InScore – pierwszy na świecie projekt badawczy poświęcony badaniu wizerunków youtuberów i pasujących do nich marek

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
InScore – pierwszy na świecie projekt badawczy poświęcony badaniu wizerunków youtuberów i pasujących do nich marek

LifeTube i Millward Brown nawiązali współpracę w ramach wspólnego projektu badawczego i stworzyli unikatowy wskaźnik do mierzenia wizerunku youtuberów: InScore.

Jest to pierwsze na świecie badanie pozwalające specjalistom marketingu oraz agencjom mediowym na optymalne dopasowanie youtuberów do marek i tworzenie par o największym potencjale marketingowym. Dodatkowo kampanie na YouTube mogą być od teraz mierzone dzięki Brand Lift Insights a twórcy z sieci LifeTube będą w badaniu Target Group Index – całość to obecnie najszerzej i najlepiej sprofilowane badanie na rynku.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

5 lat temu Millward Brown wprowadził na rynek globalny unikalne narzędzie badawcze Cebra, pozwalające optymalizować udział celebrytów w kampaniach reklamowych. Jednocześnie narzędzie to pozwalało samym celebrytom na oszacowanie swojego potencjału rynkowego. Dziś, LifeTube – największa wielokanałowa sieć w Polsce[1] – i Millward Brown wprowadzają wspólnie nowe narzędzie do tworzenia optymalnych par „twórca YouTube + marka”. Już obecnie widać, że w potencjale rynkowym youtuberzy doganiają celebrytów:

Rysunek 1. Wskaźnik InScore dla youtuberów i celebrytów.

Wybór youtubera, który byłby odpowiedni dla danej marki, jest zadaniem niełatwym. We współpracę inwestuje się niejednokrotnie znaczne środki, dlatego trafny wybór ma ogromne znaczenie zarówno dla marek, jak i dla reprezentujących je postaci. Należy dobrze poznać daną osobę, a przy określaniu wartości marki oprzeć się na opiniach konsumentów. Trzeba także pamiętać o czynnikach zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na markę – takich jak np. zachowanie danego twórcy, jego osobowość czy związki z innymi osobami. Wszystkich tych informacji nie dostarczy analiza jedynie  liczby wyświetleń lub subskrypcji. Widać to na przykład w analizie porównawczej osobowych wizerunków youtuberów – ich osobowości potrafią znacząco się różnić: 

Rysunek 2. Wizerunki osobowe Remigiusza Maciaszka i AbstrachujeTV.

Kampanii i działań marketingowych na YouTube stale przybywa, a rynek wideo marketingu rozrasta się w ogromnym tempie – tłumaczy Barbara Sołtysińska, prezes LifeTube. Naturalną konsekwencją rozwoju rynku jest zaś rozwój odpowiednich narzędzi badawczych, które pomagają markom optymalizować swoje działania. Taki cel postawiliśmy sobie, tworząc wspólnie z Millward Brown InScore – dodaje.

Badanie InScore jest nowym narzędziem badawczym wiodącego w swojej branży instytutu Millward Brown oraz największej w Polsce sieci partnerskiej YouTube – LifeTube. Jest to pierwsze narzędzie wykraczające poza badanie popularności twórców i uwzględnia także pomiar sympatii wskazujący, na ile dana osoba jest lubiana oraz pomiar szumu medialnego tzn. jak dużo się o danej osobie mówi, zarówno w Internecie, jak i poza nim. Te trzy czynniki składają się na końcowy wskaźnik, który – po połączeniu z dodatkową analizą osobowości marek i twórców YouTube – pozwala wyłonić pary „marka + osobowość” z największym potencjałem rynkowym. 

Badanie realizowane jest w oparciu o panel internetowy Millward Brown liczący obecnie blisko 100 tysięcy panelistów i jako jedyny w Polsce posiadający międzynarodowy certyfikat jakości dedykowany panelom internetowym ISO 26362.

Od dziś w badaniu TGI znajdują się również wybrani youtuberzy, dzięki czemu możemy poznać zachowania konsumenckie widowni danego twórcy. Sam TGI jest jedynym w Polsce badaniem o charakterze ciągłym realizowanym na próbie o liczebności n=20 000 respondentów badanych co roku od stycznia 1998. Studium TGI zawiera dane o ponad 330 kategoriach produktowych, ponad 3500 marek, zawiera także informacje o Stylach Życia konsumentów. Dane TGI pozwalają na prowadzenie wielostronnych analiz rynku konsumenckiego, zawierają informacje między innymi o:

  • spożywaniu/używaniu/kupowaniu kategorii produktowych;
  • częstotliwości spożywania/używania/kupowania;
  • markach spożywanych/używanych/kupowanych;
  • posiadanych dobrach trwałego użytku;
  • korzystaniu z usług;
  • sposobach spędzania wolnego czasu;
  • opiniach respondentów;
  • wykorzystywaniu mediów 

Badanie TGI ma charakter jednoźródłowy, co oznacza, że wszystkie informacje o konsumpcji dóbr, korzystaniu z usług, użytkowaniu mediów oraz stylach życia pochodzą od jednego respondenta. TGI to zatem więcej niż standardowe badanie konsumpcji marek, ponieważ zmienne użytkowania powiązane są dodatkowo ze wskaźnikami oglądalności telewizji, słuchalności radia i czytelnictwa prasy, jak także korzystaniem z Internetu.

Pełna prezentacja dostępna pod adresem.


Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij