Nowe technologie na przełomie 2013/2014

Nowe technologie na przełomie 2013/2014

Kolejny artykuł, kolejna notatka, znowu ogłaszają kolejny rok mobile’u , znowu jakiś przełom, tyle ich było. No nic, składam budżet bo rok się kończy - co tam było w zeszłym roku? BTL, ATL, Digital... copy, paste, wartości -30% - szef będzie zachwycony.

Zdjęcie royalty free z Fotolia 

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

To skorupa. Skorupa innowacyjnych marketingowych niemożności. Skonsolidowana skała strachu przed ryzykiem, dodatkowym wysiłkiem, wykraczaniem poza strefę komfortu utartych schematów. Innowacja, technologia, niespotykane dotąd rozwiązania mają w sobie niebezpieczeństwo “niedowiezienia”. Czy słusznie? Spektakularne kampanie na świecie podziwiane przez miliony też miały podobne podstawy. Ryzyko się opłaciło, przełom nastąpił, Felix Baumgartner skoczył.

Rok 2013 to dynamiczny rok rozwoju koncepcji internetu rzeczy (żarówki z wifi? proszę bardzo), okularów z rozszerzoną rzeczywistością, zegarków czy urządzeń na rękę zawierających coraz bardziej zaawansowane funkcje, urządzeń śledzących w super precyzyjny sposób ludzki ruch (leap motion), quadrocopterów przesyłających obraz video, które są sprzedawane w sklepach z zabawkami, druku 3D - długo by wymieniać, każdy kto był na CEBIT’2013 wie o czym piszę. A w marketingu? Cisza. Jak gdyby nic się nie działo - rządzi tradycyjny BTL, ATL, Digital stuka aplikacje na Facebooka. Nuda Panie. Jak w "Rejsie".

Czy na pewno?

To w 2013 roku ktoś odważny w TESCO dał zielone światło dla koncepcji kampanii “Fanpage na żywo” - brawo! Za ryzyko, odwagę i szansę dla agencji LemonSky. Efekt patrząc na liczbę publikacji w sieci raczej zadawalający. A Platige Image zainwestował w najbardziej technologicznie zaawansowaną instalacje 2013 roku w Polsce zbudowaną dzięki drukowi 3D, działającą dzięki mechanizmom human motion detection i zaawansowanej koncepcji inżynieryjnej.

To jaskółki. Proces już się zaczął, czas zajmować pozycje na rynku nagród “creative out of home“. Czas aby Polska miała egzekucje kreatywne na poziomie Paddy Power Sky Tweeting agencji CurbMedia.

Aby życzenie powyższe mogło się spełnić będziemy musieli zmienić kilka aspektów budowania strategii marketingowych:

  1. strategia będzie musiała przewidać większe nasycenie działań taktycznych elementami technicznymi wykraczającymi poza utarty schemat ATL/BTL (POS) - to wymaga zmiany nastawienia szefa marki, odwagi i podjęcia ryzyka.
  2. włączenia do zespołów strategicznych specjalistów / inżynierów z działów R&D czy też technologicznych - może nie opanowali marketingowej nowomowy, za to szybko się uczą i oddadzą bezcenne usługi w inspirowaniu całego zespołu.
  3. przesunięć w budżetach - tak, technologia wymaga budżetów. Co do zasady jednak może, i na pewno tak się stanie, okazać się zasięgowo i efektywnościowo tańszym składnikiem kosztów niż tradycyjne coraz mniej efektywne kanały reklamowe.

Ważnym zagadnieniem, z którym będzie musiał zmierzyć się rynek to zbudowanie nowych mechanizmów mierzenia skuteczności działań opartych o OOH. Dzisiejsze pomiary oparte o telewizyjne GRP-y czy statystyki odwiedzin nie będą się sprawdzały tak jak dotychczas. Na pewno bardziej jakościowe wyliczanie ekwiwalentów reklamowych to pierwszy krok, ale nie ostatni na polu poszukiwań mechanizmów statystycznych i oceny efektywności działań tak ważnych dla marketerów do planowania i korekty aktywności.

Agencje muszą odrobić lekcje dzięki której dogonimy czołowe agencje w strategicznym podejściu do wykorzystania wymienionego powyżej wachlarza technicznych możliwości i przekuwania go w działania taktyczne wzbudzające powszechne “wow”. Marzeniem jest realizacja CURBMEDIA dla Sony PlayStation, której instalacja zrealizowana w 3 tygodnie została zauważona i stała się przedmiotem publikacji we wszystkich cztearech najważniejszych gazetach codziennych Wielkiej Brytanii i doczekała się 14,5 mln oglądnięć na twitterze w pierwszych 24h od uruchomienia instalacji.

2014 rok oczywiście będzie rokiem mobile, trudno żeby nim nie był skoro wszystkie zjawiska go wspierają. “Mobile” to punkt wyjścia dla całej reszty działań np.: “internetu rzeczy” , rozszerzonej rzeczywistości, NFC, RFID, wykorzystania latających źródeł video (-koptery, drony), geolokalizacji etc.

Do najważniejszych wyzwań agencji będzie umiejętny dobór technologii, partnerów i koncepcji które służyć będą markom i budować będą ich wartość w oczach odbiorców. Komunikat skierowany do konsumenta nigdy nie był tak blisko i nigdy w tak dogodnym dla niego czasie jak to będzie miało miejsce już od roku 2014 - a wszystko dzięki lawinowemu rozwojowi przeróżnych technologii.

 Artykuł pochodzi z raportu "Marketing na przełomie 2013/2014" >

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij