Proces migracji strony internetowej – weryfikacja i porządki

Proces migracji strony internetowej – weryfikacja i porządki

Po migracji serwisu i wdrożeniu niezbędnych poprawek trzeba zadbać o utrzymanie odpowiedniego stanu serwisu. W tym celu niezbędna jest bieżąca kontrola sytuacji w różnych narzędziach, a także bezpośrednio na stronie. Jeśli po migracji nadal prowadzone są jakieś dodatkowe prace nad serwisem, to należy przeprowadzać dodatkowe audyty.


Standardowa weryfikacja cykliczna

W sytuacji, gdzie migracja serwisu była jedyną zmianą techniczną na przenoszonej stronie, standardowa weryfikacja obejmuje zakres kilku działań. Tuż po migracji działania te jednak warto prowadzić stosunkowo często – w zależności od złożoności migrowanego serwisu, może to być nawet codziennie, aczkolwiek przez pierwszy tydzień / dwa zaleca się robić poniższy zestaw audytów i kontroli co 2-3 dni. W późniejszym okresie (trzecim i czwartym tygodniu) wystarczy już weryfikacja raz na 7 dni. Po miesiącu od migracji serwis powinien być już w znacznej większości przeindeksowany, a w związku z tym – wszystkie ewentualne błędy związane z indeksowaniem i funkcjonowaniem strony powinny być już wykryte i rozwiązane.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

1. Google Search Console

GSC to najważniejsze narzędzie, jakie będzie potrzebne do weryfikacji funkcjonowania strony po migracji.

W panelu GSC należy zwracać szczególną uwagę na:

 • zaindeksowane frazy kluczowe i ich pozycje
 • błędy 404 „nie znaleziono”
 • kształtowanie się ilości wyświetleń i kliknięć
 • błędy wyświetlania się na urządzeniach mobilnych
 • wykluczenia adresów URL,
 • statystyki Web Vitals.

A także inne błędy, które mogą się pojawić w panelu. Na wszystkie warto reagować jak najszybciej i poprawiać je na bieżąco, by w panelu GSC nie było żadnych błędów.

Frazy kluczowe należy wyeksportować z GSC i porównać ze stanem sprzed migracji. Szczególnie należy prowadzić statystyki fraz z listy kontrolnej. W początkowej fazie po migracji wahania fraz mogą być bardzo duże, więc spadek jakiegoś istotnego słowa kluczowego z wysokiej pozycji nie musi oznaczać złej migracji, a jedynie jest skutkiem trwającego przetwarzania nowej wersji serwisu w indeksie Google.

Eksporty fraz warto podzielić na te w top3, top10 i top50, żeby mieć lepszy obraz tego, co się dzieje w indeksie. Zamiast polegać tylko na GSC można też korzystać z Senuto, czy innego narzędzia śledzącego pozycje fraz kluczowych.

2. Google Analytics

Kolejnym narzędziem, które warto regularnie śledzić, jest Google Analytics. Panel GA pozwoli weryfikować zachowanie klientów, transakcje i źródła ruchu na stronie, a także realizacja wyznaczonych celów.

Dodatkowe reguły w narzędziu Google Tag Manager pozwolą jeszcze dokładniej weryfikować ruch i konwersję, więc warto pomyśleć nad jego implementacją już na etapie projektowania nowego serwisu.

3. Site:domena.pl

Sprawdzanie ilości zaindeksowanych podstron w indeksie to stosunkowo szybka i prosta metoda, żeby ocenić w bardzo podstawowym zakresie, jak przebiega przeindeksowywanie stron.

W wyszukiwarce wystarczy wpisać „site:nazwa-domeny.pl” i po wyszukaniu takiego hasła Google zwróci nam ilość zaindeksowanych elementów badanej domeny”.

Jeśli w procesie migracji brały udział 2 lub więcej domen – należy weryfikować site: dla każdej z nich. W takiej sytuacji, jeżeli dla przekierowywanej domeny liczba regularnie spada, a dla nowej wzrasta – przebieg procesu wstępnie można uznać za poprawny.

Jeśli migracja dotyczyła tylko zmiany szaty graficznej, liczba powinna być względnie stała.

Rozszerzona weryfikacja cykliczna

Rozszerzona weryfikacja cykliczna jest zalecana w przypadku, kiedy po migracji i głównych poprawkach na stronie nadal są prowadzone jakieś działania w kodzie źródłowym serwisu.

Dotyczyć to może przykładowo:

 • implementacji nowych modułów,
 • poprawy obecnych funkcjonalności,
 • rozbudowy serwisu.

Wprowadzanie zmian w nieodpowiedni sposób może wiązać się z pojawianiem się nowych błędów, dlatego jeśli nad serwisem ktoś nadal pracuje – warto ustalić jakiś plan działań i wdrożeń, by zminimalizować ryzyko powstania i zaindeksowania błędów przez roboty sieciowe.

Taka sytuacja wymaga, by oprócz standardowych działań weryfikacyjnych, dodatkowo przeprowadzać rutynowe audyty techniczne.

1. Audyt techniczny

Kontrolny audyt techniczny powinien być skorelowany z działaniami wdrożeniowymi, ale zaleca się rutynowo sprawdzić wszystkie newralgiczne elementy. W miarę możliwości zaleca się użycie crawlerów automatycznych, które przyspieszają i ułatwiają analizę.

Podczas audytu należy przeanalizować takie elementy, jak:

 • mapa przekierowań (czy nadal działa poprawnie),
 • błędy 404,
 • zgodność przeniesionej optymalizacji miękkiej,
 • adresy kanoniczne,
 • poprawność ładowania zasobów strony,
 • duplikaty wewnętrzne.

2. Audyt Web Vitlas

Szybkość działania strony i ewentualne przesunięcia interfejsu to ważny czynnik rankingowy, który bardzo łatwo przypadkowo pogorszyć. Zdarza się, że jedna mała „niewinna” zmiana na stronie wpłynie, na któryś parametr Web Vitals i spowoduje obniżenie oceny całego serwisu w oczach Google. Z tego względu warto sprawdzać te parametry po każdej zmianie – tym bardziej, że narzędzia do tego celu są w większości darmowe i ogólnodostępne, jak PageSpeed Insights.

Podsumowanie

Wszystkie znalezione błędy oczywiście należy poprawiać na bieżąco, aby nie dopuścić do zaindeksowania strony z defektem, co może mieć negatywny wpływ na widoczność serwisu w wynikach organicznych. Niektóre błędy mogą również rzutować na kampanie płatne, dlatego tym bardziej warto zadbać o naszą stronę.

W miarę możliwości nie należy wprowadzać kolejnych zmian na stronie, dopóki nie poprawi się obecnych błędów. Wdrożone poprawki oczywiście trzeba weryfikować w pierwszej kolejności.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij