Facebook na wojnie z Australią – portal zablokował dostęp do newsów

Facebook na wojnie z Australią – portal zablokował dostęp do newsów

Facebook zablokował Australijczykom możliwość przeglądania i udostępniania najnowszych wiadomości. Jest to efekt planowanego wprowadzenia przez tamtejszy rząd przepisu zmuszającego platformy technologiczne do płacenia wydawcom wiadomości za treści.

Od kilku miesięcy między Facebookiem, a australijskim rządem są napięte relacje, które są efektem planowanego wprowadzenia nowego prawa zmuszającego platformy technologiczne do płacenia wydawcom wiadomości za treści. 

W związku z impasem w rozmowach między przedstawicielami portalu społecznościowego, a rządem Australii, Facebook postanowił zablokować Australijczykom możliwość przeglądania i udostępniania najnowszych wiadomości z lokalnych lub międzynarodowych źródeł. Co więcej, pozostali internauci z całego świata nie mogą też zamieszczać w serwisie linków do australijskich serwisów. 

W odpowiedzi na to Scott Morrison, premier Australii, na swoim facebookowym profilu opublikował post, w którym napisał, że „takie działania tylko potwierdzają obawy wyrażane przez rosnącą liczbę krajów wobec zachowań firm big tech, które uważają, że są większe niż rządy i że zasady nie powinny ich obowiązywać”.

Jednocześnie przedstawiciele rządu przyznali, że niezależnie od reakcji Facebooka, nie zamierzają wycofywać się z przepisów, przeciwko którym protestuje platforma. Jakiś czas temu Google również groził australijskim politykom, że odetnie mieszkańców kraju od wyszukiwarki, lecz ostatecznie obie strony znalazły konsensus i dogadały się. 

PS

W grudniu 2020 roku na Instagramie oraz Messengerze wyświetlał się komunikat, mówiący o tym, że niektóre funkcjonalności na tych platformach zostały wyłączone. Było to związane z nową, unijną dyrektywą dotyczącą prywatności użytkowników.

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij