Wikipedia walczy z mową nienawiści i dezinformacją – wprowadza nowy kodeks postępowania

Wikipedia walczy z mową nienawiści i dezinformacją – wprowadza nowy kodeks postępowania

Wikipedia, która niedawno świętowała 20. urodziny, postanowiła położyć nacisk na walkę z dezinformacją i mową nienawiści. Platforma wprowadziła bowiem nowe zasady, które jasno określają, jakie zachowania są dopuszczalne, a jakie nie.

Mowa nienawiści i dezinformacja to wciąż poważne problemy dzisiejszego, cyfrowego świata. W związku z tym coraz to więcej popularnych portali wprowadza jasne zasady, które mają na celu walkę z hejtem w sieci oraz fake newsami. Przykładem są chociażby Instagram, Twitter, czy Facebook. Teraz dołącza do nich Wikipedia.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Platforma, która niedawno świętowała swoje 20. urodziny, wprowadziła bowiem nowy kodeks postępowania – określono w nim bowiem zasady, które od teraz będą obowiązywały wszystkich użytkowników publikujących w serwisie treści. Nad kodeksem pracowało ponad 1,5 tys. wolontariuszy z 5 kontynentów.

Co w nim znajdziemy? Przede wszystkim – jedną z kluczowych zasad jest to, że użytkownicy powinni okazywać sobie nawzajem szacunek. Zakazane są wszelkie formy hejtu, nękania, obrażania, nawoływania do przemocy itp. Duży nacisk został położony na to, by Wikipedia była miejscem bezpiecznym dla osób z całego świata, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy orientacji seksualnej. 

W kodeksie zwrócono również uwagę na treści dezinformacyjne oraz stronnicze. Nowe zasady Wikipedii zakładają również powstrzymanie wpływów, przywilejów, a także wszelkich przejawów  nadużywania władzy. 

Nowy kodeks postępowania platformy możecie znaleźć na tej stronie. 

PS

Kilka miesięcy temu Facebook uruchomił nowy program weryfikacji informacji w Polsce we współpracy z Agence France Presse, w ramach którego oceniana jest rzetelność i prawdziwość treści na Facebooku.

PS2

W 2019 roku Instagram zdecydował się podjąć konkretne działania w celu zwalczania fake newsów – dla swoich amerykańskich użytkowników wprowadził opcję oznaczania treści, które mogą być nieprawdziwe.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij