Mówi się, że poligrafia jest formą sztuki. Rzemiosło drukarskie to pokaz kunsztu, precyzji i poczucia estetyki, podobnie jak najbardziej uznane dzieła sztuki współczesnej. Na styku sztuki wysokiej oraz poligraficznej powstała współpraca unikatowa, w której elementami ekspozycji stały się wyroby drukarskie, a miejscem prezentacji kolekcji, niezwykły Dom dla kultury OP ENHEIM.
Historia przeniesiona na papier
Kiedy pojawiła się możliwość realizacji projektu z OP ENHEIM, z radością przystąpiliśmy do współpracy, tworząc produkty odzwierciedlające wyjątkowość miejsca, dla którego zostały wykonane. Motywem przewodnim w tym niezwykłym przedsięwzięciu stała się historia domu Oppenheimów, którą zdecydowaliśmy się opowiedzieć na papierowych arkuszach. Nie będzie to jednak historia kompletna – pojawią się tutaj zaledwie refleksy, migawki i detale rozbudzające wyobraźnię i zachęcające do samodzielnego odkrywania kamienicy przy Placu Solnym 4.
Zobacz również
Fot. Jerzy Wypych
Dom dla kultury, miejsce dla sztuki
Fundacja OP ENHEIM powstała z prywatnej inicjatywy Violi Wojnowski. Organizacja wspiera sztukę współczesną poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie oraz innych krajach europejskich. Program tego miejsca koncentruje się głównie na postępujących zmianach kulturowych i historycznych krajów Europy, ich dynamice, jak również na przekształceniach tożsamościowych ich mieszkańców. Od 2018 roku, po gruntownej rewitalizacji zabytkowej kamienicy, w siedzibie fundacji organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne – wystawy, koncerty, spotkania autorskie oraz przedsięwzięcia, których celem jest tworzenie i rozwijanie sieci współpracy z innymi instytucjami z dziedziny kultury i sztuki.
#PolecajkiNM cz. 32: czego szukaliśmy w Google’u, Kryzysometr 2024/25, rynek dóbr luksusowych w Polsce
Fot. Marta Sobala
Siedziba fundacji posłużyła za scenografię do sesji zdjęciowej, w której dziełami sztuki stały się materiały drukowane, wspierające działalność OP ENHEIM.
Słuchaj podcastu NowyMarketing
Fot. Małgorzata Kujda
Przyszłość budowana na gruncie przeszłości
W wyniku współpracy powstał poligraficzny zestaw, oddający ducha OP ENHEIM, w którym pierwszoplanową rolę grają walory architektoniczne siedziby fundacji oraz jej identyfikacja wizualna. Pocztówki przedstawiające fragmenty fasady kamienicy, zabytkowe freski znajdujące się wewnątrz oraz krokwie, pamiętające najdawniejsze lata świetności budynku i jego mieszkańców, zachęcają do eksplorowania tego miejsca – jeśli nie po raz pierwszy, to z pewnością kolejny.
Fot. Drukomat
Uszlachetnienia widoczne na pocztówkach nie zostały tutaj użyte jedynie w formie estetycznego zabiegu. Za fasadą walorów wizualnych kryje się metafora, która prawidłowo zrozumiana ukazuje niewidoczny na pierwszy rzut oka świat, w którym przeszłość i współczesność nakładają się na siebie, gdzie jedno warunkuje drugie, a zmiana dokonuje się na tym samym gruncie, tyle że osadzonym w innym momencie dziejowym.
Fot. Drukomat
Pocztówki zostały zamknięte w pudełkach z wieczkiem, otwierających się z taką samą łatwością jak drzwi OP ENHEIM dla odwiedzających – subtelne na zewnątrz, ale kryjące bogactwo w środku – zupełnie jak kamienica przy Placu Solnym 4.
Zestaw uzupełniły torby z nadrukiem z papieru kraft, zaprojektowane w sposób spójny z pozostałymi elementami kompletu, uszlachetniane teczki z papieru ozdobnego Sirio Color Black z wyeksponowanym tekstem na froncie, a także koperty w formacie DL z papieru ozdobnego Olin Regular Cream w kolorze kości słoniowej.
Fot. Drukomat
Fot. Drukomat
Dodatkiem do zestawu stały się naklejki z folii monomerycznej w wizerunkiem i logotypem OP ENHEIM.
Fot. Drukomat
Minimalistyczna i elegancka kreacja doskonale współgra z trzonem działalności OP ENHEIM, korespondując z wizerunkiem instytucji skupionej na promowaniu kultury i sztuki.
Podobny zestaw produktów poligraficznych zamówisz tutaj.
Tutaj możesz wesprzeć OP ENHEIM.
#DrukomatMasterclass: webinary – ebooki – publikacje.
Artykuł powstał we współpracy z Drukomat.pl.