Czym jest technologia QLED i czy warto na nią postawić?

Czym jest technologia QLED i czy warto na nią postawić?

Telewizory na przestrzeni ostatnich lat przeszły ogromną metamorfozę. Wszystko dzięki nowinkom technologicznym, które pozwalają nieustannie podwyższać jakość obrazu i dźwięku, a co za tym idzie, komfort ich codziennego użytkowania. Przy zakupie nowego urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, wśród których na pierwszy plan wysuwa się rodzaj matrycy. Na rynku dostępne są telewizory z technologią OLED czy QLED, które mają realny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu. Czym charakteryzuje technologia QLED i czy warto z niej skorzystać?

Czym jest technologia QLED?

Technologia QLED stanowi jedno z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w telewizorach. QLED to nic innego jak kwantowa dioda elektroluminescencyjna. Literka Q oznacza Quantum Dot (czyli kropki kwantowe), na których oparto budowę matrycy w nowych urządzeniach. Co ciekawe, ekrany QLED stanowią ulepszoną wersję dobrze znanych już ekranów LED, do których dodano wcześniej wspomniane kropki kwantowe. To właśnie one odpowiadają za możliwość wyświetlania bardziej nasyconych kolorów i doładowanej jasności.

Niewiele osób wie, że technologia QLED została zastrzeżona przez firmę Samsung Electronics i początkowo była dostępna tylko w sprzętach tej marki. Z czasem jednak południowokoreańskie przedsiębiorstwo zaczęło nawiązywać współpracę z innymi graczami na rynku elektroniki na zasadzie licencji, dzięki czemu coraz więcej producentów sięga po technologię QLED w swoich urządzeniach.

Zobacz także: scroll.morele.net/technologia/dolby-vision-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-tej-technologii/

Technologia QLED – podstawowe cechy

Czym wyróżnia się technologia QLED na tle innych dostępnych opcji w nowoczesnych telewizorach? Na uwagę zasługuje przede wszystkim bogata paleta kolorów i wierne odwzorowywanie naturalnych barw, które jest wyraźnie zauważalne zaraz po „przesiadce” z telewizorów wyposażonych w wyświetlacze starszej generacji. Nie bez wpływu na komfort oglądania pozostaje również wysoka jasność ekranu, która okazuje się bardzo dużą zaletą dla użytkowników, którzy korzystają ze swoich telewizorów w jasnych pomieszczeniach.

Technologia QLED to także podwyższona dynamika obrazów HDR, która ma bezpośredni wpływ na widoczność detali. Co ważne, telewizory QLED stają się pierwszym wyborem wśród osób stawiających na długoterminowe rozwiązania, ponieważ nie występuje w nich efekt wypalania matrycy. Co to oznacza w praktyce? Najprościej mówiąc – urządzenia te wykazują się dłuższym okresem żywotności w porównaniu chociażby do telewizorów z technologią OLED.

 

Artykuł powstał przy współpracy z scroll.morele.net/.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij