„Nie chcemy być widoczni”. Hummel prezentuje koszulki z przesłaniem na mundial w Katarze

„Nie chcemy być widoczni”. Hummel prezentuje koszulki z przesłaniem na mundial w Katarze

Hummel opublikował zdjęcia koszulek piłkarskich dla reprezentacji Danii na nadchodzące mistrzostwa świata. Logo odzieżowej marki oraz duńskiej federacji są prawie niewidoczne. To forma protestu przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze

fot. twitter.com/hummel

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze pozostały niespełna dwa miesiące. Podczas gdy świat sportu przygotowuje się na wielkie wydarzenie, nie cichną dyskusje na temat łamania praw człowieka przez tegorocznego gospodarza mundialu. Na jaw wychodzą informacje o tym, że osoby przygotowujące Katar na sportowe święto pracują w niebezpiecznych warunkach. W wyniku zaniedbań wielu budowlańców poniosło śmierć.

Jedną z marek, która zabrała głos w sprawie, jest Hummel. Sponsor techniczny reprezentacji Danii skrytykował w mediach społecznościowych nadchodzące mistrzostwa i oznajmił, że najnowsze stroje duńskich piłkarzy są „protestem przeciwko Katarowi i jego łamaniu praw człowieka”.

Hummel zamierza wywiązać się z kontraktu na sponsoring z Duńską Unią Piłkarską, który jest ważny do 2024 roku. Marka podkreśla jednak, że nie chce być widoczna podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi.

Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale to nie to samo, co wspieranie Kataru jako kraju-gospodarza. Dlatego stonowaliśmy wszystkie szczegóły na nowych duńskich koszulkach Pucharu Świata, w tym nasze logo i kultowe szewrony – pisze marka.

Koszulki Danii są dostępne w trzech kolorach – białym, czerwonym oraz czarnym, który został określony jako kolor żałobny. Jak podkreśla Hummel – stroje inspirowane Euro ’92, są hołdem dla największego sukcesu reprezentacji Danii, ale jednocześnie niosą także inne przesłanie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez hummel Sport (@hummelsport)

Czarny. Kolor żałoby. Idealny dla trzeciej koszulki Danii na tegoroczny mundial. Chcemy przedstawić manifest na temat przestrzegania praw człowieka w Katarze i traktowania pracowników-emigrantów, którzy budowali stadiony na Mistrzostwa Świata w tym kraju – czytamy w mediach społecznościowych marki.

Decyzja odzieżowej marki wywołała spore poruszenie zarówno w świecie sportu, jak i marketingu. Czy krytyka ze strony sponsora piłkarskiej reprezentacji wywoła falę zdecydowanych reakcji również wśród innych marek?

Warto dodać, że już w grudniu 2021 roku Tromsø IL postanowił zwrócić uwagę na łamanie praw humanitarnych w Katarze. Norweski klub piłkarski we współpracy z organizacją zajmującą się ochroną praw człowieka (Amnesty International) wypuścił do sprzedaży koszulki piłkarskie ze specjalnym kodem QR, który kieruje na stronę internetową, szczegółowo opisującą nadużycia w Katarze.

Z kolei Blankspot i agencja Forsman & Bodenfors stworzyły „Karty Kataru", które, zamiast sylwetek piłkarzy, przedstawiają historie zmarłych i rannych robotników. 

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij