Powstał ognioodporny egzemplarz „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood jako symbol walki z cenzurą

Powstał ognioodporny egzemplarz „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood jako symbol walki z cenzurą
W odpowiedzi na rosnącą liczbę prób zakazywania książek, Margaret Atwood połączyła siły ze swoim wydawcą, aby stworzyć „książkę, której nie da się spalić”. Symboliczny egzemplarz trafił na sprzedaż, aby wesprzeć walkę z ograniczaniem wolności słowa.
O autorze
1 min czytania 2022-06-03

fot. YouTube/Penguin Random House

W ostatnich miesiącach w Stanach Zjednoczonych skutecznie ograniczono dostęp do dziesiątek książek, które uznano za nienadające się do udostępniania w bibliotekach publicznych i szkolnych. Coraz częstsza cenzura poruszyła środowisko literackie, a także przywołała dyskusje na temat historii setek dzieł literackich, które na przestrzeni wieków były zakazywane, a nawet palone.

Wśród książek, które zostały zabronione w kilku krajach, znalazła się również „Opowieść Podręcznej” autorstwa Margaret Atwood, pierwszy raz wydana w 1985 roku. Teraz, w proteście przeciwko zakazywaniu książek, powstał specjalny egzemplarz zaprojektowany tak, „aby chronić tę ważną historię i stanowić potężny symbol walki z cenzurą”. Słynna powieściopisarka, we współpracy z wydawcą Penguin Random House i agencją Rethink, stworzyła książkę, której nie da się spalić.

Kopia antyutopijnej powieści została wykonana z specjalnych materiałów, które chronią dzieło przed ogniem i wysoką temperaturą, a karty zszyto ręcznie niklowanym drutem. Prace nad stworzeniem niepalnej książki trwały w sumie dwa miesiące.

LinkedIn logo
Dziękujemy 90 000 fanom na LinkedInie. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Aby udowodnić, że egzemplarz rzeczywiście jest ognioodporny, Margaret Atwood wykonała test przy użyciu miotacza ognia. W ramach akcji powstał film, który przedstawia 82-letnią pisarkę kierującą płomienie w stronę książki. Dzieło pozostaje nienaruszone, a na końcu filmu pojawia się symboliczne zdanie „Słów pełnych mocy nie da się stłumić”.

Ognioodporna książka trafiła na aukcję w Sotheby’s New York, która trwa od 23 maja i zakończy się 7 czerwca. Dochód ze sprzedaży trafi do organizacji PEN America, która działa na rzecz obrony wolności słowa. Cenę dzieła szacuje się na kwotę między 50 000 a 100 000 dolarów.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS
O „Opowieści Podręcznej” ponownie zrobiło się głośno w 2017 roku w związku z premierą serialu o tym samym tytule. Adaptacja powieści doczekała się 4 serii, które były szeroko promowane przez HBO.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się