LEGO wprowadza instrukcje do zestawów klocków dla osób z upośledzeniem wzroku

LEGO wprowadza instrukcje do zestawów klocków dla osób z upośledzeniem wzroku

Zainspirowana niewidomym przedsiębiorcą Matthew Shifrinem, firma LEGO stworzyła nowe instrukcje w formie audio, które mają pomóc dzieciom z upośledzeniem wzroku budować i uczyć się poprzez zabawę popularnymi klockami.

Pomysłodawcą projektu, który umożliwiłby dzieciom z zaburzeniami wzroku zabawę klockami LEGO, jest Matthew Shifrin, niewidomy od urodzenia. W dzieciństwie rozwinęła się w nim silna pasja zabawy popularnymi klockami, jednak zawsze potrzebował pomocy przy korzystaniu z instrukcji budowania. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Miałem przyjaciółkę Lilyę, która zapisywała dla mnie wszystkie kroki budowania, abym mógł wgrać je do systemu, umożliwiającym mi czytać instrukcje palcami na czytniku Braille’a. Specjalnie dla mnie nauczyła się alfabetu Braille’a, aby wspierać moją pasję. Spędzała niezliczone godziny, tłumacząc instrukcje LEGO na język Braille’a – mówi Matthew Shifrin.

Shifrin wówczas długo pracował nad niestandardowymi instrukcjami, by móc tworzyć skomplikowane modele, takie jak LEGO Creator Expert Sydney Opera House czy LEGO Creator London Tower Bridge – instrukcja budowania do tego ostatniego zestawu liczy ponad 850 stron. 

Tuż po tym, jak zmarła jego koleżanka w 2017 roku, Matthew postanowił uhonorować jej pracę i jednocześnie sprawić, aby z jej pomysłu tworzenia instrukcji skorzystały też inne dzieci – te niewidome lub z zaburzeniami wzroku. Projekt trafił do pracowni Creative Play Lab w firmie LEGO, a następnie jej zespół zaczął rozwijać ideę wraz z organizacją Austrian Research Institute for Artificial Intelligence, która opracował nowe oprogramowanie AI do tłumaczenia danych LXFML (LEGO Exchange Format Mel Script) z wizualnych instrukcji budowania na opisy tekstowe. 

Pierwsze cztery instrukcje dla zestawów LEGO Classic, LEGO City, LEGO Friends i LEGO Movie 2 będą dostępne bezpłatnie w języku angielskim za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Tam wówczas osoby będą mogły wybrać, czy chcą odsłuchać instrukcji dźwiękowej czy na przykład przeczytać ją za pomocą czytnika brajlowskiego. 

Docelowo firma LEGO chce wprowadzić więcej instrukcji do zestawów już pierwszej połowie 2020 roku.

PS

W kwietniu br. marka Lego ogłosiła, że w 2020 roku zamierza równeiż wprowadzić do swoich sklepów specjalne klocki, które będą pomagały niewidomym dzieciom w nauce alfabetu Braille’a.

PS2

Producent klocków Lego wprowadza do sprzedaży limitowaną kolekcję ubrań dla osób dorosłych. Jej zakupu można dokonać tylko za pomocą aplikacji Snapchat.

PS3

Pod koniec sierpnia 2018 roku Lego wprowadziło ekologiczne klocki z trzciny cukrowej.

PS4

Zdarzyło się to każdemu, przynajmniej raz. Nadepnięcie bosą stopą na klocek Lego sprawdza, jak wielka jest Twoja granica bólu. Wielu uzna to za efekt uboczny zabawy, ale problem jest na tyle poważny, że firma Brand Station postanowiła, we współpracy z LEGO, wypuścić na rynek specjalne kapcie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij