[Aktualizacja] Alkohol na mundialu tylko dla wybranych. Budweiser bez prawa do sprzedaży piwa

[Aktualizacja] Alkohol na mundialu tylko dla wybranych. Budweiser bez prawa do sprzedaży piwa
Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata w piłce nożnej, FIFA ogłosiła, że wbrew kontraktowi wartemu 75 mln dolarów, Budweiser nie będzie mógł prowadzić sprzedaży piwa na stadionach w Katarze. Alkohol będzie dostępny jedynie dla specjalnych gości.
O autorze
2 min czytania 2022-11-21

Aktualizacja 21.11.2022

Dokąd trafi niesprzedane piwo?

Pozbawienie Budweisera praw do sprzedaży alkoholu podczas mundialu spowodowało, że marka  pozostała z ogromną liczbą puszek, które nie trafią do rąk kibiców podczas rozgrywek. Jednak nawarzone piwo ktoś musi wypić.

– Nowy dzień, nowy tweet. Zwycięski kraj otrzyma Buds. Kto je dostanie? – czytamy w nowym wpisie Budweisera.

Kiedy pierwsze emocje związane z szokującą decyzją opadły, główny sponsor poinformował, że szykuje się na „największe w historii świętowanie”. Tysiące litrów trunku wyprodukowanego z myślą o kibicach ma trafić do kraju, który w tym roku zwycięży mistrzostwa świata w Katarze.

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Budweiser podzielił się wynikami modelu matematycznego przygotowanego przez Uniwersytet Oksfordzki. Prognozy pokazują, że palety pełne puszek piwa powędrują do Brazylii. O tym, jak będzie w rzeczywistości, i czy alkohol rzeczywiście będzie dodatkową nagrodą dla tegorocznych triumfatorów, przekonamy się już niebawem.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Artykuł oryginalny z 19.11.2022

Zalewie dwie doby przed rozpoczęciem mundialu organizatorzy wydarzenia postanowili zmienić decyzję dotyczącą promocji i dystrybucji alkoholu na stadionach. Początkowo zażądano przeniesienia namiotów Budweiser, czyli głównego sponsora rozgrywek, który miał wyłączne prawo do sprzedaży piwa na mundialu. Powód? Zdecydowano, że „natrętne” logo alkoholowej marki powinno „mniej rzucać się w oczy”.

Okazało się, że na tym zmiany się nie kończą. FIFA podała, że sponsor nie będzie mógł w ogóle prowadzić sprzedaży piwa alkoholowego podczas sportowej imprezy. 

Piwo odpada z mundialu. Nie będzie sprzedawane na żadnym z ośmiu stadionów Pucharu Świata w Katarze. Ta zmiana oznacza, że FIFA stoi teraz przed kontraktowym koszmarem z Budweiserem – napisał na Twitterze Tariq Panja, dziennikarz „The New York Times”. 

Budweiser miał sprzedawać piwo na 3 godziny przed meczami oraz godzinę po każdej rozgrywce. Sprzedaż miała odbywać się w specjalnych strefach na każdym z 8 stadionów. Marka będzie mogła oferować kibicom jedynie napój bezalkoholowy – Bud Zero, co oznacza, że spodziewane zyski drastycznie się zmniejszą.  

Tym samym zostają zerwane zasady kontraktu zawartego ze sponsorem, wartego 75 mln dolarów. Jak sprawę komentuje sama marka?

–  Jeśli to nasz ostatni tweet, chcemy po prostu, aby wszyscy zapamiętali nas jako Króla Piw – czytamy w krótkim komunikacie Budweiser na Twitterze.  

Nie znaczy to jednak, że podczas mundialu procenty będą zupełnie niedostępne. Szampan czy piwo pojawią się w strefach VIP FIFA. Dla „zwykłych” kibiców możliwość zakupu alkoholu została mocno ograniczona „ piwo będzie można nabyć jedynie po godz. 18:30 podczas FIFA Fan Festival w Doha. Prawdopodobnie ceny trunków, sięgające w przeliczeniu nawet 70 zł za kufel, nie usatysfakcjonują większości kibiców.

Sprzedaż i spożywanie alkoholu w Katarze są ściśle kontrolowane. Osoby przybywające do tego kraju nie mogą przywozić alkoholu, a konsumowanie takich napojów może odbywać się jedynie w niektórych hotelach, restauracjach czy klubach.