W Białymstoku pojawiły się przystanki pełne roślin

W Białymstoku pojawiły się przystanki pełne roślin

Trzy przystanki w Białymstoku przeszły niesamowitą metamorfozę – zostały posadzone na nich ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, które wpływają m.in. na poprawę jakości powietrza.

O planach stworzenia zielonych przystanków informowaliśmy na początku czerwca br., teraz zaś w końcu możemy zobaczyć efekty. Trzy białostockie wiaty – jeden przy ul. Pałacowej oraz dwa na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów – zostały poddane roślinnej metamorfozie. 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Na przystankach zostały posadzone ozdobne trawy i krzewy wieloletnie, zaś na dachu umieszczono rośliny odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ściany zaś zostały otoczone pnączami. 

Roślinne dachy przystanków przede wszystkim obniżają temperaturę i uprzyjemniają oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Ponadto, zatrzymują nawet 90% deszczu spadającego na ten dach w ciągu roku, zaś zgromadzona woda opadowa będzie wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. 

Co istotne, posadzone wokół przystanków rośliny produkują rocznie ok. 10 kg tlenu, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń.

zdjęcia: Marcin Jakowiak / UM Białystok

PS

W ramach projektu „For Forest” piłkarski stadion w Klagenfurcie, na którym polska kadra rozegrała mecze z Niemcami i Chorwatami podczas Euro 2008, zmienił się w leśne ZOO. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na dewastację naszego środowiska spowodowaną wycinką drzew.

PS2

Holenderskie miasto Utrecht stworzyło ciekawą inicjatywę w trosce o naszą planetę – na dachach ponad 300 przystanków umieszczono mini ogrody, składające się z roślin uwielbianych przez pszczoły.

PS3

Władze Singapuru znalazły sposób na ekologiczną „klimatyzację” – na dachach publicznych autobusów umieszczone zostały ogrody, które chłodzą pomieszczenie pojazdu. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij