Wojciech Kowalczyk (TVP): Osoby w wieku 50+ na konsumpcję rocznie wydają prawie tyle samo, co osoby w wieku 18-49

Wojciech Kowalczyk (TVP): Osoby w wieku 50+ na konsumpcję rocznie wydają prawie tyle samo, co osoby w wieku 18-49
Na temat konferencji „Silver is the New Black”, a także o srebrnym pokoleniu i jego znaczeniu dla branży reklamowej rozmawiamy z Wojciechem Kowalczykiem z Biura Reklamy TVP.
O autorze
2 min czytania 2018-04-03

fot. unsplash.com

Czemu jest poświęcona konferencja „Silver is the New Black”, jakich tematów możemy się spodziewać?

12 kwietnia Biuro Reklamy TVP organizuje spotkanie poświęcone srebrnemu pokoleniu, czyli osobom w wieku 50 lat i więcej. Grupa ta jest często pomijana w komunikacji marketingowej, mimo że liczne badania wskazują na znaczący potencjał komercyjny tej grupy. Na konferencji będziemy mieli przyjemność gościć prelegentów reprezentujących różne części rynku reklamowego – agencję badawczą, domy mediowe, agencje kreatywne i strategiczne. Przekrój rynku uzupełnia McDonald’s oraz pani Ilona Łepkowska.

Podczas konferencji poruszymy dwa główne tematy. Po pierwsze przybliżymy, kim jest target 50+, jak wyglądają zmiany demograficzne i psychograficzne oraz jak zmienia się ich konsumpcja. Po drugie spotkanie ma na celu znalezienie sposobów na prowadzenie skutecznej komunikacji marketingowej z grupą.

Do kogo skierowane jest wydarzenie?

Naszą konferencją chcemy przede wszystkim zainteresować marketerów, osoby odpowiedzialne za proces tworzenia komunikacji.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Czym jest srebrne pokolenie i dlaczego jest tak istotne dla branży reklamowej?

Mianem srebrnego pokolenia określamy osoby w wieku 50 lat i więcej. Mam pełną świadomość, że nie jest to grupa jednorodna. Kim innym jest 50-latek, pracujący, w sile wieku, a kim innym 75-latek. To, co ich łączy to reklamowe wykluczenie. W momencie, gdy branża reklamowa uznała za grupę komercyjną osoby w wieku 16-49, osoby poza tym zakresem wiekowym zeszły na margines zainteresowania reklamodawców. Poza farmacją niewiele jest branż, które faktycznie wykorzystują potencjał zakupowy tej grupy. A faktem jest, że osoby w wieku 50+ na konsumpcję rocznie wydają prawie tyle samo, co osoby w wieku 18-49. Różnica pomiędzy 258 mld zł rocznie (50+) a 278 mld zł (18-49) nie uzasadnia aż tak różnego traktowania tych dwóch targetów przez branżę.

Jaki jest obecnie konsument 50+? Jakie są jego zwyczaje? Czym się charakteryzuje ta grupa?

Grupa 50+ nie jest grupą jednorodną. W jej obrębie istnieją poszczególne segmenty osób. Zaledwie połowa osób jest na emeryturze lub rencie. Niespełna co trzeci jest aktywny zawodowo. Nie można założyć, że każdy z nich ma ten sam wzorzec życia, podobnie jak nie zakładamy tego, mówiąc o osobach z tzw. grupy komercyjnej 16-49. To, co ich na pewno łączy to wspólne doświadczenie przejścia z etapu komunizmu i gospodarki centralnie sterowanej do gospodarki opartej na konkurencji. Wszyscy z nich w pewnym momencie życia poznali ekonomię konsumpcjonizmu. Nie są oni też (proszę wybaczyć anglicyzm) „native digitals”. Internet, komputery i smartfony musieli zaadaptować do swojego życia, ale znaczna ich część zrobiła to w sposób nie odbiegający od dzisiejszych 30- czy 40- latków.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

Jakie są najczęstsze mity dotyczące srebrnego pokolenia?

Mitów o grupie 50+ narosło wiele. Zwykło się ich traktować jak emerytów, mimo że jest nim co drugi z tej grupy. Wiele osób twierdzi, że kupują wyłącznie jedzenie i lekarstwa, co dla zasadniczej większości grupy jest nieuprawnionym uproszczeniem. Bolesne jest przekonanie, że nie korzystają z internetu (59 proc. korzysta). Ponad ¼ korzysta z bankowości internetowej, a prawie ¼ dokonuje zakupów online.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

 

O rozmówcy:

Wojciech Kowalczyk, TVP, Biuro Reklamy

Pracuje w branży reklamowej od 15 lat. W Biurze Reklamy TVP pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. komunikacji i rozwoju. Wcześniej odpowiadał za przychody reklamowe oraz marketing stacji Moden Times Group w Polsce. W latach 2006-2015 odpowiadał za marketing i badania w Atmedia, ostatnio na stanowisku dyrektora marketingu. Wcześniej związany z Optimum Media OMD, gdzie odpowiadał za strategie mediowe m.in. dla McDonald’s, Johnson&Johnson, Lotos.

Współtwórca branżowego bloga ScreenLovers.pl, arbiter Komisji Etyki Reklamy w latach 2013-2016, członek Rady Nadzorczej IAB.