Pozostałe podsumowania roku 2021 przeczytasz tu >
Zobacz również
Content marketing na przełomie 2021/2022 podsumowują: Martyna Witosz, Digitree Group; Paulina Świętczak, hyperCREW; Marta Pelska, Performante; Anna Łyszczek-Majewska, VMLY&R; Joanna Kulig, Labcon.
Martyna Witosz #NMPoleca: Jak piękny design zwiększa konwersję w e-commerce? Tips & Tricks od IdoSell
content marketing specialist w Digitree Group
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
Netflix potrafi robić dobry content. Udowodnił to po raz kolejny w nietypowej kampanii reklamującej 2. sezon serialu Lupin. Na budynku Muzeum Narodowego w Krakowie zawisł banner z wizerunkiem Damy z gronostajem autorstwa Leonarda DaVinci, ale… bez naszyjnika, który widnieje na oryginale dzieła. Natomiast obok Muzeum znajdował się billboard, przedstawiający serialowego Lupina – złodzieja, który w rękach trzymał właśnie brakujący naszyjnik. Niebanalny, przyciągający uwagę pomysł, wyraża czasem więcej niż tysiące słów.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W moim zestawieniu nie mogłam też pominąć specjalistów od real time marketingu – firmę Ikea. Marka po przegranych wyborach przez Donalda Trumpa opublikowała na Facebooku grafikę przedstawiającą wycieraczkę o nazwie Trampa z hasłem – „Brakuje Trampa?”. I choć dla niektórych odbiorców komunikat był zbyt kontrowersyjny, to na pewno podziałał na zasięgi. A czy nie o to chodzi w RTMach.
W tym roku w drogeriach Hebe pojawiła się nowa marka żeli pod prysznic – Shots!. Temat ten poruszył internautów, ponieważ nazwy produktów oraz ich opisy są bardzo nietypowe, a wręcz kontrowersyjne. Jest to jednak świetny przykład tego, jak przebić się w branży kosmetycznej pośród sztampowych treści typu: idealna dla skóry, jedwabiście gładka, itd.. Marka Shots! wyszła poza te schematy, zyskując popularność charakterystycznym contentem. W końcu kogo nie zainteresowałby żel o nazwie “Passat sąsiada” choćby z czystej ciekawości, czy faktycznie jego zapach przypomina 1.9 TDI.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing
1. Media bez wyboru
Data 10 lutego 2021 roku w Polsce przejdzie do historii, jako dzień bez contentu. Większość serwisów internetowych, telewizji i rozgłośni radiowych zdecydowało się wtedy wesprzeć akcję – Media bez wyboru – wstrzymując udostępnianie contentu i nadawanie programów. Wydarzenie to okazało się zarówno solidarnym protestem, jak i potrzebnym odpoczynkiem od treści, których w ostatnim czasie jest tak wiele dookoła nas.
2. Eko moda
W branży eCommerce trwa niezmiennie moda na ekologię. Wiele firm coraz lepiej zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o środowisko. Według badań, na świecie w ciągu 1 sekundy na śmietnik trafia – uwaga – TONA ubrań. Na całe szczęście powstają takie projekty jak UPDIWU i DIWU, które polegają na upcyklingu oferując dodatkowo sprzedaż swoich ubrań wykonanych wyłącznie z materiałów ekologicznych. Za projekt strony i za jej wdrożenie odpowiedzialna jest firma Digitree Group, z czego jestem szczególnie dumna. Nawet w content marketingu zyskuje na popularności ekorozwiązanie, jakim jest recykling treści. Polega on na ponownym wykorzystaniu wcześniej już przygotowanych materiałów, tylko przedstawionych w innej formie i w innym medium. Działanie to ma same zalety – nie duplikujemy treści, wykorzystujemy temat w 100% i docieramy do osób korzystających z różnych kanałów reklamowych.
3. Podcasty
Ten rodzaj komunikacji podbił rynek content marketingu w 2021 roku. Według danych, które podaje Spotify popularność podcastów w Polsce w tym roku wzrosła aż o 94%. Są one też dobrym sposobem na wspomniany wcześniej recykling treści. Jeśli podcast oprzemy na contencie opisanym wcześniej np. na blogu, to przy stosunkowo małym nakładzie pracy, możemy dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku
1. E-commerce content
Wraz z pandemią i wzrostem uruchomienia dużej liczby nowych sklepów internetowych, pojawiło się zapotrzebowanie na e-commerce content. Bez dokładnego opisu produktów i przemyślanych działań contentowych, sklep szybko straci swoich klientów, którzy przejdą do konkurencji. Warto również „tradycyjne” treści połączyć z działaniami performancowymi opartymi o sztuczną inteligencję. Personalizowany, wartościowy i odpowiednio targetowany content na pewno wpłynie pozytywnie na powodzenie kampanii.
2. Prostota i minimalizm
Różnego rodzaju content otacza nas z każdej strony. Można powiedzieć, że wielu odbiorców jest „przejedzonych” długimi artykułami, w których szukają odpowiedzi tylko na jedno proste pytanie. Dlatego w 2022 roku w dalszym ciągu będzie panował trend na prostotę i minimalizm w komunikacji. Mniej wcale nie oznacza gorzej – dotyczy to zarówno designu stron jak i tworzonego contentu. Dowodem na to są ostatnie działania najpopularniejszych, międzynarodowych marek, które upraszczają swoją komunikację, a nawet logotypy.
3. Zdobycie zainteresowania wśród przedstawicieli pokolenia Z
Pokolenie Z to osoby urodzone pod koniec lat 90., dla których nowe technologie to coś, co istnieje od zawsze w ich życiu. Większość z nich właśnie wkracza na rynek pracy, zwiększając swoją siłę nabywczą i to oni stają się potencjalnymi klientami dla przeważającej części branży e-commerce. Ważne więc, aby dokładnie dopasować content do ich zainteresowań i oczekiwań. Jednym z najszybciej rozwijających się w ostatnim czasie trendów content marketingowych jest rozwój treści wideo oraz audio. Odchodzi się już od materiałów pisanych na rzecz dynamicznych form przekazu – muszą one jednak być dopasowane do odbiorcy. Należy wziąć pod uwagę m.in. czas skupienia uwagi użytkownika. Według badań wśród przedstawicieli pokolenia Z czas ten wynosi 8 sekund, a wśród milenialsów 12 sekund. Oznacza to, że mamy naprawdę mało czasu, aby przeciągnąć potencjalnych klientów na zakupową stronę mocy.
Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
W najbliższym roku możemy być świadkami rozwoju technologii voice, czyli wyszukiwania głosowego i asystentów głosowych. Konieczne więc będzie zoptymalizowanie strony i dostosowanie contentu, tak aby pasował do technologii voice search. Kiedyś na początku było słowo, a teraz fonia będzie grała pierwsze skrzypce. Na równi z wizją i… słowem – rzecz jasna.
Paulina Świętczak
digital content manager, hyperCREW
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
Pierwszą akcją marketingową, która zasługuje na miano najlepszej w kategorii content to cykl „Porozmawiajmy o pieniądzach” ING Banku Śląskiego. W 2020 roku ING opublikował raport o tym samym tytule, który sprawdzał, czy rozmowa o pieniądzach dla Polaków jest naturalna, trudna, czy jest powodem konfliktów. Następnie w podcaście psycholożka Maria Rotkiel rozmawiała z innymi psychologami o różnych aspektach dotyczących pieniędzy i o związanych z tym tematem emocjach. Całość została przygotowana w naukowym tonie, ale podana w formie przystępnych rozmów. Jednocześnie zostały opublikowane krótkie formy z Czesławem Mozilem, przypominające stand up.
W 2021 roku ING kontynuował akcję i opublikowało serię krótkich filmików na YouTube z udziałem czterech znanych Influencerów: Red Lipstick Monster, Karola Paciorka, Martina Stankiewicza i Izaka. W filmach pojawił się także ekspert ING, który wypowiedział się na zadane tematy jako głos Banku. Cały projekt ma formę edukacyjną, przełamuje bariery i dostarcza widzom odpowiedzi na trudne pytania. To wyjście do młodych odbiorców w odpowiedniej formie. Bo prócz jakości contentu, ważne jest jego podanie. Tutaj ING zrobił to wzorowo.
Drugie działanie, które zasługuje na uwagę to współpraca producenta samochodów marki SKODA z wydawnictwem Vogue. Ówczesny redaktor naczelny Filip Niedenthal zaprosił znane osoby ze świata sztuki i kultury na przejażdżkę hybrydową nowością marki SKODA, by porozmawiać o zmianie. W całej kampanii, która miała przybliżyć odbiorcom model hybrydowy, zachowano wysoką jakość rozmów, a prezentacja samochodu była nienachalna.
W całym szumie informacyjnym, w którym żyjemy najbardziej liczy się jakość i rzetelność. W cenie są portale, influencerzy, edukatorzy, działacze społeczni, którzy dostarczają sprawdzonych informacji i wyczerpują dany temat. Na pewno nie raz szukaliście czegoś w Internecie i natykaliście się na artykuły napisane pod SEO, w których 5 razy pojawiało się nurtujące Was pytanie, a odpowiedź była żadna. Przykładem tworzenia dobrego i rzetelnego contentu jest portal thesport.pl. Oprócz informacji ze świata sportu, można znaleźć porady dotyczące treningów, rekomendacje tras czy butów do biegania. Artykuły dostarczają całego kompletu informacji, co jest kluczem w dobrze opracowanym contencie.
Prócz jakości i rzetelności, ważna jest też dystrybucja contentu – czyli dotarcie do odbiorcy. Możemy zrobić najlepszą kampanię contentową, ale bez odbiorców nic nie zyskamy.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing
1. Twórcy Instagrama mocno gonią TikToka, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Wprowadzenie Instagram Reels na pewno jest wydarzeniem, które mocno wpłynie na formy contentu. Możliwość tworzenia krótkich wideo z różnymi efektami, przejściami, daje opcje na tworzenie krótkich i ciekawych treści. Kreatywność pozostaje w cenie.
2. UOKiK na koniec września b.r. zapowiedział postępowanie wyjaśniające w zakresie kryptoreklamy u influencerów argumentując, że każdy konsument ma prawdo do rzetelnej informacji dotyczących powodów polecania danego produktu. Każdy wpis sponsorski musi być dokładnie i jasno oznaczony. Opis typu #ad czy #współpraca są niewystarczającym wyjaśnieniem. Teraz każde działanie influencera musi być transparentne. Z jednej strony jest to ruch w dobrą stronę, z drugiej konsumenci są na tyle świadomi, że sami potrafią już określić, co jest sponsorowane, a co nie. Często sami influencerzy mocno podkreślają, kiedy dzielą się własną opinią. Oznaczanie materiałów sponsorowanych na pewno odbije się na zasięgach – już teraz influencerzy deklarują mocny spadek. Zobaczymy, jak sytuacja wpłynie na influencer marketing w najbliższym czasie.
3. Facebook zmieniło nazwę na Meta. Jest to zapowiedź zmiany i wyznaczenie jej kierunku. Nazwa Meta odnosi się do „metawersum”, czyli wizji świata online, w którym faktycznie jesteśmy, a nie tylko obserwujemy. Jak twierdzą twórcy, jest to plan długoterminowy, więc pozostaje czekać i obserwować, w którym kierunku ta zmiana się potoczy.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku
Pokazanie maksymalnie dużo treści, w jak najkrótszym czasie. Tworzenie contentu wideo, który przykuje uwagę, pokaże jak najwięcej informacji i zapadnie w pamięć to wyzwanie, przed którym staną twórcy contentu w 2022 roku. To wiążę się z drugim wyzwaniem, równie ważnym, czyli:
a) Zatrzymanie uwagi widza. Walczymy o tę uwagę w przestrzeni internetowej, a po pandemii, jest to jeszcze bardziej wymagające.
b) Przejście w wirtualny świat – tworzenie grafik 3d oraz AR, które zyskują na coraz większej popularności i stają się normą. Kto nie stworzył dla swojej marki filtra na Instagram, niech szybko nadrabia zaległości.
Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
Sztuczna inteligencja w marketingu to trend, który będzie się mocno rozwijał. AI może poprawić jakość obsługi klienta, zwiększyć skuteczność reklam, czy usprawnią komunikację z klientami.
AR, czyli rzeczywistość rozszerzona nadal będzie się mocno rozwijać i to nie tylko w kierunku rozrywki, ale także pogłębiania wiedzy i doświadczeń.
Marta Pelska
copywriter, Performante
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
Wiele z moich ulubionych działań content marketingowych jest częścią szeroko zakrojonych aktywacji marek w różnych kanałach, więc skupię się tylko na tych, które zaistniały wyłącznie w przestrzeni digitalowej. W mojej mocnej trójce już zawsze będzie LIDL i to, co „wyczynia” na Facebook’u z postami produktowymi – twórcy profilu łączą bowiem typową stylistykę gazetek supermarketowych z doskonałą popkulturową zabawą, tworząc niekiedy piętrowe i wariackie skojarzenia hasłowe z aktualnie promowanymi produktami.
Drugą kampanią, która wzbudziła mój niemały podziw, jest kreacja stworzona dla województwa podlaskiego, pod nazwą „Podlaskie zasady pracy”, gdzie piękne krajobrazy natury zostały w inteligentny sposób zderzone z hasłami, czerpiącymi z korpomowy. Nie tylko, by przybliżyć uroki miejsca, ale również by pokazać, jak ważną rolę w naszym życiu pełni relaks z dala od zgiełku wielkich miast i… social mediów.
Last but not least, niszowy projekt, który okazał się dużym sukcesem, i którego prostota, a zarazem piękno, bardzo do mnie przemawiają. Oto agencja wzięła na warsztat piosenkę pt. „Kolorowy wiatr” (ze ścieżki dźwiękowej do „Pocahontas”, oldschoolowej animacji Disney’a), by zmienić ją w hołd dla piękna Ziemi. Jej nowoczesną, klubową wersję stworzył Smolik, natomiast w warstwie wizualnej wykorzystano zapierające dech w piersiach ujęcia przyrodnicze. Tak powstały teledysk promował nowy program BBC Earth „Perfect planet”. Wideo jest swoistym memento w dobie postępującego kryzysu klimatycznego, ale też przepiękną, wzruszającą produkcją.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing
Po pierwsze, nadal jesteśmy marketingowo „w długim ogonie COVID-19”, czy nam się to podoba, czy nie. I chociaż narracje nie są stricte związane z pandemią, wiele marek bardzo eksponuje aspekt well-being, bliskości, rozmowy, wzmacniania nie tylko odporności, ale relacji międzyludzkich.
Drugim ważnym filarem są ruchy społeczne czy to dotyczące mniejszości LGBT+ i inkluzywności, czy też związane z sytuacją kobiet w Polsce. Trzecim – pogłębiający się kryzys klimatyczny i to, jak wymusza na markach zrównoważoną narrację.
A z „mniejszych” rzeczy – kryzys wizerunkowy Żabki, wywołany oskarżeniem o plagiat. Marka miała wykorzystać autorskie posty kasjerki jednego ze sklepów sieci bez jej zgody. Dyskusja, jaka rozgorzała (i rozgrzała społeczność), stała się ważnym przyczynkiem do rozmowy o granicy zapożyczeń w Internecie i prawie do własności intelektualnej w kontekście memów, które w teorii nie mają jednego autora. Nie mówiąc już o tym, że uzmysłowiliśmy sobie dwie prawdy. Po pierwsze, internauci naprawdę tropią różne rzeczy. A po drugie – estetyka kiczu (czyli połączenie źle wyszparowanych zdjęć, cekinów, brokatu i Comic Sans), w jakim utrzymana jest cała komunikacja, staje się nową estetyczną siłą i nie można jej zignorować.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku
Po pierwsze, user-generated content, czyli jak w dobie zblazowania cyfrowego zmusić odbiorcę do reakcji. Po drugie, brand advocacy – być może Twoja marka ma już natywnego ambasadora, ale jeszcze o tym nie wiesz? Niech casus Żabki i przeoczenie tego aspektu będzie Waszą przestrogą. Po trzecie – samo wideo nie jest już niczym „wow”, stało się nieodłącznym elementem każdej strategii contentowej. Chyba, że zostanie rozszerzone o elementy ze świata AR i VR, by pomóc odbiorcy jeszcze bardziej przeżywać prezentowane treści.
Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
Tak, jak wspomniałam przy wyzwaniach – wszelkie funkcjonalności służące rozszerzaniu experience odbiorcy, a zatem połączenie wideo, VR, AR. Z drugiej strony to, co sprawdziło się świetnie na TikTok’u – możliwość zarządzania contentem i współkreowania go przez odbiorców. Już teraz telefony stają się mini studiami nagraniowo-zdjęciowymi, więc ta tendencja, by stać się i twórcą, i tworzywem, będzie tylko postępować.
Anna Łyszczek-Majewska
senior strategy planner w VMLY&R (obecnie pracuje dla marki Danone). Autorka podcastu „Celowość”.
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
Content marketing w 2021 roku utrzymał wysoki poziom kreatywny. Możemy także zaobserwować świadome podejście do planowania ścieżki promocji contentu, by skutecznie docierał do odbiorców. Co więcej – marketerzy zwiększają widoczność treści przez rozszerzenie touchpointów komunikacji. Moją uwagę zwróciły te działania, które zasilały kampanijnymi budżetami tematy ważne dla odbiorców. Realizowały to jednak w sposób, który wspierał strategiczne cele marki.
Pierwszy przykład, który zwrócił moją uwagę to Milka i „Miłe Wieści”. To program w ramówce TVN, TVN7 i TTV, którego gospodarzem został Marcin Prokop. To świetny przykład na to, że zarówno przekaz, jak i tonality mogą wspólnie pracować na rzecz marki. W tym przypadku zwiększając ilość pozytywnych newsów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że „miłe wieści” to mało wyraźny pomysł. Jednak kiedy umiejscowimy go w kontekście newsowym, pełnym negatywnych treści, widzimy jego prawdziwą wartość. I jest to kolejny dowód na to, że content marketing może swoją moc manifestować nie tylko przez przekaz, ale też formę i tonality.
Drugi przykład to działania ING i akcja społeczna „Porozmawiajmy o pieniądzach”. To seria rozmów z influencerami, którzy poruszyli m.in. zagadnienia dzielenia się wydatkami, czy prośby o zwrot pożyczonych pieniędzy. To również przykład, w którym marka angażuje się w pozornie oczywisty temat, charakterystyczny dla całej kategorii. W końcu cała bankowość jest związania z pieniędzmi. Edukacja finansowa jest jednak świadomym wyborem marki, która chce pomóc w przełamaniu barier przed rozmową o pieniądzach. Trudno bowiem świadomie zarządzać swoim budżetem, kiedy mamy trudność z komunikacją w tym temacie.
Na początku 2021 roku Electrolux stworzył podcastową przestrzeń na rozmowy o sprawach związanych z ekologicznymi wyzwaniami. „Klimatyczne rozmowy” były prowadzone przez Annę Piętę, która zaprosiła do rozmowy gości. Doceniam w tym koncepcie dużą użyteczność dla odbiorców. Odcinki były podzielone na kategorie dotyczące różnych obszarów życia. Z rozmów można było też wywnioskować, jakie małe kroki każdy z nas może podjąć, żeby zmniejszać swój ślad węglowy i dbać o planetę. W drugiej części 2021 roku ukazał się też raport IPCC „Code Red for Humanity”, który wzywa do natychmiastowego podjęcia działań na rzecz planety. Dlatego każdy merytoryczny projekt, który zwiększa świadomość dbania o planetę i wskazuje na rozwiązania w tej kwestii, jest bardzo cenny.
3 wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing
W 2021 roku wskazałabym na jedno główne wydarzenie, które oddziaływało na wiele sposobów zarówno na jednostki, jak i całe grupy zawodowe. To rzeczywistość hybrydowa – część zawodów nadal kontynuuje pracę z domu, niektórzy wrócili na 100% do pracy, dzieci do szkoły, żeby później znów wrócić do domu. W indywidualnych historiach pod tym scenariuszem kryje się wiele różnych wydarzeń i trudności, które różnią się od roku 2020, gdy wszyscy kolektywnie doświadczyliśmy podobnych wyzwań związanych z zamknięciem w domu.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku
W związku pracą w modelu hybrydowym trudno zakładać, że np. nasza grupa docelowa będzie słuchała podcastu w drodze do… pracy. Czasem rzeczywiście taka podróż może odbywać się autobusem, czy samochodem. W innym przypadku droga do pracy odbywa się między pokojem a kuchnią. Czasem zależy to od dnia tygodnia. Wyzwaniem jest więc serwowanie odbiorcom takiej długości contentu, której potrzebują w kanale, który w danym momencie jest dla nich atrakcyjny. Wyzwaniem jest też włączenie content marketingu w długofalowe działania w sytuacji, w której układ sił digital-offline nadal się stabilizuje.
Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
W 2020 roku obserwowaliśmy wysyp contentu edukacyjnego: live’y i webinary były tworzone przez marki, instytucje, fundacje, czy influencerów. Wtedy sam fakt dostarczania wiedzy czy inspiracji w takiej formie był atrakcyjny. W 2021 roku widać jednak, że kiedy oswoiliśmy się już z taką formą, czas na nowo zawalczyć o uwagę odbiorców. I coraz więcej prowadzących spotkania online szuka sposobów na to, żeby je uatrakcyjnić. Z pomocą przychodzą tu platformy, które pozwalają na interakcje: przeprowadzanie ankiet, prezentowanie wyników w trakcie odcinka, czy wyświetlanie na ekranie komentarzy. Dlatego planując content, warto także zaplanować formy interakcji z prezentowanymi treściami.
Joanna Kulig
creative strategist w Labcon
3 najciekawsze akcje/kampanie content marketingowe z 2021 roku w Polsce
1. OLX “Fanatyk: Historia prawdziwa” – OLX po raz kolejny sięgnął po nieoczywiste polskie klasyki, sprawiając, że chociaż wzbogacone contentem marki chce się je obejrzeć raz jeszcze. Do tego, mamy jasność przekazu, wiemy co chce nam przekazać sama marka.
2. IKEA x Decathlon “Lepszy dom sprawdza się w sporcie” – komunikacja bardzo dobrze uplasowana w kontekście pandemicznych codziennych niedogodności. Zabawna współpraca gigantów oparta została o jasny insight konsumencki. Przez co samą radością było obserwowanie “bitwy” marek prowadzonej zarówno offline (billboardy), jaki online (SoMe), której zwieńczeniem była wzajemna wymiana claimów.
3. Miłość nie wyklucza x Gazeta.pl “Bez LGBT+ nie ma Polski” – w szalenie prosty sposób została zwrócona uwaga na skomplikowany i poważny problem społeczny.
Wydarzenia z 2021 roku najmocniej wpływające na content marketing
1. Niestety nadal pandemia, a raczej postpandemiczna rzeczywistość. Szczepionki, zmieniające się restrykcje, widma kolejnych lockdown’ów, mutacje wirusa, teorie spiskowe – wszystko to sprawia, że funkcjonujemy kolejny rok w zdecydowanie mniej przewidywalnym środowisku społecznym, jak i biznesowym. O ile każdy trzymał kciuki za to, że 2021 będzie magicznym końcem pandemii, to teraz coraz mocniej przekonujemy się, że nastała nowa rzeczywistość.
2. Jeszcze więcej ciemnych chmur nad Facebookiem, których część przyniosła była product manager Francis Haugen, która w roli sygnalistki poinformowała świat o tym, że Zuckerberg bagatelizuje kwestie bezpieczeństwa użytkowników, a ponadto algorytmy platformy promują hejt, ekstremistyczne postawy oraz negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne młodych. Pół żartem mówi się, że Facebook ma już tak złą reputację, że aż musiał zmienić nazwę – Meta. Czy w związku z tymi informacjami marki w ramach odpowiedzialności zaczną rezygnować z treści na FB? Zobaczymy. Lush już ogłosił rezygnację z Facebooka, Instagrama, Snapchata i TikToka na rzecz Pinteresta, Twittera i YouTube.
3 najważniejsze wyzwania stojące przed content marketingiem w 2022 roku
1. Metaverse, a wraz z nim AR, VR, NFT, branded virtual worlds, virtual goods, synthetic media, avatary… – chociaż dla wielu marek może brzmieć to obco i trochę przerażająco, to nie ma się czego bać. Czas odrobić lekcje i zakasać rękawy do pracy, bo Internetu 3.0 zdaje się nic nie powstrzyma.
2. Budowanie relacji i odpowiedzialność – mówienie bardziej do ludzi, niż tylko do konsumentów. Z empatią, autentycznością. Od marek nie chcemy już tylko produktów/usług, oczekujemy, że będą podzielały nasze wartości. Ten trend z roku na rok tylko się wzmacnia. Marki będą jeszcze częściej i bardziej wnikliwie pociągane do odpowiedzialności za swoje działania – zarówno w kontekście klimatu, etyki, jak i różnorodności. Będzie coraz więcej sytuacji społecznych, w których marki mogą zostać wywołane do tablicy, aby opowiedziały się po jednej ze stron.
3. Back to basics, czyli ciągła praca nad tworzeniem interesujących i angażujących treści, z których na koniec odbiorca ma jakąś wartość. Przed rozpoczęciem działań warto zadać sobie podstawowe pytania, jak: co chcę powiedzieć? Czy mam, co powiedzieć? Niestety, nadal mamy wiele przykładów złego content marketingu, który zmienia się w nachalną reklamę, bo marka boi się, że nie zostanie zauważona. Uwierzcie, zostanie. 🙂
Nowinki technologiczne a content marketing w 2022 roku
1. Metaverse – ciekawa jestem jak marki w Polsce wykorzystają świat Web 3.0. Póki co w porównaniu z rynkami zagranicznymi u nas utrzymuje się pewna doza nieśmiałości 🙂
2. Nadal voice – czy to w kontekście asystentów głosowych i dedykowanym im kampaniom (jak słynne “Ok, babcia” Mastercard) czy podcastów. Pomimo, że stale możemy obserwować wysyp nowych twórców oraz coraz więcej produkcji branded content, to mamy jeszcze sporo do odkrycia. W przyszłym roku możemy spodziewać się więcej angażujących i rozbudowanych treści, takich jak chociażby ostatnio ogłoszony serial podcastowy Coca Coli, łączący platformy Spotify i YouTube, produkcja Storytel’a z pierwszej połowy roku – “Random”, czy cykl skierowany do Gen Z “Work in progress” zrealizowany przez Newonce dla Pracuj.pl.