Na molo w Sopocie wylądował samolot Red Bulla

Na molo w Sopocie wylądował samolot Red Bulla

Jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych Łukasz Czepiela w środę 24 kwietnia wylądował samolotem na molo w Sopocie. Tym samym zainaugurował sezon letni, który oficjalnie zaczyna się na wybrzeżu 27 kwietnia.

Jaki to musiał być szok dla turystów przechadzających się po molo w Sopocie w środowy poranek, gdy ujrzeli lądujący samolot na słynnym deptaku. Pilotem maszyny był Łukasz Czepiela, jeden z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych, który tym samym zainaugurował sezon letni, oficjalnie rozpoczynający się na wybrzeżu już 27 kwietnia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jak można łatwo się domyśleć, lądowanie na tak wąskiej powierzchni nie należało do najłatwiejszych. Nawet tak doświadczony pilota, na co dzień kapitan samolotów pasażerskich, który jest jednocześnie mistrzem świata w podniebnych wyścigach Red Bull Air Race w klasie Challenger, do tego typu lądowania przygotowywał się kilka miesięcy. Choć najdłuższe w Europie molo ma ponad 511 m długości, w praktyce sprowadzenie maszyny na nie trzeba było przeprowadzić na odcinku 150 metrów. Jednak największym wyzwaniem było zmieszczenie się na wąskim „pasie”. Rozpiętość skrzydeł maszyny, którą lądował Czepiela, liczy 10,5 metra – dokładnie tyle, ile wynosi szerokość mola mierzona pomiędzy jego barierkami.

Samolot, którym Łukasz Czepiela wylądował na molo to Carbon Cub EX2 – maszyna zaliczana do kategorii STOL (z ang. Short Take Off & Landing), pozwalająca pilotowi o odpowiednich umiejętnościach na lądowanie i start na bardzo krótkim dystansie, również w trudnych warunkach, a dzięki specjalnemu zawieszeniu praktycznie na dowolnej nawierzchni. W Sopocie prędkość przy zetknięciu Cuba z podłożem wynosiła około 30 węzłów (55 km/h). Aby lądowanie w ogóle było możliwe, w zbiornikach maszyny znajdowała się minimalną ilość paliwa. Statek powietrzny wraz z pilotem ważył około 455 kg.

No cóż, Sopot to niewątpliwie urokliwe miejsce, zwłaszcza w sezonie letnim, zaś jego dodatkową atrakcją jest fakt, że od czasu do czasu można stać się świadkiem tak niecodziennych widoków ;).

PS

Nietypowy projekt logo powstał przy okazji wyścigów samolotowych Red Bull Air Race 2016 odbywających się w Speilberg w Austrii. Good Loking Studio wykonało największe do tej pory logo Red Bull Air Race namalowane na trawie, jakie powstało w historii wszystkich eventów z tej serii.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij