Psychologia tradingu – dlaczego jest ważna? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Psychologia tradingu – dlaczego jest ważna? Na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

Inwestowanie z technicznego punktu widzenia jeszcze nigdy nie było proste jak teraz. Wystarczy komputer lub smartfon, dostęp do sieci, trochę kapitału i w zasadzie można już rozglądać się za aktywami, które rzekomo pomogą pomnożyć nasze oszczędności. Aby tak się stało, trzeba oczywiście wdrożyć w życie odpowiednią i skuteczną strategię tradingu. Ta jednak, połączona z nawet najobszerniejszą wiedzą, będzie całkowicie bezużyteczna, jeśli nie będzie poparta odpowiednimi nawykami i postawą inwestora. Jak się bowiem okazuje, ogromną rolę w procesie lokowania pieniędzy w poszczególne instrumenty odgrywa psychologia. Dlaczego jest tak ważna? Na jakie konkretnie kwestie związaną z elementami psychologicznymi warto zwrócić uwagę, zaczynając swoją przygodę z tradingiem bądź chcąc zoptymalizować swoje działania inwestycyjne?

Nie ma znaczenia, na jakim rynku się działa. Czy jest to Forex, kryptowaluty, kontrakty różnic kursowych, klasyczna giełda – wszędzie niezwykle istotne jest odpowiednie podejście psychologiczne. Bez niego nawet najbardziej utalentowany, doświadczony i sprytny trader jest w dużym stopniu skazany na porażkę. Oczywiście – zapoznanie się z tajnikami psychologii inwestowania nie daje gwarancji sukcesu. Jest to jednak niezwykle ważny element optymalizacji własnych działań handlowych, który może pomóc przekuć konkretne decyzje w satysfakcjonujące zyski.

Czym w zasadzie jest psychologia inwestowania?

Psychologia tradingu jest terminem odnoszącym się do uczuć oraz emocji, jakie dotykają większość inwestorów podczas handlu. W zależności od indywidualnych uwarunkowań, mogą one działać pozytywnie lub negatywnie. Zapoznanie się z tajnikami psychologii inwestowania ma na celu sprawić, by każdą taką emocję przekuć w pozytywne reakcje. Łatwiej to zrobić, jeśli mówi się np. o euforii (choć ta również może okazać się zgubna). O wiele trudniej jednak opanować emocje negatywne, takie jak niepokój, nerwowość, impulsywność, chciwość czy strach. Każda z nich z łatwością popycha tradera do podjęcia decyzji często irracjonalnych, niepopartych żadnymi danymi analitycznymi, co z kolei jest prostą drogą do zanotowania strat. Zrozumienie tego, jak reagować na poszczególne zdarzenia rynkowe i zachować trzeźwy umysł, pozwala umiejętnie zarządzać swoim portfelem i zwyczajnie minimalizować ryzyko marnotrawienia swojego ciężko zarobionego kapitału.

Czy psychologia tradingu naprawdę jest tak ważna?

Tak, choć często się ją bagatelizuje, mówiąc, że lepiej skupić się na opracowaniu skutecznego planu inwestowania. W gruncie rzeczy jednak, oba te elementy powinny się przenikać. Skonstruowanie indywidualnego planu handlowania danymi aktywami musi oczywiście opierać się na poznaniu danych instrumentów, platformy, na jakiej chce się działać, specyficznych warunków rynkowych, poznanie podstawowych terminów itd. Jednocześnie strategia musi zawierać scenariusze postępowania w konkretnych sytuacjach, w jakich może znaleźć się inwestor. Taka antycypacja przygotowuje bowiem tradera do różnych warunków i pozwala stwierdzić, w jakich konkretnie sytuacjach objęta strategia powinna być zmieniona. Tu ważną rolę odgrywa właśnie psychologia, która ma ogromny wpływ na to, jak poszczególne zdarzenia są interpretowane oraz oceniane. Jeśli w sytuacji kryzysowej górę borą emocje nad spokojną analizą, trudno spodziewać się, że poczynania osoby inwestującej przyniosą wymierne korzyści. W teorii większe szanse są na to, że doprowadzi to do pogłębienia problemów i być może zakończy się nawet całkowitym bankructwem.

Psychologia jest zatem ważna, bo pozwala zrozumieć, czym najlepiej kierować się podczas podejmowania decyzji handlowych. Dzięki niej łatwiej opanować emocje działające na nas negatywnie, a to z kolei zwiększa szanse na dokonanie udanej inwestycji.

Podstawowe wskazówki psychologiczne dla traderów

Wiadomo już, przynajmniej w uproszczeniu, czym jest psychologia tradingu. Jak jednak poprawić niektóre swoje reakcje, by inwestowanie miało szanse stać się skuteczniejsze? Przede wszystkim trzeba nauczyć się zarządzać swoimi emocjami. Nie ma uczuć jednoznacznie złych lub dobrych. Nawet strach może być dobrym doradcą, o ile nie ma znamion paniki. Kluczem jest przeobrażenie go w zdrową ostrożność, która zachęci do dokładniejszego przeanalizowania danego ruchu handlowego i stworzenia np. zestawienia za i przeciw dokonania zakupu lub sprzedaży. I z drugiej strony – ważne jest być opanować pewność siebie oraz podniecenie wynikające np. z jednej udanej transakcji. Tu zarządzanie emocjami wymaga nabrania pokory do wybranego rynku, przekonania się, że dobra passa w każdej chwili może się skończyć, a my jako inwestorzy powinniśmy być na to przygotowani.

Kolejną ważną rzeczą jest zrozumienie, że emocje zawsze będą towarzyszyć tradingowi. Każdy inwestor przeżywa swoje kroki handlowe, choć wszyscy reagują na to w indywidualny dla siebie sposób. Psychologia tradingu powinna pomóc lepiej interpretować swoje uczucia i pozwolić zapanować nad nimi, by np. unikać handlu pod wpływem jednego silnego impulsu, gdyż taka strategia niewiele ma wspólnego z inwestowaniem i bliżej jej do hazardu.

Kluczem do sukcesu jest też zaakceptowanie tego, że nie uniknie się błędów. Te zdarzają się każdemu. Ważne jednak, by wyciągać wnioski ze swoich potknięć. Pogodzić się z porażką, przeanalizować ją, a następnie zrobić wszystko, by uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości.

Pogodzenie konsekwencji z elastycznością

Odpowiednie podejście psychologiczne do tradingu ma jeszcze jedną dużą zaletę – pomaga zrozumieć, że inwestowanie to proces o wiele bardziej złożony, niż może się to początkowo wydawać. Z jednej strony ważne jest konsekwentnie trzymać się swojego opracowanego planu. Pokus do tego, by zrobić odstępstwo od własnej strategii pojawia się wiele. Wtedy mózg przestaje myśleć analitycznie – ważniejsze stają się emocje, chęć szybkiego, łatwego zysku. To niestety zjawisko groźne, gdyż obarczone bardzo dużym ryzykiem poniesienia straty. Odpowiednie zarządzenie swoimi emocjami pozwoli pohamować żądze chciwego inwestora, nawrócić go na tor wcześniej przyjętych indywidualnych zasad handlu lub przynajmniej do dogłębniejszego zapoznania się z daną sytuacją i lepszego przeanalizowania plusów oraz minusów konkretnego kroku, jaki chce się wykonać.

Z drugiej strony – trader musi być elastyczny. W konkretnych przypadkach powinien opuścić swoją strefę komfortu, np. poprzez zrozumienie, że dana taktyka inwestycyjna nie już skuteczna i wymaga zmiany lub dopracowania. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe. Wielu osobom wydaje się, że jedną taktyką są w stanie osiągać zyski przez długi czas i to na wielu rynkach. Rzeczywistość szybko to jednak weryfikuje. Trading to ciągła nauka, doskonalenie swoich umiejętności i taktyki. To także niełatwa do opanowania umiejętność reagowania na to, co dzieje się na rynku, oparta analizą, a nie nagłym przypływem wielu emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.

Emocje mogą pomóc

Psychologia inwestowania nie ma na celu wyzbyć nas z emocji. Te zawsze będą nam towarzyszyć, nawet jeśli na danym rynku wiałoby nudą. Tu ważne jest zapoznanie się z tymi odczuciami i reakcjami. Zrozumienie, co dokładnie robią one z naszym mózgiem i ocenienie, czy działa to na nas w sposób korzystny pod kątem handlu. Emocje będą nam towarzyszyć, ale nigdy nie powinny być one impulsem decydującym o działaniach inwestycyjnych.

 

Materiał reklamowy powstały na zlecenie TrustLuna.

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij