W dzisiejszych czasach pracownik specjalizujący się w digital marketingu, digital communication i w zwiększaniu efektywności procesów i sprzedaży jest dla firm i agencji jak Święty Graal. Czy wiedza z tych wszystkich dziedzin jest dziś faktycznie przepisem na komercyjny sukces produktu, projektu, kampanii?
Wiedza z tego zakresu jest niezwykle istotna, ale uwarunkowania osobowe takie jak chęć rozwoju i poszerzania wiedzy w dynamicznym świecie digital są również ważne. Zwinność, entuzjazm edukacyjny, znajomość narzędzi z obszaru digital media (dostępnych jest wiele bezpłatnych szkoleń) oraz umiejętności marketingowo-komunikacyjne to cechy, które dają przepustkę wielu osobom do świata digital marketingu. Te cechy pozwalają sprawnie zaadaptować obowiązujące procesy w organizacjach, znajdować nowe rozwiązania i budować filary strategii digital marketingu.
Natomiast faktycznie, wszechstronność ułatwia adaptacje w poszczególne sekcje jak np. obsługę social media czy prowadzenie kampanii w Google Ads, ale nie jest kluczowa w przypadku wyboru ścisłego kierunku rozwoju, np. w przypadku poszczególnego medium. Na rynku mamy coraz więcej absolwentów takich kierunków jak marketing internetowy czy handel internetowy – kluczowe jest tutaj odpowiednie ukierunkowanie i mentoring kandydatów na rynku pracy, aby wykorzystać odpowiednio ich potencjał.
Zobacz również
Czy kiedykolwiek musiałaś pracować nad swoją kreatywnością? Czy pomysły na działania przychodzą w Twoim wypadku w naturalny sposób?
Muszę przyznać, że nowe pomysły lub nowe aranżacje tych dotychczasowych przychodzą mi od zawsze z łatwością. Swoją wszechstronność kształtowałam od najmłodszych lat: jako mała dziewczynka trenowałam judo, brałam udział w zawodach międzynarodowych tańca nowoczesnego, a potem malowałam obrazy i trenowałam fitness. Wszyscy moi trenerzy i nauczyciele w pewien sposób byli moimi mentorami, budując we mnie różne wartości i rozwijając moje talenty.
Później praca w marce Red Bull dała mi ogromne pole do realizacji różnych kreatywnych rozwiązań w ramach field marketingu, a potem w wielu wymiarach digital marketingu – wędrując od agencji marketingowych, przez agencje mediowe i pracę po stronie marki (tworzenie e-commerce w T-Mobile). Te wszystkie elementy mocno ukształtowały mnie samą, ale także inne osoby, z którymi miałam okazję współpracować Taki swego rodzaju model edukacyjny sprawia mi dużą satysfakcję, rozwija również kreatywność.
Dla jakich klientów miałaś okazję do tej pory pracować?
Praca w różnych agencjach marketingowych i mediowych wiąże się z tym, że pracujemy dla wielu marek. Gdybym miała je dzisiaj zliczyć, pewnie byłoby ich kilkadziesiąt. Natomiast kluczowe współprace dla mnie to te, które notowały widoczne zmiany.
#NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
Obecnie w Havas Media Group wraz z zespołami z obszaru digital pracujemy dla całego portfolio klientów, ale w moim poprzednim miejscu przez blisko 4 lata odpowiadałam za budowanie strategii e-commerce oraz digital media we wszystkich kanałach online marki T-Mobile. Ten czas był dla mnie bardzo wartościowy pod kątem poznania organizacji, współtworzenia procesów i budowaniu widocznych zmian. Zbudowałam świetny zespół ekspertów, a przy bieżących zmianach i transformacji cyfrowej poznałam wiele aspektów e-commerce w obszarze technologii, dostawców i nie tylko. Mam to szczęście, że każde moje miejsce pracy wspominam bardzo dobrze.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Czym się będziesz dokładnie zajmować na stanowisku chief digital officer w Havas Media Group?
Jako chief digital officer (CDO) odpowiadam za strategię i rozwój kompetencji, a także oferty i produkty digitalowe. Jestem również odpowiedzialna za zarządzanie i koordynację wszystkich procesów digitalowych w grupie spółek Havas Media Group. Oznacza to pracę ze wszystkim kanałami digital i budowanie ich synergii. Natomiast kluczowym obszarem jest rozwój kompetencji digital oraz edukowanie i inspirowanie innych podczas pracy z zespołem.
Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że kluczem w komunikacji jest dzisiaj wideo marketing?
Rosnąca rola wideo jest istotna, ale kluczowe jest umiejętne wykorzystanie tego medium. W efekcie wszystkie media mają mieć określony poziom zwrotu z inwestycji mierzony wyznaczonym celem. Na przykład w przypadku sprzedaży usług ciekawym polem do eksperymentu jest wideo remarketing, czyli np. reklama na YouTube w oparciu o wyszukiwane słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarce Google.pl. Wideo marketing to też relacje w social mediach i umiejętne budowanie atencji, o później zaangażowania użytkownika w działania reklamowe np. na Instagramie czy TikToku.
Ostatnie zdarzenia (awaria Facebooka) mogłyby wskazywać na to, że musimy szukać nowych dróg dotarcia do odbiorcy, aby nie opierać całej komunikacji na jednej platformie społecznościowej.
Szukanie nowych sposobów komunikacji jest i było kluczowe. To odbiorcy i sposób konsumowania przez nich treści definiują tę potrzebę, dlatego m.in. rośnie rola młodego pokolenia (tzw. Gen Z), która wymusza na marketerach szukania nowych form dotarcia i aktywizacji użytkownika w obrębie kontekstu ich potrzeb. Przykładem może być streaming wśród gamersów i pomysł na aktywacje, która zaangażuje tę grupę odbiorców. Inną formą może być rosnąca rola konsumpcji audio czy video i wykorzystanie np. podcastów. Natomiast nie jest to zupełnie definiowane ostatnim zdarzeniem na Facebooku.
Powiedz proszę coś więcej o swojej fundacji „Her Digital Bar”? Jaki jest jej cel i co w niej robisz?
Jestem pomysłodawczynią i twórczynią inicjatywy Her Digital Bar, czyli społeczności niesamowitych kobiet z branży digital. To zupełnie nowa idea mająca na celu propagowanie i szerzenie wiedzy z zakres digital marketingu, wspieranie kobiet i młodych talentów poprzez edukację i pomoc w rozwoju zawodowym, jak również w znalezieniu pracy oraz w rozwoju osobistym. W ramach fundacji organizujemy bezpłatne szkolenia z digital marketingu oraz prowadzimy mentoring dla osób, które chcą pracować w branży digital.
Obecnie coraz więcej osób kończy studia z marketingu czy handlu internetowego i z uwagi na wszechstronność branży, jaką jest digital marketing, często potrzebuje ukierunkowania, aby odpowiednio wykorzystać potencjał i predyspozycje kandydata.
Jak wygląda współpraca z fundacją?
Mentorzy w fundacji odpowiednio je identyfikują, wskazują na różne ścieżki kariery oraz wspierają w procesach rekrutacyjnych. Fundacja ma na celu kontynuować i uzupełniać rolę uczelni wyższych, czyli wspierać w angażowaniu absolwentów w dalszej karierze zawodowej. Ten proces dotyczy również osób, które chcą się przebranżowić i widzą szanse w digital marketingu. Wspieramy kobiety w różnym wieku i pomagamy w edukacji.
Tym samym serdecznie zapraszam do Fanpage Her Digital Bar www.facebook.com/herdigitalbar, gdzie informujemy o nadchodzących wydarzeniach i szkoleniach. Obecnie pracujemy również nad platformą, która pozwoli nam zwiększyć skalę działań.
Na koniec zdradź proszę, czego jeszcze chciałabyś się nauczyć w nowym miejscu pracy? Na jakie wyzwania czekasz najbardziej?
Budowanie procesów i kompetencji w nowym miejscu to już ogromne możliwości rozwoju. Dodatkowo to też dla mnie nowy obszar kompetencji top management w zarządzie organizacji, co daje mi dodatkowe wyzwania i dużą wiedzę z tego segmentu.
Przede wszystkim widzę w Havas Media Group ogromny potencjał na rynku, a co za tym idzie wspaniały zespół. Wierzę, że wspólnie będziemy budować branżę i realizować świetne projekty.
Beata Magdziarz dołączyła do grona ekspertów digital w grupie Havas Media Group. To ekspertka z wieloletnim i wszechstronnym doświadczeniem w obszarze digital marketing oraz digital communication, ze szczególnym uwzględnieniem zwiększania efektywności procesów i sprzedaży. Ostatnio była odpowiedzialna za e-commerce i działania performance w T-Mobile. Kompleksowo odpowiadała za takie obszary digital marketingu jak strategia e-commerce, performance i digital media we wszystkich kanałach online, w tym sem, social media, programmatic, afiliacja oraz za marketing automation, analitykę e-commerce i SEO. Doświadczenie zdobyła po stronie wydawców (Vertigo Media, LeadR/Netsprint), agencji (GroupM, Socialyse/Havas Media Group) oraz klientów (T-Mobile, Red Bull). Ponadto, jest członkinią jury branżowych konkursów Effie Awards oraz Innovation. Założyła fundację „Her Digital Bar”, propagującą wiedzę o transformacji cyfrowej.