24 października 2018 roku Parlament Europejski przegłosował zakaz używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Nic więc dziwnego, że z dnia na dzień docierają do nas informacje o coraz to nowszych alternatywach dla plastikowych opakowań.
Jednym z takich projektów jest SCOBY, którego autorką jest absolwentka poznańskiej School OF Form Róża Rutkowska. Stworzyła ona tkaninę z grzyba kombucha, której wyhodowanie trwa około dwa tygodnie – powstaje w wyniku fermentacji cukrów z wyciągu z odpadów rolniczych. Co więcej, Materiał spełnia funkcję membrany, która przedłuża trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub służyć za kompost.
Zobacz również
SCOBY jest hodowane przez rolnika nie tylko w celu produkcji opakowań, ale także ze względu na cenny produkt uboczny, który jest, zależnie od stężenia, naturalnym nawozem albo napojem probiotycznym.
Projekt Róży Rutkowskiej znalazł się już w finale międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów MAKE ME!. Był też prezentowany podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days 2018.
Światowy Dzień Książki 2025. Marketerzy polecają swoje ulubione lektury
Słuchaj podcastu NowyMarketing
PS
KEVIN.MURPHY pierwszą marką kosmetyczną, która tworzy swoje opakowania w całości z plastiku odzyskanego z oceanu.
PS2
Jak wykorzystać bannery promocyjne, które zostały po zakończonych niedawno mistrzostwach świata w piłce nożnej? W Gdańsku uszyto z nich oryginalne torby promujące miasto.
PS3
W ideę zero waste doskonale wpisuje się także akcja Banków Żywności, które zachęcają do kupowania pojedynczych bananów: Kupuj samotne banany! Banki Żywności zachęcają, by ratować niechcianą żywność
PS4
W Warszawie nad Wisłą w ramach programu „Dzielnica Wisła” stanęły dwa automaty, w których można wymienić plastikowe butelki typu PET i puszki po napojach na butelkę wody Żywiec Zdrój: Odpowiedzialnie nad Wisłą: wymień odpady na butelkę wody.
PS5
Coraz więcej firm angażuje się w ochronę środowiska i decyduje na wykorzystanie materiałów pochodzących z recyclingu. Największe światowe marki dążą do ograniczenia wytwarzania plastiku i poliestru poprzez szereg podejmowanych działań. O ciekawych przykładach takich działań możecie przeczytać w materiale 5 światowych marek, które rozpoczęły ekologiczną rewolucję.