Ruszył konkurs na projekt domku dla pszczół na dworcu Wrocław Główny

Ruszył konkurs na projekt domku dla pszczół na dworcu Wrocław Główny

Są pracowite i stanowią bardzo ważną część ekosystemu – pszczoły, bo o nich mowa, już niedługo zyskają nowe „mieszkania”. Galeria BWA Wrocław Główny wraz z PKP ogłosili konkurs na stworzenie projektu ula, który stanie na dworcu Wrocław Główny.

Domki dla pszczół stworzyli już szwedzki oddział sieci McDonald’s oraz Carrefour, a już wkrótce podobny ul pojawi się na zielonych tarasach na piętrze dworca Wrocław Główny, gdzie już dziś rosną różne odmiany miododajnych roślin, które są przystankiem dla pszczół.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Aby tak się stało, 19 września br. z inicjatywy Galerii BWA Wrocław oraz PKP został ogłoszony konkurs na projekt wyjątkowego ula. Zadaniem uczestników jest wymyślenie – według wytycznych ekspertów od pszczelego życia i fizjologii – jedynego w swoim rodzaju projektu. 

Dworcowy ul powinien uwzględniać optymalne wymagania życiowe pszczół funkcjonujących w warunkach miejskich – choroby, zachowanie roju wobec zanieczyszczenia środowiska, zmiany klimatu oraz ograniczoną podaży gatunków roślin. Istotne jest również zapewnienie odpowiednich warunków pracy opiekujących się nimi ludziom. 

– Dodatkowym atutem projektów będzie nawiązanie do sąsiedztwa galerii sztuki i fakt, iż ule wraz z toczącym się w nich pszczelim życiem, będą widoczne podczas każdej kolejnej wystawy przez okna galerii sztuki współczesnej. Będą więc kontekstem, ale też autonomicznym dziełem sztuki – mówi Anna Mituś, kuratorka galerii BWA Wrocław Główny.  

Projekty na konkurs można przesyłać do 29 listopada 2019 roku. Po nadesłaniu prac jury w składzie: Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, Mirosław Majcherek, ekspert pszczelarz, szef koła pszczelarskiego Krzyki, Katarzyna Roj, kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław, Tadeusz Szulc, dyrektor PKP S.A Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu oraz Natalia Lipińska z Biura Ochrony Przyrody i Klimatu Urzędu Miejskiego Wrocław, wybierze najlepszą realizację ula. Na zwycięzcę czeka również nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł. 

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie

PS

Pornhub postanowił włączyć się w akcję ratującą pszczoły, w związku z czym stworzył nową, specjalną kategorię, poświęconą tym owadom – BeeSexual. Za każdy obejrzany filmik, Pornhub zapowiedział, że przekaże pieniądze organizacjom charytatywnym, które ratują te owady.

PS2

Takiej influencerki jeszcze nie było – pszczoła o imieniu B. za pomocą konta na Instagramie zwraca uwagę na problem wymierania pszczelich rodzin.

PS3

Holenderskie miasto Utrecht stworzyło ciekawą inicjatywę w trosce o naszą planetę – na dachach ponad 300 przystanków umieszczono mini ogrody, składające się z roślin uwielbianych przez pszczoły.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij