Powstał ranking najczystszych miast w Polsce!

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Powstał ranking najczystszych miast w Polsce!

Zespół analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badania w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc w przestrzeni publicznej, na które każda osoba jest najbardziej narażona każdego dnia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Badaniom zostały poddane bankomaty (ekrany i przyciski), komunikacja miejska (poręcze w autobusach), sklepy spożywcze (wózki), galerie handlowe (klamki) oraz dworce PKP (poręcze), z których uzyskaliśmy konkretne wartości znalezionych bakterii.

Raport obejmuje również subrankingi miast w 5 wybranych kategoriach (przebadanych powierzchniach), co jasno pokazuje, które miasta posiadają najczystsze galerie handlowe, komunikację miejską, sklepy oraz dworce. Ranking również pokazuje ciemniejszą stronę - które miasta posiadają np. najbrudniejsze bankomaty.

Raport zawiera także ranking najbrudniejszych miejsc w przestrzeni publicznej wraz z identyfikacją wybranych bakterii, które stanowią lub mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia(!).

Najbrudniejsze powierzchnie

Osobną kategorią w raporcie objęto powierzchnie, z których pobierano próbki. Z analiz wynika, że najbardziej zanieczyszczone są kolejno (infografika obejmuje również średnią liczbę):

 • Dworce PKP (18 396 bakterii)
 • Komunikacja miejska (14 090 bakterii)
 • Bankomaty (11 284 bakterii)
 • Sklepy spożywcze (6 080 bakterii)
 • Galerie handlowe (4 520 bakterii).

Te liczby robią wrażenie, jeśli dodamy do tego, że suma znalezionych bakterii na 100 powierzchniach wyniosła prawie 55 000!

Wśród zidentyfikowanych bakterii znaleziono m.in. gronkowca złocistego oraz paciorkowca kałowego, które jak powszechnie wiadomo mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia.

Przeprowadzone badanie jakościowe świetnie obrazuje jak ważne jest zachowanie środków ostrożności w postaci np. częstej dezynfekcji rąk w miejscach publicznych. Obecnie trwająca pandemia zmobilizowała wielu ludzi do zachowania tego typu środków ostrożności, ale niestety nie wszystkich. Nasz raport ma za zadanie przypomnieć, że z punktu widzenia nauki na każdym kroku w przestrzeni publicznej istnieje bardzo wiele zagrożeń związanych z zakażeniem różnymi chorobami

Próbki do badań zostały pobrane w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu i Katowicach. Raport zawiera spersonalizowane opisy poszczególnych miast odnoszące się do tego jak dane miasto wypada w ogólnym rankingu, jak również w poszczególnych kategoriach.

Oto kilka najciekawszych faktów wynikających z raportu:

 • Łódź, Bydgoszcz oraz Kraków na podium najczystszych miast w Polsce!
 • Poznań, Katowice i Gdańsk najbrudniejszymi miastami w Polsce!
 • Łódź najczystszym miastem w Polsce!
 • Warszawa posiada najbrudniejsze bankomaty w Polsce !
 • Łódź, Poznań i Katowice posiadają najczystsze sklepy w Polsce!
 • Kraków Łódź i Lublin może pochwalić się najczystszą komunikacją miejską w Polsce!
 • Dworce PKP najbrudniejszą kategorią spośród wszystkich przebadanych!
 • Galerie Handlowe z najmniejszą liczbą znalezionych bakterii

Wyniki w prezentowanym raporcie pokazują, jak z dużymi skupiskami bakterii mamy do czynienia każdego dnia. Zadbanie o czystość w przestrzeni publicznej jest palącym problem, zwłaszcza w obliczu walki z pandemią. Z badań wynika, że oprócz drobnoustrojów, na badanych powierzchniach znaleziono siedliska pleśni oraz grzybów, co tylko pokazuje, jak istotna jest dbałość o higienę osobistą, częste mycie rąk oraz dezynfekcja przedmiotów i miejsc użytku publicznego.

Data przeprowadzonych badań: 11/2020 – 12/2020r.

Całość raportu można przeczytać pod adresem: profesjonalneozonowanie.pl

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij