Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania

Rząd planuje wprowadzić kaucję na plastikowe butelki i opakowania

W ramach walki z plastikowymi odpadami polski rząd chce wprowadzić obowiązkową kaucję na jednorazowe opakowania i butelki w wysokości 10 gr.

Planowane wprowadzenie kaucji na plastikowe opakowania i butelki potwierdził minister środowiska Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”. Dodatkowa, obowiązkowa opłata ma zachęcić konsumentów oraz producentów do ograniczenia korzystania z plastikowych jednorazówek oraz recyklingu.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jak poinformował Henryk Kowalczyk w rozmowie z „Super Expressem”, każda plastikowa butelka zostałaby obciążona kaucją w wysokości 10 gr. To wpłynęłoby na podniesienie ceny produktów zapakowanych w plastik, lecz klient odzyskiwałby pieniądze po zwróceniu pustego opakowania do sklepu.

Na tę chwilę nie wiadomo dokładnie, kiedy nowe przepisy weszłyby w życie.

PS

Władze miasta Wałbrzych postanowiły walczyć z plastikiem – już od 1 maja br. obowiązuje zakaz używania plastikowych jednorazówek w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

PS2

Parlament Europejski poparł wprowadzenie do 2021 roku zakazu sprzedaży jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku. Każda osoba, która nie zastosuje się do nowych zasad i będzie dalej zanieczyszczała środowisko, będzie musiała zapłacić wysoką karę.

PS3

W budynku Urzędu Miasta Krakowa w kwietniu pojawił się specjalny automat do skupowania plastikowych butelek, za które urządzenie wydaje 10 lub 20 groszy.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij
Reklama Zamknij