Burza o piwo bezalkoholowe w aptekach [KOMENTARZE]

Burza o piwo bezalkoholowe w aptekach [KOMENTARZE]
W internecie pojawiły się informacje o tym, że w jednej ze znanej sieci aptek pojawiło się piwo bezalkoholowe. Wywołało to niemałą dyskusję w mediach społecznościowych, zarówno wśród specjalistów, jak i klientów aptek.
O autorze
3 min czytania 2024-08-02

Jako jedna z pierwszych o sprawie poinformowała Anna Makowska (znana jako @doktorania), która podkreśliła w szczególności fakt, że trudno jest zaufać aptekom sprzedającym piwo. Dodała, że nadrzędnym zadaniem aptek powinno być dbanie o zdrowie pacjentów.

O komentarz poprosiliśmy: DOZ SA, Pelion, Drink ID (producent piwa), Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Naczelną Izbę Aptekarską oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Oficjalną odpowiedź otrzymaliśmy od: DOZ SA, Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego oraz Rzecznika Prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej – Konrada Madejczyka. Zostaliśmy poproszeni o umieszczenie stanowisk w całości. Oto one.

Stanowisko DOZ SA w sprawie produktu ALE GYM BEER

„Każdego dnia DOZ Apteki i pracujący w nich farmaceuci wypełniają swoją misję stawiając Pacjenta w centrum uwagi. Rolą DOZ Apteki jest dziś dbać o zdrowie wszystkich Pacjentów zapewniając im dostęp zarówno do produktów niezbędnych w procesie leczenia jak i tych, które pomagają im zadbać o siebie i swoją kondycję, unikając tym samym potencjalnych dolegliwości. 

LinkedIn logo
Na LinkedInie obserwuje nas ponad 97 tys. osób. Jesteś tam z nami?
Obserwuj

Potrzeby Pacjentów tak jak i sami Pacjenci dynamicznie się zmieniają. W DOZ  Aptekach wsparcia szukają nowe pokolenia osób, które w kupowanych produktach szukają nie tylko funkcji, ale swoją uwagę zwracają na postać produktu, czy jego walory smakowe. Jedną z takich rosnących grup są osoby uprawiające na co dzień różne dyscypliny sportu. Promocja zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej poprzez zapewnienie tej grupie Pacjentów wysokojakościowych produktów jest więc kwintesencją realizowanej przez DOZ Apteki misji. 

DOZ Apteki są miejscem, w którym Pacjenci spotykają się z wykwalifikowanymi Farmaceutami oraz bogatą i atrakcyjną ofertą wysokiej jakości produktów, z których każdy podlega rygorystycznym normom produkcji, transportu i przechowywania bez względu na to czy jest produktem leczniczym, produktem kosmetycznym, czy suplementem diety.

Słuchaj podcastu NowyMarketing

ALE GYM BEER to jeden z takich produktów, który poprzez użyte w procesie jego produkcji surowce i wyjątkową, bezalkoholową formułę  dostarcza organizmowi wartościowych składników odżywczych.

NowyMarketing logo
Mamy newsletter, który rozwija marketing w Polsce. A Ty czytasz?
Rozwijaj się

Na przestrzeni lat możemy zaobserwować pogłębiające się zjawisko migracji produktów z aptek do innych kanałów sprzedaży detalicznej. Produkty lecznicze są dziś dostępne do zakupu na stacjach benzynowych, czy dyskontach. Znamiennym jest fakt, że podczas gdy produkty przeciwzapalne można dziś nabyć przy kasie popularnej sieci sklepów osiedlowych w aptece niedozwoloną jest sprzedaż produktu będącego podstawą diety człowieka – jego podstawowym budulcem, czyli wody.

Rozwój nowych kategorii produktowych, których osią jest zawsze dobro Pacjenta, to więc dla apteki dziś sposób na szukanie nowych źródeł przychodów, które pozwolą jej funkcjonować w otoczeniu dynamicznie rosnących kosztów działalności, w tym kosztów personelu. Tylko na przestrzeni ostatnich 3 lat głównie z powodów ekonomicznych z mapy aptek zniknęło blisko 3 000 placówek. Ponoszone przez apteki koszty dodatkowych inwestycji (systemów kontroli temperatur, dostosowania lokalu do pełnienia funkcji punktu szczepień) pozostają bez wsparcia systemowego, a często jak w przypadku wspomnianych punktów szczepień nie dają gwarancji możliwości realizacji tej usługi w przyszłości (po roku usługa ta zniknęła z katalogu usług refundowanych przez NFZ).

Misją DOZ Aptek jest codzienne wspieranie Pacjentów w procesie dbania o ich zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że DOZ Apteki podejmują wszelkie starania, aby otoczyć swoich Pacjentów opieką w pełnym wymiarze zapewniając dostęp do najwyższej jakości obsługi i oferowanych produktów”.

Stanowisko Rzecznika Prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej

– Apteki zobowiązane są do obrotu produktami zdefiniowanymi w artykule 72 ust. 5 ustawy Prawo Farmaceutyczne, a co za tym idzie – sprzedaż przez aptekę produktów, których nie można zaliczyć do kategorii wymienionych w/w artykule jest niedozwolona. Nadzór nad obrotem aptek sprawuje Inspekcja Farmaceutyczna, która uprawniona jest do kontroli aptek w tym zakresie – mówi Konrad Madejczyk.

Stanowisko Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

„W odpowiedzi na pytania informujemy, że apteka ogólnodostępna jest placówką, w której prowadzona jest ściśle określona działalność, w szczególności są tam świadczone usługi farmaceutyczne, o czym stanowi art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 686, z późn. zm.; dalej „u.p.f.”). Prowadzenie apteki jest bardzo istotne z punktu widzenia ochrony zdrowia publicznego, wpisuje się w cały system opieki zdrowotnej w kraju. Prowadzenie apteki jest działalnością regulowaną i jest możliwe tylko po uzyskaniu zezwolenia wydawanego przez właściwego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Podstawowym zadaniem apteki jest zaopatrywanie ludności w leki.

Przepisy prawa regulują również, jakie dodatkowe produkty, poza lekami, mogą być przedmiotem obrotu aptecznego. W aptekach ogólnodostępnych na wydzielonych stoiskach można sprzedawać produkty określone w art. 72 ust. 5 u.p.f. posiadające wymagane prawem atesty lub zezwolenia pod warunkiem, że ich przechowywanie i sprzedaż nie będą przeszkadzać podstawowej działalności apteki.

Ponieważ z przesłanych pytań nie wynika, o jaki konkretnie napój chodzi, nie jest możliwe odniesienie się do jego składu czy też klasyfikacji, pod którą jest sprzedawany. Nie jest więc możliwe potwierdzenie bądź nie, że napój ten stanowi któryś z produktów, które są wymienione w ww. art. 72 ust. 5 u.p.f. Nie można pomijać, że przechowywanie i sprzedaż różnych napojów nie może przeszkadzać podstawowej działalności apteki, np. nie mogą być one nadmiernie eksponowane, w tym w miejscach przeznaczonych dla leków. Marginalizowanie obrotu produktami leczniczymi na rzecz innych produktów, może być bowiem ocenione jako naruszające zasady prowadzenia apteki.

W przypadku podejrzenia, że w danej aptece jest prowadzona sprzedaż produktów w sposób naruszający przepisy prawa, właściwy miejscowo wojewódzki inspektor farmaceutyczny może przeprowadzić kontrolę palcówki oraz podjąć inne działania mające na celu przeciwdziałanie niezgodnej z prawem sprzedaży.”

Zdjęcie główne: Facebook, Doktor Ania

PS Czy Esportowe Igrzyska Olimpijskie 2025 przyciągną uwagę sponsorów tradycyjnych igrzysk [OPINIE] 

PS2 Google zmienia plany wobec cookies. Co to oznacza dla reklamodawców [OPINIE]