaitych barwach. Organizując konkurs Microsoft Surface AntyLuwr chcieliśmy, aby uczestnicy poczuli tę inspirację do tworzenia wyjątkowych rzeczy – mówi Dominik Sołtysik z Microsoft Polska. Kiedyś warsztatem artysty był kawałek płótna, farby i pędzel. Dzisiaj – Microsoft – daje artystom inny wachlarz możliwości, wśród nich jest nowy Surface Pro. Urządzenie lekkie i mobilne, na którym współcześni twórcy – z pomocą pióra Surface Pen, mogą wyzwalać swoją wizję i tworzyć wybitne dzieła. Patrząc na Giocondę w ramonesce, albo Marata w cadillacu widać, że dzięki takim urządzeniom jak Surface Pro, przekraczamy granice sztuki. – dodaje Dominik Sołtysik z Microsoft Polska.

Firmie Microsoft udało się połączyć sztukę i technologię wspólnie z Magdaleną Pankiewicz, artystką uznaną przez magazyn CutOut za jedną z dziesięciu najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ilustratorek na świecie. To właśnie Magdalena Pankiewicz jako pierwsza – na urządzeniu Surface Pro – stworzyła kilka prac, które były cyfrowym uwspółcześnieniem dzieł mistrzów malarstwa.

Starałam się nawiązać do tradycyjnych technik malarskich – mówi Magdalena Pankiewicz, ilustratorka. Na co dzień zajmuję się ilustracją modową, powrót do arcydzieł z historii był dla mnie niezwykle inspirujący, ale tym co zaskoczyło mnie najbardziej była ilość oraz przede wszystkim jakość prac nadesłanych do konkursu Surface AntyLuwr. Jedne bardziej tradycyjne, inne totalnie futurystyczne – wszystkie pokazały, że malarstwo cyfrowe dzięki technologii wkracza w zupełnie nowy etap – dodaje Magdalena Pankiewicz.

Surface AntyLuwr – galeria sztuki cyfrowej

 
Agnieszka Sztabkowska, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr


Michał Sałata, praca nominowana w konkursie Surface AntyLuwr

Wirtualne muzeum, które powstało w ramach inicjatywy Microsoft nadal można zwiedzać odwiedzając stronę.

Wirtualna galeria Surface AntyLuwr to nie jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć wybrane prace zgłoszone do konkursu. Najlepsze obrazy będzie można podziwiać także w albumie, który już niebawem ukaże się na rynku.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij