Czy ludzie o różnych poglądach potrafią ze sobą rozmawiać? Poruszający eksperyment młodych poznaniaków

Czy ludzie o różnych poglądach potrafią ze sobą rozmawiać? Poruszający eksperyment młodych poznaniaków
Co się stanie, gdy w jednym miejscu zbierze się 10 osób o zdecydowanie różnych poglądach? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć młodzi poznaniacy z Duszpasterstwa Akademickiego. Zaprosili do współpracy m.in. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta oraz Jadwigę Emilewicz i stworzyli niezwykły film.
O autorze
1 min czytania 2021-02-05

Młodzi poznańscy chrześcijanie związani z Duszpasterstwem Akademickim postanowili przeprowadzić nietypowy eksperyment, w którym sprawdzili, czy pomimo tak wielu różnic –  wynikających z uwagi na wiek, pochodzenie, poglądy itp. – potrafimy prowadzić spokojny dialog?

Do niekonwencjonalnego projektu zostało zaproszonych 10 osób, w tym m.in. Jacka Jaśkowiaka, prezydenta miasta i posłankę Jadwigę Emilewicz. Wszyscy uczestnicy eksperymentu byli w jakiś sposób związani z Poznaniem i dobrani według różniących ich stereotypów. 

Co ciekawe, uczestnicy projektu wiedzieli, że wezmą udział w filmie i zostaną zestawieni z osobą z przeciwstawnego środowiska, nie znali jednak pytań, które miały być im zadane.

Film składa się z dwóch części. Najpierw uczestnicy mieli za zadanie przedstawić siebie i swój światopogląd. Następnie goście zostali zaproszeni do dialogu, w którym mogli zadać swojemu rozmówcy szesnaście przygotowanych wcześniej pytań. Czy im się udało?

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 100 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

– Samo tworzenie filmu było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem. Nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać i jaki będzie finał naszego projektu, w końcu do studia zaprosiliśmy ludzi, którzy stereotypowo wydają się całkowicie różni. Interpretację filmu zostawiamy widzowi, każdy może odczytać to na swój sposób i to jest dobre. Mamy nadzieję, że będzie to impuls do zastanowienia się nad naszymi relacjami: tymi rodzinnymi, ale też w środowisku, w którym żyjemy – powiedział Paweł Pomin, jeden z twórców projektu.

Za pomysł oraz realizację filmu odpowiedzialne są osoby związane z Duszpasterstwem Akademickim Winiary oraz Fundacja Dwunastka. Projekt został zrealizowany w WSK Studio.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

PS

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

W 2019 roku Tyskie udowodniło, że nawet tak codzienne miejsce jak winda może być początkiem nowej znajomości. Akcja zrealizowana przez markę jest częścią kampanii „Przejdźmy na TY”, która zachęca do dbania o bliskie relacje, otwartości i poznawania się.

PS2

Niemiecki oddział LinkedIna postanowił przeprowadzić eksperyment na ulicach Hamburga – zapytał grupę nieznanych sobie osób, czy potrzebują pomocy w jakiejś sferze swojego życia. Okazało się, że większość z nich zmagało się z pewną trudnością, lecz nie wiedzieli, jak poprosić o wsparcie.

PS3

Na początku stycznia br. Fundacja Daj Herbatę zainicjowała nową akcję, za pomocą której zwracała uwagę na fakt, że „problem bezdomności dotyczy każdego z nas”. W ramach inicjatywy w centrum Warszawy pojawiła się kukła przedstawiająca osobę bezdomną – lecz zamiast twarzy, miała ona lustro.