Kolor dla Kobiet – Centrum Praw Kobiet z nową inicjatywą

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
Kolor dla Kobiet – Centrum Praw Kobiet z nową inicjatywą

Centrum Praw Kobiet od ponad 25 lat pomaga ofiarom przemocy w rodzinie, dąży do stworzenia warunków umożliwiających kobietom korzystanie z należnych im praw człowieka, a jego misją jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym. Fundacja Centrum Praw Kobiet do niedawna realizowała swoje cele statutowe przede wszystkim w oparciu o środki pochodzące z dotacji przyznawanych ze źródeł publicznych. Niestety została ich pozbawiona, dlatego w tym roku firma PPG postanowiła ją wesprzeć.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Centrum Praw Kobiet powstało na początku lat 90. Początkowo głównym celem organizacji była poprawa sytuacji kobiet i osiągnięcie równości w sferze społecznej, politycznej i prywatnej, jednak wraz z rozwojem działalności, cele coraz bardziej się konkretyzowały.

– Jednym z pierwszych przełomowych momentów, było odkrycie jak duże jest zapotrzebowanie na indywidualne poradnictwo prawne dla kobiet i jak dużym problemem jest przemoc wobec nich – wspomina prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet, Urszula Nowakowska.

Stało się to bodźcem do rozpoczęcia udzielania porad. Dzięki temu, CPK przyciąga kobiety poszukujące pomocy prawnej, które doświadczyły przemocy domowej, seksualnej, molestowania seksualnego w miejscu pracy.

Kamieniem milowym okazały się również pierwsze badania na temat praktyki stosowania prawa, które pokazały jak duży wpływ na postępowanie policjantów, prokuratorów i sędziów, mają stereotypy oraz zrozumienie, dokąd prowadzi brak właściwej reakcji na przemoc wobec kobiet. Skłoniło to fundację do oddania głosu kobietom doświadczonym przemocą oraz ich rodzinom, podczas kilku edycji Trybunałów ds. przemocy wobec kobiet. Odbywały się one w Sądzie Najwyższym i w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, co okazało się być ogromnym sukcesem. Ważnym i przełomowym momentem dla Fundacji było podpisanie w 2015 r. przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Konwencji Antyprzemocowej – międzynarodowego dokumentu, którego celem jest zapewnienie odpowiednich standardów w zakresie zapobiegania, ścigania i ochrony przed przemocą.

CPK traktuje jako priorytet budowanie stabilności finansowej tak, by móc działać niezależnie od wielkości dotacji ze środków publicznych, czy zmian politycznych. Pieniądze przekazane przez firmę PPG, wesprą rozwój Obserwatorium ds. Kobietobójstwa, reaktywację pisma Centrum Praw Kobiet „Prawo i Płeć”, oraz dofinansowanie wydania poradników dla kobiet doświadczających przemocy. W planach jest również rozwijanie Akademii Mocy Kobiet. Wkrótce ma zostać uruchomiony Fundusz Kobiecy, który rozszerzy ofertę pomocową dla podopiecznych CPK znajdujących się w trudnej sytuacji. Prowadzone będą również działania popularyzujące Konwencję Stambulską i przeciwdziałające pomysłom jej wypowiedzenia. Nowych pomysłów na rozwój ciągle przybywa.

Grant dla Fundacji w wysokości 65 tys. złotych został przekazany przez firmę PPG, globalnego dostawcę farb i powłok.

– PPG, jako firma odpowiedzialna społecznie, od wielu lat przekazuje środki finansowe lokalnym organizacjom na całym świecie, koncentrując się na edukacji i zrównoważonym rozwoju społeczności, a także ma promowaniu równości i różnorodności – mówi Grzegorz Koźmiński, menedżer do spraw Komunikacji PPG.

– To bardzo duże i cenne wsparcie dla naszych działań. Moim marzeniem jest reaktywowanie naszego pisma Prawo i Pleć, przygotowanie z udziałem naszych podopiecznych i innych osób zainteresowanych wstępnym projektem kompleksowej ustawy i programu o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Myślimy o powołaniu przedsiębiorstwa społecznego, które byłoby swoistym inkubatorem przedsiębiorczości dla kobiet, ale też pozwoliłoby nam generować zyski na działalność statutową – dodaje Urszula Nowakowska.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij