Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania

Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania

W ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.

Planowane wprowadzenie kaucji na plastikowe opakowania i butelki potwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”. Dodatkowa, obowiązkowa opłata ma zachęcić konsumentów oraz producentów do ograniczenia korzystania z plastikowych jednorazówek oraz recyklingu.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jak poinformował Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”, każda plastikowa butelka zostałaby obciążona kaucją w wysokości 10 gr. To wpłynęłoby na podniesienie ceny produktów zapakowanych w plastik, lecz klient odzyskiwałby pieniądze po zwróceniu pustego opakowania do sklepu.

Na tę chwilę nie wiadomo dokładnie, kiedy nowe przepisy weszłyby w życie.

PS

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS2

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS3

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w kwietniu pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij