4 prawdy o White Hat SEO w raporcie SearchMetrics

White Hat SEO

partnerem merytorycznym działu jest agencja whites

4 prawdy o White Hat SEO w raporcie SearchMetrics

Wszyscy lubimy dane. Można je przedstawiać na wykresach, wklejać w prezentacje, a nawet interpretować i wyciągać z nich wnioski.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Raport sporządzony przez SearchMetrics, oparty na badaniu 300 000 stron w USA, potwierdza nasze obserwacje, o których pisaliśmy wcześniej w tym roku (konkretniej w artykule o pięciu prawdach seo i publikacji dotyczącej seo przyszłości). Warto go przytoczyć, mając tak solidne podstawy empiryczne.

Czego dowiadujemy się z analizy dokonanej przez SearchMetrics?

1. Treść jest cenniejsza niż kiedykolwiek wcześniej

Treść jest kluczem do wysokiej pozycji w Google. W ujęciu ilościowym widać to bardzo wyraźnie - od zeszłego roku średnia liczba słów na stronach obecnych w top 10 wzrosła o około 20 proc., średnio z 975 do 1285.

Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule o wpływie jakości treści na pozycję w Google.

2. UX ma znaczenie

Analiza jakościowa wskazuje, że im wyższa pozycja strony w wynikach Google, tym lepsza jest jej struktura i bardziej przyjazny użytkownikowi design. Występuje również wyraźna korelacja pomiędzy pozycją, a responsywnością strony, wynosząca 33 proc. Warto więc pamiętać, że ważna jest nie tylko treść, ale i forma, dzięki której użytkownicy łatwiej mogą dotrzeć do potrzebnej im informacji.

W marcu pisaliśmy o związku między SEO a UX.

3. Klasyczne słowa kluczowe to przeszłość

Coraz więcej stron z topów SERP nie używa słów kluczowych w body i description. Spada także popularność takich praktyk w doborze domen - SearchMetrics stwierdził je tylko w 6 proc. badanych stron.

Nie jest to żadne zaskoczenie. O tym, że nie warto upychać słów kluczowych na stronie, pisaliśmy w kwietniu. Wciąż jednak warto by frazy, na które chcemy się pozycjonować, były obecne w tekście - bez tego ani Google, ani użytkownik nie będzie wiedział, co zawiera strona. Ciekawie pisze na ten temat również MOZ.com.

4. Social media są ważne!

Otwarte pozostaje pytanie o wpływ obecności w social mediach na SEO. Zdania na ten temat są podzielone, jednak obecnie nie ma dowodów na bezpośredni wpływ komunikacji w tych kanałach na pozycję w Google (w ramach uzupełnienia warto przeczytać jak Google postrzega treści z social mediów). Badanie wykazało jednak korelację między wysoką pozycją w wynikach wyszukiwania, a faktem prowadzenia działań w mediach społecznościowych. Moim zdaniem jest to raczej wynik tego, że social media dawno weszły do kanonu podstawowych kanałów komunikacji i każdy, kto poważnie myśli o widoczności swojej marki, już dawno tam jest.

Powyższe wnioski bezpośrednio wskazują, że strony osiągające najlepsze wyniki w SEO stosują działania obecne w strategii opartej o White Hat SEO. W miarę, jak sposób działania Google w Polsce będzie się zbliżał do modelu obowiązującego w USA, będziemy zauważać to mocniej.

SearchMetrics poddało analizie 300 000 amerykańskich stron w Google, sprawdzając 30 pierwszych wyników dla 10 000 zapytań.
Link do badania na stronie SearchMetrics
Link do metodologii badania

 

Kamil Skowroński
Communication Manager w agencji Whites

Z marketingiem internetowym związany od 5 lat. Z wykształcenia politolog, z zamiłowania poszukiwacz nieoczywistych rozwiązań.
Agencja Whites specjalizuje się we wdrażaniu strategii White Hat SEO i kampanii Content Marketingowych.
Skontaktuj się z autorem na LinkedIn:

Komentarze

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij