10 000 słomek: rzuć wyzwanie astmie!

Pressroom NowyMarketing
Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść
10 000 słomek: rzuć wyzwanie astmie!

Jak wynika z badań, około 14 procent dzieci na świecie cierpi na astmę*. Co ciekawe, ta przewlekła choroba zapalna górnych dróg oddechowych jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności uczniów w szkołach**.

W ramach globalnej inicjatywy #spacetobreathe, Electrolux zwiększa świadomość na temat astmy i inspiruje do tworzenia jak najlepszych warunków dla dzieci dotkniętych tą chorobą – nie tylko w zaciszu domu, ale i w szkołach. Jej symbolem jest 10 000 słomek – wystarczy zaczerpnąć przez jedną z nich powietrze i sprawdzić, z jakimi trudnościami borykają się astmatycy.

Halo, bileciki do kontroli!

Pełną treść dostaniesz bez grosza,
ale musisz być w naszym newsletterze.

Raz, raz, wpisywać e-mail. Tylko prawdziwy, bo sprawdzę!

partner technologiczny: GetResponse

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 300 tysięcy ludzi na świecie cierpi na astmę***. W Polsce około 5-10 procent dzieci jest dotkniętych tą chorobą****. Na początku września rozpoczął się rok szkolny, a dla wielu z nich codzienne obowiązki wiążą się z niemałym wyzwaniem. W przypadku tej choroby, kluczowe jest odpowiednie leczenie, jednak warto zwrócić uwagę również na… otoczenie – nie tylko dom, ale szkołę oraz inne placówki publiczne.

Wyślij słomkę – zmień świadomość

Globalna inicjatywa Electrolux #spacetobreathe ma za zadanie zwrócić uwagę nauczycieli, pracowników szkół i decydentów na to, jak istotne w przypadku astmy jest minimalizowanie jej przyczyn. Symbolem tej akcji społecznej jest słomka – wystarczy spróbować przez nią oddychać, aby dowiedzieć się, jak może się czuć osoba cierpiąca na astmę.

W inicjatywę może zaangażować się każdy – za pomocą formularza na dedykowanej stronie internetowej, można przekazać jedną z 10 000 słomek wraz z listem informacyjnym do wybranego odbiorcy. W ten sposób możliwe jest poinformowanie władz lokalnych, szkół i innych wybranych instytucji o problemie, a tym samym zwiększenie ich świadomości o tym, jak ważne jest dbanie o jakość powietrza w szkołach czy innych miejscach publicznych.

Warto przestrzegać kilku punktów, które pomogą sprawić, że szkoła będzie bardziej przyjazna młodym astmatykom*****:

  1. Zwierzęta – nie powinny mieć wstępu do klas szkolnych. Zarówno te żywe, jak i pluszowe, przeznaczone do zabawy. Warto poprosić dzieci, które mają zwierzęta, aby nie głaskały ich tuż przed przyjściem na lekcje.
  2. Kapcie – nie pozwól, aby czynniki wywołujące atak astmy przenosiły się na ubraniach wierzchnich. Dzieci powinny pamiętać o tym, by zawsze zmieniać obuwie oraz zostawiać kurtki w szatni.
  3. Kurz – każda szkoła musi być regularnie odkurzana. Szczególnie ważne jest porządkowanie przedmiotów w klasach, odkurzanie i pranie wykładzin, zasłon czy tapicerowanych mebli.
  4. Sprzątanie – powinno używać się sprzętu, który nie powoduje roznoszenia kurzu i alergenów. Mopy z mikrofibry czy odkurzacze wyposażone w skuteczne filtry oczyszczania powietrza będą dobrym rozwiązaniem.
  5. Środki czystości – nie mogą być silnie perfumowane. Ilość ich użycia powinno ograniczyć się do minimum, a podczas sprzątania warto szeroko otworzyć okno.
  6. Wilgotność powietrza – nie powinna być wysoka, ponieważ jest jedną z przyczyn powstawania pleśni i grzybów. Jeśli w szkole pojawi się problem ze zbyt dużą wilgocią, konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań zapobiegawczych.
  7. Papierosy – każda szkoła musi być wolna od dymu papierosowego, a dzieci nie mogą być narażone na bierne palenie.
  8. Perfumy – wbrew pozorom, używanie silnych perfum przez pracowników szkoły też ma znaczenie dla astmatyków. Na czas przebywania z uczniami, warto z nich zrezygnować.
  9. Cyrkulacja – odpowiednią cyrkulację powietrza w budynkach szkolnych można zachować zarówno poprzez odpowiedni system wentylacji, jak i regularne wietrzenie klas, sal gimnastycznych czy bibliotek.
  10. Powietrze – aby poprawić jakość powietrza konieczne jest używanie certyfikowanych filtrów powietrza, które uporają się z kurzem, pyłkami i innymi alergenami.

Aby włączyć się do globalnej społecznej inicjatywy Electrolux #spacetobreathe wystarczy wejść na stronę. Za pomocą formularza można wysłać słomkę – symbol codziennych problemów dzieci, cierpiących na astmę – do wybranej instytucji. Warto zacząć zmieniać świadomość! 

 

*Global Asthma Report 2014, www.globalasthmareport.org
**Według danych American Academy of Allergy, Asthma & Immunology
***Dane nt. globalnego obciążenia chorobami według Światowej Organizacji Zdrowia
****www.astma.mp.pl/wszystkooastmie/astmaudzieci/52333,epidemiologia-mali-astmatycy-w-polsce-i-na-swiecie
*****Porady przygotowane zostały w porozumieniu z Swedish Asthma and Allergy Association

Polecane

Dzięki, link został przesłany

Zamknij

Serdeńko!
Lubisz już nasz fanpage?

Wystarczy kliknąć:

zobacz nasz fanpage >> Zamknij

Niech zapisze się
do newslettera!

Zostaw e-mail
i powolutku strzałeczka na guziczek!

Zamknij