Nike ponownie najcenniejszą marką odzieżową w rankingu BrandZ

Nike ponownie najcenniejszą marką odzieżową w rankingu BrandZ

Lululemon to natomiast marka rosnąca najszybciej – w ciągu roku zwiększyła swoją wartość o 94%. Na funkcjonowanie marek zaczyna wypływać rosnąca świadomość konsumentów na temat szkodliwego oddziaływania fast fashion dla środowiska.

Innowacyjne, nowe tkaniny i wzory w ubraniach pełniących podwójną rolę – sportową i rekreacyjną – przyczyniły się do zwiększenia wartości marek odzieżowych w rankingu najcenniejszych marek świata BrandZ Top 100 za rok 2019, ogłoszonym przez WPP i Kantar.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Marka Nike już drugi rok z rzędu został najcenniejszym brandem odzieżowym, a jej wartość osiągnęła 47,4 mld dol. Dzięki konsekwentnej komunikacji i opowiadaniu historii w różnych kanałach przekazu – w tym kampanii reklamowej z udziałem zawodnika futbolu amerykańskiego Colina Kaepernicka, która wywołała narodową debatę społeczną – Nike wzmocnił swoją wiodącą pozycję mimo początkowych negatywnych reakcji wśród niektórych konsumentów. W ciągu ostatnich sześciu lat stale rosną wyniki marki w pomiarach rankingu BrandZ na wymiarach takich jak zaufanie, opowiadanie się za wartościami, uczciwość i odpowiedzialność.

Adidas, marka odzieżowa nr 3, odnotowała wzrost o 13% do 13,4 mld dol. Zarówno Adidas, jak i Nike wprowadziły drogie, limitowane kolekcje we współpracy z luksusowymi markami odzieżowymi. Adidas stworzył kolekcje z Alexandrem Wangiem, a marka Nike współpracowała m.in. z Ronnie Fiegiem – projektantem z Nowego Jorku, specjalizującym się w obuwiu sportowym i odzieży typu streetwear. Dzięki tym działaniom obie marki wygenerowały dodatkowe przychody, ale również stworzyły „efekt halo”, który dobrze wpłynął na tę część oferty produktowej, która sprzedawana jest po standardowych cenach.

Przy wzroście swojej wartości do poziomu 6,9 mld dol. marka Lululemon (nr 5 w rankingu Top 10) odnotowała jeden z największych wzrostów wśród wszystkich marek detalicznych w tym roku. Brand, specjalizujący się w ubraniach do jogi sprzedawanych w cenach premium, osiąga wysokie wyniki, ponieważ jest postrzegany jako odmienny od konkurencji, a ponadto stworzył społeczność wokół marki, uwzględniając pomysły klientów w procesie rozwoju produktu oraz wykorzystując fizyczne lokalizacje do sprzedaży odzieży w połączeniu z zajęciami z jogi oraz innymi wydarzeniami ze sfery z fitnessu.

Na funkcjonowanie marek detalicznych w branży modowej coraz większy wpływ zaczyna wywierać rosnąca świadomość konsumentów na temat kosztów „szybkiej mody” (fast fashion) dla środowiska naturalnego. Zara (-10%, spadek do poziomu 22,6 mld dol.) oraz H&M (-39%, spadek do 6,4 mld dol.) odczuły rosnące zaniepokojenie konsumentów kosztami produkcji, transportu i sprzedaży produktów jednorazowego użytku.

Z kolei Levi’s, legendarna marka dżinsów, weszła do rankingu marek odzieżowych na miejsce nr 9, osiągając wartość 2,4 mld dol. przed swoim tegorocznym debiutem giełdowym. Ponieważ od wielu lat kobiety wybierają spodnie do jogi zamiast jeansów, w ciągu ostatnich kilku lat Levi’s odnowił swoje pozycjonowanie wśród klienteli kobiecej, co przyniosło tej marce znaczny wzrost na nowych rynkach, w tym we Włoszech i w Chinach.

PS

W rankingu najcenniejszych marek fast foodowych to McDonald's zajął pierwsze miejsce. Zdrowsza żywność i opakowania przyjaźniejsze dla planety powodują, że brandy z tej branży rosną o 13% do poziomu 261,1 mld dolarów. Natomiast takie sieci jak KFC, Taco Bell, Pizza Hut czy Starbucks wzrost zawdzięczają sukcesom na chińskim rynku.

PS2

Louis Vuitton już 14. rok z rzędu utrzymuje 1. miejsce w rankingu najcenniejszych marek luksusowych BrandZ. Ikoniczne wyroby skórzane i wyjątkowa kreatywność widoczna w całej gamie produktów i w relacjach z konsumentami pozwalają zachować równowagę między tradycją a nowoczesnością.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij