User Experience: strona zaprojektowana z myślą o użytkowniku

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
User Experience: strona zaprojektowana z myślą o użytkowniku

Czasy, gdy samo stworzenie strony WWW danej firmy wystarczyło, by dotrzeć do odbiorców, mamy dawno za sobą. Dziś – odbiorca, żeby chcieć podjąć jakąkolwiek interakcję z firmą, musi na jej stronie przede wszystkim czuć się dobrze i.. doświadczać. Czego konkretnie? Wyjaśniamy.

Co to jest User Experience?

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Doświadczenie użytkownika (w skrócie UX) to nic innego, jak reakcja danej osoby na kontakt z określonym systemem. Może nim być strona internetowa, aplikacja, oprogramowanie. Specjaliści od UX badają, w jaki sposób użytkownicy wykorzystują system, czy są zadowoleni z jego intuicyjności, możliwości użytkowania, jak postrzegają jego wartość , itd. Sprawdzają także, czy np. proces dokonywania zakupów w sklepie internetowym przebiega w prosty sposób i czy użytkownik czerpie z niego satysfakcję. „UX to jest stosunkowo nowy termin, którego autorem jest dr Donald Norman. Uważa on, że decyzje projektowe powinny być podejmowane w oparciu o potrzeby i pragnienia użytkowników, z czym trudno się nie zgodzić, biorąc pod uwagę ogromną ofertę, w której odbiorca może dziś dowolnie wybierać” – mówi Piotr Kujawa z Web Design Solutions.

Dlaczego UX jest ważne?

Użytkownicy Internetu mają do niego dostęp na coraz więcej sposobów: z poziomu komputera stacjonarnego, laptopa, urządzeń mobilnych, na różnych przeglądarkach. Ta mnogość sprawia, że użytkownik w kontakcie np. ze sklepem internetowym, który nie spełnia jego oczekiwań, w sekundę zmienia go na inny. Jeśli więc dana witryna ma być przyjazna dla użytkowników i dostępna w różnych kombinacjach (urządzenie, przeglądarka, typ połączenia) bez utraty jakości i UX – musi być zaprojektowany w przemyślany sposób. Nie bez kozery strony, które konsekwentnie zdobywają wyróżnienia w branży, są po prostu przyjemne w użyciu i działają bez zarzutu zarówno na monitorze komputera, jak i ekranie telefonu. 

Jak stworzyć stronę spod znaku UX?

Nie ma sposobu na takie projektowanie stron internetowych, by spełniały wymogi UX dla wszystkich użytkowników. Jako istoty ludzkie różnimy się między sobą i to, co pozytywnie wpływa na jedną osobę, nie musi identycznie zadziałać na inną. „Najlepsze, co możemy zrobić, to projektować w oparciu o wywołanie określonych emocji, na które stawia dana firma, promować określony sposób komunikacji na linii marka – odbiorca, badać zachowania targetu i jego upodobania” – wyjaśnia Piotr Kujawa.  

Przy tworzeniu stron, które mają zapewniać użytkownikom określone doświadczenia, warto pamiętać o kilku elementach. Wśród nich powinna się znaleźć psychologiczna wiedza na temat zachowań użytkowników danego systemu (np. klientów sklepów internetowych, użytkowników aplikacji, itd.). To pozwoli określić kierunek projektowania tak, by finalny produkt spełniał oczekiwania odbiorów. Kolejna rzecz to wiedza na temat targetu. Im lepiej znane są jego upodobania, zwyczaje, zachowania w sieci, tym łatwiej zaprojektować system, który będzie pozytywnie odbierany. Pomocne mogą się okazać także narzędzia badające zachowanie użytkowników w witrynie, przeprowadzenie testów, a finalnie wdrożenie najlepszych rozwiązań.

Mimo że nie ma wzoru na stworzenie idealnej strony w oparciu o UX, to poświęcając uwagę samemu odbiorcy, określeniu jego upodobań i preferencji, można zbliżyć się do ideału, a na pewno wyróżnić na tle konkurencji.

Źródło: materiały prasowe Web Design Solutions

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij