Nowy branding jako odbicie głębokich zmian organizacyjnych w GetSales [CASE STUDY]

Nowy branding jako odbicie głębokich zmian organizacyjnych w GetSales [CASE STUDY]
Zmieniające się trendy rynkowe, rosnąca konkurencja i oczekiwania klientów sprawiają, że bez rozpoznawalnego i wyrazistego wizerunku wyróżnienie się spośród konkurencji jest niemal niemożliwe. W kontekście tych wyzwań rebranding okazuje się doskonałą szansą na przedefiniowanie tożsamości firmy i zapisanie się w pamięci odbiorców.
O autorze
4 min czytania 2024-09-11

Jako GetSales, marka działająca na rynku usług doradczych oraz generowania leadów, zdecydowaliśmy się na ten krok, aby odpowiedzieć na potrzeby współczesnego klienta i zaznaczyć pozycję najszybciej rosnącej firmy w branży.

W tym artykule opiszemy, jak dzięki badaniom buyer persony, przemyślanym zmianom wizualnym, odświeżeniu oferty i podkreśleniu wartości marki, rozpoczęliśmy w GetSales nowy rozdział działalności.

Badania buyer persony: Podstawa przemyślanego rebrandingu

Decyzja o rebrandingu nie została podjęta w GetSales na podstawie intuicji czy chwilowego impulsu. Nie było momentu, w którym ktoś z marketingu lub zarządu rzucił, że strona mogłaby mieć inne kolory, a logo przydałoby się odświeżyć.

Kluczowym elementem decydującym o kierunku zmian, były badania buyer persony przeprowadzone z byłymi, niedoszłymi oraz aktualnymi klientami. Pozwoliły nam one dogłębnie zrozumieć wyzwania, które stoją przed firmą. Odkryliśmy, jakie potrzeby i oczekiwania mają nasi klienci, i na które z nich nie odpowiadamy dostatecznie jasno.

Dzięki tym informacjom zidentyfikowaliśmy kluczowe obszary wymagające zmian. Stało się jasne, że nasza marka potrzebuje nie tylko odświeżenia wizualnego, ale przede wszystkim nowego podejścia do sposobu opowiadania o naszych wartościach i komunikacji z rynkiem.

Nowe wartości i skojarzenia marki: Spokój i dynamika

Na podstawie zebranych danych i analiz, zdefiniowaliśmy na nowo wartości, z którymi chcemy być kojarzeni. Dobraliśmy do tego uniwersalne skojarzenie – motoryzację, której pasjonatem jest właściciel firmy Paweł Kobusiński, a której charakter dobrze odzwierciedla klimat w sprzedaży.

Te założenia skłoniły nas do poszukiwań jednej osoby, której wizerunek odpowiadałby naszym potrzebom. Chcieliśmy skojarzyć markę z kimś znanym, kogo intuicyjnie postrzegamy podobnie, by zespół i nasi klienci w łatwy sposób zrozumieli naszą ideę.

I tak inspiracją stała się postać Krzysztofa Hołowczyca, znanego polskiego rajdowca, który wyjątkowo łączy w sobie spokój i dynamikę. Te dwie cechy stały się filarami naszej nowej strategii.

Spokój w działalności GetSales oznacza dbałość o każdego klienta, transparentność w komunikacji i niezawodność świadczonych usług. Chcemy, aby nasi klienci czuli się pewnie współpracując z firmą, która rozumie ich potrzeby i jest w stanie dostosować się do ich oczekiwań.

Przejawia się to w otwartej rozmowie o celach biznesowych klientów już od pierwszego kontaktu. Osoba odpowiedzialna za kwalifikację leadów ma za zadanie m.in. dowiedzieć się, ile w danym miesiącu klient musi dostać od nas kontaktów do potencjalnych klientów, by jego handlowcy byli spokojni o “ruch” w lejku. Na tej podstawie dopasowujemy naszą ofertę i styl działania. Transparentne ustalenie oczekiwanych KPI na samym początku rozmów o współpracy wprowadza spokój po obu stronach.

Z kolei dynamika to nasze zaangażowanie w ciągłe doskonalenie się w podejściu do oferowanych usług, innowacyjność wykorzystywanych narzędzi i elastyczność w dostosowywaniu oferty do warunków rynkowych. Jesteśmy firmą, która nie boi się zmian i potrafi dynamicznie reagować na potrzeby rynku, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia naszych klientów, a co wybrzmiało bardzo mocno w przeprowadzonym badaniu.

Nowy język marki: Motoryzacyjny sznyt

Nowy branding z licznymi nawiązaniami do motoryzacji – szybka zieleń, pochylone słupki wykresu w logo – ma wykreować serię emocjonalnych skojarzeń. Takie podejście zaowocowało również zmianami w języku komunikacji marki. Zainspirowani motoryzacyjnym światem Hołowczyca, zdecydowaliśmy się na spójny ton wypowiedzi, który oddaje naszą nową tożsamość. Stawiamy na bardziej dynamiczny język odzwierciedlający naszą gotowość do działania i nieustannego doskonalenia się. Zamiast „dostarczania gorących leadów”, teraz „dolewamy wysokooktanowe leady do baku sprzedażowego” naszych klientów.

Nowy sposób opowiadania o marce to zrozumiałe dla każdego hasła, które podkreślają naszą elastyczność i dostosowanie do wymagań klienta. Ich sposób odbioru sprawdzamy w gronie pasjonatów motoryzacji i ludzi, którzy dopiero u mechanika dowiadują się, że w aucie istnieje część zwana łańcuchem rozrządu i że, o dziwo, też czasami się psuje.

Zmiany w ofercie: Eco, Comfort, Dynamic

Rebranding objął też przekształcenie naszej oferty. Pakiety „Business” i „Pro”, które dotychczas stanowiły trzon naszych usług, zostały zastąpione nowymi opcjami: „Eco”, „Comfort” i „Dynamic”.

Nowe pakiety są odpowiedzią na potrzeby klientów. Zdecydowaliśmy się na rozdzielenie konsultingu biznesowego od usług generowania leadów. Pozwoli to na bardziej precyzyjne dostosowanie oferty do specyficznych wymagań grupy docelowej.

Dla tych, którzy mają dobrze funkcjonujące procesy marketingowo-sprzedażowe, cena usług będzie korzystniejsza. Z kolei klienci potrzebujący wsparcia w układaniu działu sprzedaży będą mieć większy komfort pracy z zespołem konsultantów.

Zmiany wewnątrz organizacji: Nowy sposób zarządzania

W poprzednich punktach opisaliśmy wyłącznie zmiany widoczne z zewnątrz, ale rebranding objął także zmiany wewnątrz firmy. Jednym z kluczowych elementów była zmiana sposobu organizacji działu odpowiedzialnego za dowożenie wyników dla naszych klientów.

Wprowadziliśmy nowe procesy obsługi, które zakładają jeszcze sprawniejszy przepływ informacji w zespole, indywidualne podejście do każdego klienta i więcej przestrzeni na proaktywne działania naszych specjalistów.

Rebranding zainspirował nas też do zainwestowania w rozwój zespołu, co zaowocowało rozpoczęciem projektu HR. Koncepcja stojąca za tą inicjatywą ma za zadanie umożliwić pracownikom wykorzystanie ich potencjału i zapewnić dogodną przestrzeń do dalszego rozwoju umiejętności.

Transparentność: Informowanie zespołu i klientów o planowanym rebrandingu

Przeprowadzenie tak szeroko zakrojonych zmian wymagało odpowiedniej komunikacji zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Z wyprzedzeniem informowaliśmy nasz zespół o nadchodzących zmianach, organizując szkolenia i warsztaty, które pozwoliły pracownikom w pełni zrozumieć obrany kierunek. Każdy mógł poczuć się częścią tego procesu, co z kolei przełożyło się na większe zaangażowanie i motywację do pracy.

Uczyliśmy się na błędach największych. Przykład firmy GAP, która przeszła przez rebranding, jest doskonałym dowodem na to, jak ważna jest odpowiednia komunikacja z klientami. GAP zdecydował się na wprowadzenie zmiany logo bez wcześniejszego informowania swoich klientów, co wywołało niepokój i spadek sprzedaży firmy.

Dodatkowo w ostatnich czasach mieliśmy szansę obserwować wprowadzenie nowego brandu bez odpowiedniej komunikacji stołecznego miasta Wielkopolski, którego nazwę po fali negatywnych komentarzy i petycji mieszkańców, znowu zapisujemy po staremu: POZnan*.

Ucząc się na powyższych przykładach, zdecydowaliśmy szczególny nacisk położyć na atrakcyjną komunikację do klientów. Aby każdy miał szansę zrozumieć, z czego wynikają zmiany i jakie konsekwencje mogą przynieść, na tydzień przed premierą nowej identyfikacji wysłaliśmy tradycyjną korespondencję listowną wraz z drobnym, ale przemyślanym prezentem.

W dzisiejszych czasach, kiedy większość firm komunikuje się wyłącznie za pomocą maili i mediów społecznościowych, postanowiliśmy wyróżnić się i pokazać, że zależy nam na bliskim kontakcie z klientami.

Transparentna komunikacja pozwoliła uniknąć niespodziewanych problemów i zebrać pierwsze opinie od naszej grupy docelowej, zanim jeszcze zmiany zostały poddane publicznej ocenie. Dało nam to możliwość zaadresowania punktów zapalnych i na ostatniej prostej wprowadziło dużo organizacyjnego spokoju.

Rebranding – złożone i wieloetapowe działania

Proces rebrandingu był złożonym i wieloetapowym przedsięwzięciem, które wymagało zaangażowania całego zespołu. Dzięki przeprowadzonym badaniom buyer persony, świeżemu podejściu do wartości marki, reorganizacji oferty oraz transparentnej komunikacji z klientami, udało nam się nie tylko odświeżyć wizerunek firmy, ale i wzmocnić relacje z klientami.

Nowe wartości – spokój i dynamika – stały się fundamentem naszej marki i doskonale odzwierciedlają to, kim jesteśmy, jak chcemy być postrzegani i dokąd zmierzamy.

Wierzymy, że nasz rebranding to początek nowego, ekscytującego rozdziału w historii pierwszej w Polsce Agencji Sprzedaży 360, którą budujemy już teraz.