Pół miliona uszytych maseczek, wsparcie seniorów, medyków i potrzebujących. Harcerze i harcerki z ZHP pokazują, jak być patriotą nie tylko od święta

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Pół miliona uszytych maseczek, wsparcie seniorów, medyków  i potrzebujących. Harcerze i harcerki z ZHP pokazują,  jak być patriotą nie tylko od święta

ZHP to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy harcerek i harcerzy. Od ponad stu lat pomaga kształtować proaktywną postawę wśród młodzieży i dzieci. Chociaż ZHP zaplanowało lokalnie wiele aktywności z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, to organizacja pokazuje, że patriotą można być każdego dnia. Jak wynika z najnowszego raportu „Nieść chętną pomoc bliźnim – harcerska służba podczas pandemii COVID-19” w trudnym czasie pandemii harcerze i harcerki z całej Polski stanęli na wysokości zadania, szyjąc maseczki, drukując przyłbice, wspierając seniorów, osoby bezdomne, ofiary przemocy oraz tych, którzy czują się samotni.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju. Młodzież, która wspólnie uszyła ponad 500 000 maseczek, zaangażowana była w cały proces ich produkcji – od pozyskania materiału, przez wykrajanie i szycie, po pakowanie i dystrybucję. Maseczki trafiły m.in. do wielu instytucji i organizacji, które zgłaszały ich deficyt w obliczu walki z pandemią w całym kraju. Przykładowo tylko w województwie mazowieckim maseczki otrzymało 27 szpitali.

Nieco starsi, bo już pełnoletni przedstawiciele ZHP, drukują środki ochrony za pomocą drukarek 3D. Spod ich rąk wyszło w sumie ponad 15 000 przyłbic i wciąż produkowane są kolejne! W ZHP każdy wspiera medyków, jak tylko potrafi – zuchy i zuchenki, a więc najmłodsi członkowie organizacji, angażują się piekąc ciasta, czy też wyrażając wdzięczność poprzez prace plastyczne, np. w ramach ogólnopolskiej akcji #NiezapominajkaDlaMedyka.

Wsparcie ochrony zdrowia to tylko jeden z wielu obszarów, w jakie młodzież z ZHP zaangażowana jest od początku pandemii. Na pomoc mogą także liczyć seniorzy – osoby najbardziej narażone na negatywne skutki Covid-19, które w okresie wzmożonych zachorowani powinny unikać wychodzenia z domu. W trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. W wielu miastach w trakcie pandemii powstały specjalne infolinie, przez które seniorzy mogą zgłaszać́, czego w danej chwili potrzebują̨. W centralach telefonicznych często służbę̨ pełnią przedstawiciele i przedstawicielki ZHP.

Chociaż ZHP jest organizacją ogólnopolską, to poszczególne hufce nierzadko same wychodzą z inicjatywą, np. organizując pomoc dla lokalnych społeczności. W ten sposób, w różnych częściach kraju, na wsparcie mogą również liczyć inne grupy społeczne – np. osoby w kryzysie bezdomności, czy też osoby doświadczające przemocy domowej – przykładowo druhna Krysia stworzyła ze znajomymi specjalną platformę internetową, dzięki której potrzebujący pomocy mają możliwość „kupując” fikcyjne produkty kosmetyczne bez wzbudzania podejrzeń skontaktować się̨ z policją. Harcerze i harcerki nie zapominają również o tym, by w tym trudnym czasie wesprzeć nawzajem siebie oraz swoich rówieśników. W trosce o osoby które w dobie zdalnego nauczania nie miały dostępu do komputera, przedstawiciele ZHP zainicjowali akcję zbierania nieużywanego sprzętu, naprawienia go i oddania w ręce potrzebujących kolegów i koleżanek. Młodzież udziela także korepetycji młodszym uczniom, zaś harcmistrzowie i harcmistrzynie z odpowiednim wykształceniem oferują także wsparcie psychologiczne dla podopiecznych ZHP.

– Pandemia, a w szczególności związany z nią lockdown, to trudny czas dla dzieci i młodzieży - strach o bliskich, zdalne nauczanie, brak kontaktu z rówieśnikami, lęk o przyszłość, który udziela się niemal wszystkim. Wyzwania, których teraz doświadczamy, są niełatwe do udźwignięcia nawet dla dorosłych, dojrzałych już osób. Tym bardziej jako Związek Harcerstwa Polskiego jesteśmy pełni podziwu dla harcerzy i harcerek w całej Polsce, którzy w tym trudnym czasie potrafią dostrzec tych, których epidemia Covid-19 dotknęła najbardziej. Listopad to szczególny czas, by wspomnieć polską historię i pielęgnować nasze tradycje. W tym roku jednak, zwłaszcza w kontekście nasilonych zachorowań, chcemy zwrócić uwagę na tych spośród nas, którzy od początku epidemii, każdego dnia i małymi, codziennymi gestami udowadniają, że patriotą można i trzeba być codziennie, a nie tylko bywać nim od święta – powiedziała Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij