„Pajacyk” zmienia się dla dzieci – oprócz dożywiania, zapewniane będzie także wsparcie psychospołeczne

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
„Pajacyk” zmienia się dla dzieci – oprócz dożywiania, zapewniane będzie także wsparcie psychospołeczne

Popularny program „Pajacyk” zmienia się dla dzieci. Od marca, oprócz dożywiania, zapewniane będzie także wsparcie psychospołeczne w świetlicach i placówkach wsparcia dziennego. Pilotażowy program Polskiej Akcji Humanitarnej będzie prowadzony przez organizacje współpracujące z całej Polski.

W trakcie ostatniego roku wyraźnie wzrosło zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną i społeczną dla dzieci i młodzieży, zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Przyczyniło się do tego m.in. zamknięcie placówek szkolnych, pogorszenie sytuacji materialnej wielu rodzin, izolacja oraz stres związany z restrykcjami epidemicznymi. W związku z tym Polska Akcja Humanitarna od 1 marca uruchamia nabór do nowej odsłony programu „Pajacyk”. W ten sposób przekształca dobrze znaną Polakom inicjatywę w kompleksowy program wsparcia dzieci i młodzieży.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

– Pandemia spowodowała, że dzieci zostały zamknięte w trudnych środowiskach, bez szansy na integrację z rówieśnikami. Izolacja źle na nie wpływa, a my nie mamy środków ani narzędzi, by udzielić im właściwej pomocy. Dlatego rozszerzenie programu przez PAH jest szansą dla nas, organizacji pracujących na miejscu, aby zaoferować wsparcie dzieciom dotkniętym przez stres, traumę czy osamotnienie – mówi Anna Piwowarczyk-Głogowska ze Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”.

Program zakłada zwiększenie dostępu do ogólnej i specjalistycznej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży oraz wsparcie rozwoju umiejętności życiowych, społecznych i zainteresowań. Do pilotażowej edycji zostały zaproszone organizacje lokalne, które współpracują z PAH w ramach Pajacykowej Sieci Pomocowej. Pomoc będzie realizowana w placówkach w całej Polsce.

– Nowa odsłona „Pajacyka” daje nam możliwość jeszcze szerszego docierania z pomocą do najmłodszych. Od 22 lat dożywiamy dzieci w szkołach, wspierając ich codzienny rozwój. Mając na uwadze fakt, że potrzeby podopiecznych Pajacyka występują na wielu poziomach i wykraczają poza sferę dożywiania, postanowiliśmy rozszerzyć program Pajacyk o dodatkowy komponent wsparcia w kryzysie dla dzieci i młodzieży – mówi Magdalena Jaranowska, koordynatorka programu „Pajacyk” w PAH.

W ramach programu m.in. możliwe będzie sfinansowanie terapii indywidualnych, prowadzenie grup wsparcia i warsztatów dla dzieci, pokrycie kosztów dojazdu do placówek specjalistycznych. Istnieje też możliwość przeznaczenia części środków na dokształcenie kadry pracującej z dziećmi z rodzin wieloproblemowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij