Pia Af Hällström (Wörks): Marketerzy zbyt często wierzą, że ich produkt lub usługa jest centrum wszechświata

Pia Af Hällström (Wörks): Marketerzy zbyt często wierzą, że ich produkt lub usługa jest centrum wszechświata

– Marketerzy zbyt często wierzą, że ich produkt lub usługa jest „centrum wszechświata” i że przyszły klient jest zainteresowany każdym najdrobniejszym szczegółem, który chcą opowiedzieć o swojej ofercie – nt. branży kreatywnej rozmawiamy z prelegentką Imagination Day 2019, Pia Af Hällström z Wörks.

Jakie zauważasz trendy w branży kreatywnej?

Wiele można mówić o celu, jakiemu służy obecnie marketing. Zmiany klimatyczne to obecnie poważny temat i w związku z tym wielu konsumentów redefiniuje swoje wybory. Szczególnie młodsze pokolenia kwestionują rosnący konsumpcjonizm. Wiele firm stara się więc wepchnąć do szufladki „ratowania świata” i działania dla dobra ogółu. Ale takie założenie musi sprowadzać się do prawdziwego działania, a nie tylko do deklaracji. Marketerzy powinni znaleźć cel, który jest zgodny z ich modelem biznesowym i opowiada długoterminowej strategii, a nie tylko mieć powód do zrobienia śmiesznej kampanii o czymś, co jest chwytliwe w tym momencie. Na przykład, Tommy Hilfiger znalazł ciekawy sposób na przedstawienie kolekcji Tommy Adaptive. Była to kolekcja ubrań dla osób niepełnosprawnych, dostosowana specjalnie do ich potrzeb. W tym wypadku zaangażowanie niepełnosprawnych osób w roli modeli do kampanii reklamowej było więc bardzo uzasadnione.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Jaki projekt jest dla Ciebie największym osiągnięciem? Co było najtrudniejsze podczas pracy nad nim?

W byciu kreatywną najtrudniejsza część zaczyna się wtedy, gdy klient nie rozumie co dzieje się w świecie konsumenta. Marketerzy zbyt często wierzą, że ich produkt lub usługa jest „centrum wszechświata” i że przyszły klient jest zainteresowany każdym najdrobniejszym szczegółem, który chcą opowiedzieć o swojej ofercie. Zawsze trzeba zacząć od bardzo podstawowego pytania: jaki jest problem lub wyzwanie, które chcesz rozwiązać w życiu konsumenta?

Wiemy, że specjalizujesz się w kampaniach z efektem viralowym. O czym musimy pamiętać, aby taka kampania odniosła sukces?

Często wspominam, co kiedyś powiedział mi jeden kolega: „Kiedy myślisz, że Twój pomysł jest już gotowy, odwróć go do góry nogami”. Myśl poza schematami. Zaskakuj. Bądź unikalny. Jedno jest jednak najważniejsze – daj coś odczuć. Viralność często jest jednoznaczna z kontrowersyjnością. Nie bój się więc, jeśli kogoś zezłościsz. Jest też bardzo prawdopodobne, że ktoś to pokocha. Nie próbuj zdobyć uwielbienia wszystkich.

Pracując jako jurorka prestiżowych konkursów takich jak Eurobest czy Balticbest, na co zwracasz uwagę przy ocenie projektów?

Kiedy coś jest unikalne, daje nowe, świeże podejście. Daje nowe insighty. Ponadto musi cechować się wysoką jakością i dbałością o szczegóły. Taki projekt powinien sprawić, że coś poczujesz – zmusi się do śmiechu albo do płaczu.

Co byś doradziła osobom początkującym w branży, żeby ich praca nad projektami przynosiła efekty? Skąd mają czerpać inspiracje?

Trzymaj klientów blisko i bądź transparenty w swoich pomysłach. To buduje długotrwałe zaufanie. Kiedy masz zaufanie, posiadasz też wolność do eksperymentowania. A właśnie z tego powstają wielkie pomysły. Inspiracja jest wszędzie, jeśli tylko masz otwarte oczy. Pozostań ciekawy. Spędzaj czas wśród kultury i sztuki.

Czy zdradzisz nam, o czym opowiesz w czasie konferencji Imagination Day?

Opowiem o tym, jak w mojej agencji Wörks zarządzamy procesem kreatywnym. Wierzymy w metodę lean, co wiąże się z tym, że jesteśmy blisko klientów, a nasze procesy kreatywne są transparentne. Chcemy szybko generować najlepsze rozwiązanie. Będę mówić również o dobrym samopoczuciu w pracy i dlaczego jest to esencją naszego biznesu.

O rozmówczyni:

Pia Af Hällström, creative director & partner w Wörks, ma ponad 20 lat doświadczenia w branży kreatywnej, jest prekursorką wdrożenia lean management w Finlandii oraz występuje w roli jurorki wielu prestiżowych konkursów. Tylko podczas dziewiątej edycji konferencji Imagination Day, 3 grudnia br. w Warszawie, Pia opowie o swoich zawodowych doświadczeniach, a także podzieli się z publicznością receptą na udany związek agencji z klientem.

 

Konferencja Imagination Day 9 odbędzie się 3 grudnia w Warszawie. Do 13 października obowiązuje tańsza pula biletów. Więcej informacji o wydarzeniu www.imaginationday.pl.
NowyMarketing jest patronem medialnym wydarzenia.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij