Były już billboardy antysmogowe marek Volvo i Aviva, a nawet chodnik, który oczyszcza powietrze ze spalin – takowe znaleźć już można w Krakowie i Warszawie. Teraz przyszedł czas na proekologiczne murale.
Zobacz również
Powstały one w ramach nowej akcji marki Converse pod hasłem „City Forests”. Kilkunastu artystów zaangażowanych w inicjatywę namalowało w 14 miastach na całym świecie murale, które pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza. Znaleźć je można m.in. w Belgradzie, Sao Paulo, Limie, Johannesburgu, Sydney, a także w Warszawie.
– W wielu miastach świata poziom zanieczyszczeń spadł na skutek tego, że ludzie nie musieli codziennie dojeżdżać do pracy i spędzali mniej czasu na zewnątrz, a firmy pracowały na zwolnionych obrotach. W momencie, gdy wszyscy na chwilę zwolnili, marka Converse dostrzegła okazję, aby zabrać głos i pomóc w produkcji świeżego powietrza poprzez zrównoważone murale. Wszystko dla społeczności, które ponownie się łączą i wracają do życia po długim okresie izolacji – mówią przedstawiciele marki Converse.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
W jaki sposób murale oczyszczają powietrze? Otóż do ich wykonania wykorzystane zostały farby fotokatalityczne – a ich składnikiem aktywnym jest dwutlenek tytanu, który powoduje, że wszelkie szkodliwe związki w powietrzu zamieniane są w bezpieczne azotany i węglany. Jak zapewniają twórcy inicjatywy, takie murale to równowartość zasadzenia globalnie 3000 drzew.
Warszawski mural można znaleźć nieopodal stacji Metro Politechnika. Stworzyli go polscy artyści prezentujący dwa zupełnie różne style: Dawid Ryski i Maciek Polak.
PS
Na facebookowym profilu miasta Łódź pojawiło się humorystyczne wideo zatytułowane „Jak przetrwać w czasie kwarantanny?”. Bohaterami filmu są murale, które na potrzeby produkcji ożyły.
PS2
W dniach 20-21 września 2019 roku, za sprawą projektu Kinomural, wrocławskie Nadodrze zamieniło się w wielkoformatową galerię sztuki – na 12 ścianach 8 kamienic pojawiły się ruchome murale.
PS3
Zachęcamy też do sprawdzenia innych ciekawych przykładów murali.