W dzisiejszych czasach media dynamicznie ewoluują, kontynuując jednocześnie trendy z poprzednich lat. Oglądalność telewizji spada wśród młodszych grup docelowych, podczas gdy starsze segmenty wciąż chętnie korzystają z tego typu rozrywki. W dziedzinie reklamy cyfrowej zwiększa się udział kampanii mobilnych w porównaniu do desktopowych, stając się dominującym elementem wydatków reklamowych. Niemalże umierająca już prasa przenosi się do świata online, a radio, jako medium stosunkowo stabilne, nie notuje większych zmian. Oczywiście czasem na rynku pojawiają się nowe narzędzia lub kanały, takie jak popularne ostatnio podcasty, jednak i to nie jest zbyt częste. Wniosek nasuwa się jeden: marketerzy muszą wykorzystywać dostępne możliwości i dostosowywać się do aktualnych trendów.
Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku outdooru? Wielu marketerów zadaje sobie pytanie, czy ten kanał reklamowy nadal jest efektywny i czy można w nim wciąż tworzyć ciekawe i angażujące kampanie. Mimo, że outdoor miał swoje trudności i doświadczył spadków w czasie pandemii, powrócił do pozycji sprzed lat, a przyszłość otwiera przed branżą nowe możliwości.
Zobacz również
Jakie trendy możemy zauważyć obecnie w kampaniach DOOH? Oto kilka z nich.
Programatyczny zakup kampanii – podobnie jak w przypadku części kampanii prowadzonych w Internecie, zakup powierzchni reklamowej odbywa się automatycznie. Reklamy można wyświetlać na konkretnych nośnikach, które są najlepiej dopasowane do grupy docelowej, osiągając tym samym większą efektywność kampanii. Dodatkowo, oszczędzamy czas potrzebny na selekcję nośników i minimalizujemy ryzyko, że ta selekcja będzie słabej jakości. Chociaż model sprzedaży kampanii OOH w podobnej formule do kampanii TV i rozliczanie się za GRPy, nie przyjął się na rynku, to zakup programatyczny jest przyszłością na którą wszyscy czekali.
Rozliczanie się za kampanie w modelu CPM – podobnie jak w przypadku kampanii online, również w kampaniach DOOH można płacić za liczbę wyświetleń reklamy, co pozwala na lepszą kontrolę kosztów i osiąganie większej efektywności. Model CPM umożliwia dokładne monitorowanie wyników kampanii i optymalizację działań w oparciu o realne dane. Obecnie jednak tego typu kampanie można prowadzić jedynie w centrach handlowych, gdzie mierzona jest liczba odwiedzin. Co ciekawe, w przyszłości przewidywane jest wyposażenie nośników DOOH w sensory, co umożliwi automatyczne zliczanie przechodniów także na ulicach. Idźmy o krok dalej. A co z AI? Zapewne wkrótce presja i potrzeby rynku sprawią, że algorytm będzie w stanie ocenić ile osób przy nośniku zauważyło reklamę, bo na przykład patrzyło w tę stronę. W takim przypadku marketer zapłaci tylko za tego typu – jakościowe – kontakty.
Jak marki wspierają ochronę zdrowia psychicznego w Polsce [PRZEGLĄD]
Kampanie RTMowe z dynamiczną podmianą treści – real-time marketing umożliwia dynamiczne dostosowywanie treści reklamowych do aktualnych warunków i wydarzeń. Marki mogą reagować na bieżąco na sytuacje na ulicach, wydarzenia sportowe, kulturalne lub inne czynniki, które mogą mieć wpływ na skuteczność kampanii. Działania RTMowe umożliwiają wykorzystanie aktualnych trendów i wydarzeń w celu zwiększenia zaangażowania i efektywności reklamy. Połączenie kampanii RTMowych z możliwościami programatycznego zakupu reklam i różnymi triggerami, takimi jak na przykład warunki pogodowe, intensywność ruchu na ulicach, może stworzyć kampanię nie tylko angażującą, ale także wyróżniającą się na tle konkurencji, co przekłada się na lepsze zapamiętywanie przekazu.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Ale czy oby nie da zrobić się więcej? Co jeśli moglibyśmy zacząć wchodzić w interakcją z nośnikami, dokładnie tak samo jak ma to miejsce na naszych smartfonach? AI może umożliwiać interakcję i zaangażowanie odbiorców z reklamami DOOH. Przykładowo, ekran może reagować na gesty, ruchy, głos czy nawet emocje widzów. Dzięki temu reklamy stają się bardziej interaktywne i angażujące. AI może być wykorzystywane do rozpoznawania obrazów i analizy treści na ekranach DOOH. Algorytmy mogą identyfikować obiekty, twarze, emocje, marki, a nawet kontekst otoczenia. To umożliwia bardziej precyzyjne mierzenie efektywności reklam, analizę reakcji odbiorców i dostosowywanie treści na podstawie wyników.
Retargeting – na koniec wisienka na torcie. Każdy zdaje sobie sprawę, że „jeden raz nie wystarczy”. Żeby coś wywarło zamierzony efekt musi powtórzyć się kilkukrotnie i to najlepiej w krótkich odstępach czasu (nie tygodniach) i przy użyciu różnych narzędzi tak, żeby zaangażować różne zmysły, co wpłynie na lepsze zapamiętanie przekazu i wywoła emocje. Co to wszystko ma do DOOH? Bardzo wiele! To jest właśnie jedno z tych narzędzi.
Tyle mówi się o synergii mediów, kampaniach 360, omnichanelowości… Jak to połączyć z DOOH? Jest na to sposób!
Jednym z najciekawszych narzędzi, które pozwala na skuteczne połączenie świata offline i online, jest retargeting OOH. Dzięki niemu możliwe jest wyświetlanie reklam na smartphonie osoby z target groupy danego marketera, po tym jak znalazł się w odpowiednim promieniu (odległości) od nośnika z reklamą marki, tym samym zakładając, że ją widział.
Podsumowując, w dzisiejszym dynamicznie ewoluującym świecie mediów, marketerzy muszą być gotowi na zmiany i dostosowanie się do nowych trendów. W kontekście reklamy zewnętrznej, outdoor nadal ma wiele do zaoferowania. Połączenie innowacji w reklamie zewnętrznej otwiera przed marketerami nowe możliwości i z pewnością przynosi przewagę konkurencyjną. Warto więc być świadomym tych trendów i eksplorować potencjał DOOH w celu tworzenia ciekawych i angażujących kampanii reklamowych.