Lewis Hamilton chciał zakazać szwajcarskiej marce zegarków używania nazwy „Hamilton” – kierowca przegrał sprawę

Lewis Hamilton chciał zakazać szwajcarskiej marce zegarków używania nazwy „Hamilton” – kierowca przegrał sprawę

Kierowca wyścigowy Lewis Hamilton chciał zabronić szwajcarskiej marce luksusowych zegarków, której historia sięga XIX wieku, używania nazwy „Hamilton”. Sąd odrzucił jednak prośbę sportowca.

Sprawa przeciwko Hamilton International, szwajcarskiej marce produkującej luksusowe zegarki, rozpoczęła się już w 2017 roku. Wtedy to kierowca wyścigowy Lewis Hamilton złożył do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej wniosek o zakazanie producentowi używania nazwy „Hamilton” w kontekście oferowanych przez nią produktów. Sportowiec twierdził bowiem, że firma tym samym „utrudnia uczciwą konkurencję na rynku” i wykorzystuje jego nazwisko, a także popularność.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Wówczas sąd odrzucił argumenty Hamiltona, w związku z czym na początku tego roku złożył on apelację. Jednak i tym razem wynik sprawy był taki sam – Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej stwierdził bowiem, że prośba sportowca jest nieuzasadniona. Wszak marka Hamilton International sprzedaje zegarki pod nazwą „Hamilton”, a nie „Lewis Hamilton”, a po drugie – co jest chyba kluczowym argumentem – historia firmy sięga XIX wieku. Amerykańskie przedsiębiorstwo powstało bowiem w 1892 roku w Pensylwanii w USA, czyli aż 93 lata przed narodzinami sportowca. Natomiast samo nazwisko Hamilton było i w dalszym ciągu jest bardzo popularne w angielskojęzycznych krajach.

Dlatego też sąd ostatecznie uznał, że w tym przypadku nie można mówić o próbie wykorzystania nazwiska i popularności Lewisa Hamiltona. 

zdjęcie: facebook.com/LewisHamilton 

PS

Sąd Najwyższy w Dublinie oficjalnie oświadczył, że pieczywo serwowane w popularnej sieci Subway zawiera zbyt dużo cukru, aby mogło być nazywane chlebem.

PS2

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe orzekł, że jedyną marką, która może w Niemczech sprzedawać kwadratową tabliczkę czekolady jest Ritter Sport. Z tym faktem nie chciał się zgodzić koncern Mondelēz International, do którego należy Milka.

PS3

Dwuletni spór między McDonaldem a irlandzką siecią Supermac’s zakończył się na korzyść tej drugiej firmy – amerykański fast-food stracił wyłączność na używanie nazwy handlowej „Bic Mac” w Europie.

PS4

12 czerwca 2018 r. zapadł kontrowersyjny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany w sprawie C-163/16, zgodnie z którym znak towarowy przedstawiający kolor naniesiony na podeszwę buta może podlegać rejestracji oraz ochronie.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij