Pierwsze na świecie jajko na twardo dla wegan

Pierwsze na świecie jajko na twardo dla wegan

Od teraz weganie mogą poszerzyć swoje menu o nowy produkt – wegańskie jajko gotowane na twardo. Firma OsomeFood, która powstała w Singapurze, wprowadziła produkt, który zastępuje jajo kurze. OsomeEgg nie ma w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Osoby rezygnujące ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego nadal mają do dyspozycji roślinne zamienniki popularnych produktów spożywczych. W ofercie wielu restauracji i sklepów dostępne są wegańskie burgery czy ryby. Weganie mają także możliwość przygotowania jajecznicy z roślinnych jaj. Do tej pory jednak inna forma przygotowania wegańskiego jajka była nieosiągalna w roślinnej diecie. Z rozwiązaniem przyszło OsomeFood – firma działająca w Singapurze, wprowadzając na rynek w pełni wegańskie jajko, które można ugotować na twardo.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Roślinne jajka firmy OsomeFood wyglądają i podobno smakują jak zwykłe jaja kurze. Powstają jednak z tzw. „mięsa z grzybów”, czyli mykoproteiny. Jest to białko powstające w procesie fermentacji grzybów, bogate w aminokwasy i błonnik.

Według producenta, wegański zamiennik jajka nie zawiera hormonów i nie dostarcza szkodliwego cholesterolu, natomiast w swoim składzie ma cenne witaminy i minerały. Składniki jajka to m.in.: sok z marchwi tłoczony na zimno, aktywowane mleko migdałowe, surowa skrobia ziemniaczana, oliwa z oliwek, drożdże i przyprawy, natomiast za intensywny kolor żółtka odpowiada kurkuma. Data ważności produktu wynosi 6 miesięcy.

Produkt jest sprzedawany jako zamrożony. Aby przygotować wegańskie jajko na twardo, producent zaleca odmrażać je przez noc w lodówce. Można też skorzystać ze sposobu opisanego na stronie producenta: opakowanie należy włożyć do mieszaniny wrzącej wody i wody o temperaturze pokojowej w proporcjach 50/50 na 10–25 minut, aż do całkowitego rozmrożenia.

OsomeEgg można nabyć jako jednorazowy zakup lub skorzystać z subskrypcji. Dostawa jest możliwa jedynie na terenie Singapuru, a cena za produkt w przeliczeniu na polską walutę wynosi około 40 zł.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij